V oblasti západních Čech se už více než deset dnů otřásá země. K nejsilnějšímu otřesu došlo včera, v úterý ve 23.04 h. Epicentrum je stále pod obcí Nový Kostel v okrese Cheb, kousek od německých hranic.
Včerejší zemětřesení o magnitudu 3,8 je pokračováním intenzivní rojové aktivity a podle předběžných analýz Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR se jeho hypocentrum nacházelo v hloubce 6,7 km. To je méně, než u ostatních otřesů v poslední době (8–10 km).

Toto je seismický záznam z pondělí 21. května 2018. Je na něm vidět také zmíněný nejsilnější otřes
V předchozích letech byly otřesy ještě silnější, například v roce 2014 magnitudo 4,3. Kvůli aktuální malé hloubce ale současný otřes pociťovali nejen lidé v oblasti epicentra, ale i v Praze nebo v Liberci.
Včerejší silný otřes ukazuje, že zemětřesné rojení na Chebsku ještě nekončí. Trvání a intenzitu ale není možné předpovědět. Pro porovnání: v roce 2011 trval roj dva týdny, ale v letech 1985–1986 téměř půl roku.

Časový vývoj zemětřesného roje u Nového Kostela od 10. do 21. května 2018
Zemětřesný roj se od samostatného zemětřesení liší velkým množstvím malých otřesů, které následují krátce po sobě na malém prostoru. Vznikají u nehomogenních zlomů mezi bloky hornin, které neudrží narůstající napětí a neuvolní ho najednou jako u samostatného zemětřesení.
Na tomto obrázku je dobře vidět rozdíl mezi samostatným zemětřesením a zemětřesným rojem.

Vlevo je znázorněno chování při samostatném zemětřesení, vpravo u zemětřesného roje
Další informace najdete na webu Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR. Podívejte se také na web, který automaticky detekuje zemětřesení v ČR i po celém světě. Tento nástroj pak znázorňuje pouze otřesy zaznamenané lokální seismickou sítí WEBNET. A tady najdete denní seismogramy z jednotlivých měřicích stanic.
Podívejte se také na toto zajímavé čtyřminutové video o extrémně silném zemětřesení o magnitudu 9,2, které v roce 1964 zasáhlo Aljašku.
Zdroj videa: Stephen M. Wessells, U.S. Geological Survey. Public domain