Zapomeňte na plastová okna. Dřevo může být průhledné skoro jako sklo

Každé malé dítě ví, že dřevo není na rozdíl od čirých umělých hmot a skla průhledné. Naopak má typickou hnědou barvu celé škály odstínů, za kterou stojí lignin. Lignin společně s celulózou tvoří drobná dutá vlákna, která konečně vytvářejí strukturu dřeva se všemi jeho skvělými vlastnostmi.

Dřevo dokáže být neuvěřitelně houževnaté a zároveň je velmi tvárné, takže jej člověk opracovává a používá od počátku civilizace. V posledních desetiletích se nakonec snaží dřevo zprůhlednit. K čemu by to bylo dobré? Průhledným dřevem bychom mohli vést světlo, samotné dřevo jako stavební materiál by tedy mohlo plnit funkci světlovodu – okna. A to bez potřeby skla či plastů.

Klepněte pro větší obrázek
Lignin břízy a její kůry – materiál, který dává dřevu jeho hnědou barvu

Metody, jak toho docílit, už v laboratorních podmínkách existují, doposud to ale bylo velmi drahé a neefektivní. Jednou z cest je dřevo chemicky zbavit ligninu a nahradit jej epoxidem/syntetickou pryskyřicí. I když tento postup funguje, průhledné dřevo už má oproti přírodnímu originálu odlišné mechanické vlastnosti, protože lignin jej nejen obarvuje, ale i zpevňuje.

Nejprve vybělit v peroxid vodíku

Tým z Marylandské univerzity se pokusil najít šetrnější způsob zprůhlednění dřeva při zachování jeho základních vlastností. A přinejmenším v laboratoři se to podařilo (PDF). Jejich upravené dřevo prošlo dvěma klíčovými zásahy. Tím prvním je bělení v peroxidu vodíku.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ne, toto není plast či sklo. Toto je opravdu dřevo!

Peroxid zbaví lignin hnědé barvy a toto bělení už dnes dobře známe, používáme jej totiž třeba při výrobě papíru. List kancelářské A4 je nicméně bílý a nikoliv průhledný. Důvodů je více včetně dalších příměsí, tím klíčovým je ale rozptyl světla v oněch dutých mikroskopických vláknech celulózy. Světlo se v nich láme a odráží do všech stran podobným způsobem jako uvnitř (bílé) oblačnosti. 

A poté napustit epoxidem

Autoři nového postupu proto tyto drobné kapiláry napustili epoxidovou pryskyřicí, načež se začaly chovat spíše jako optické vlákno a dovedly světlo z jedné strany na druhou.

Klepněte pro větší obrázek
Stačí peroxid vodíku, UV záření/Slunce a epoxid

Hotové průhledné dřevo sice co do čirosti zatím nenahradí sklo, je matnější, nicméně světlo propouští v dostatečné míře, a přitom si zachovává původní mechanické vlastnosti. I nadále jej tvoří lignin a celulóza, přičemž epoxid, který nahradil vzduch, jen o něco málo zvyšuje jeho hmotnost.

Klepněte pro větší obrázek
Nová metoda umožňuje přesné maskování, takže průhledná může být třeba jen část dřeva
Diskuze (24) Další článek: 842 čipů za sekundu! Takovým fofrem se vyráběly čipy Arm v posledním čtvrtletí

Témata článku: Technologie, Věda, Výzkum, Světlo, Plastová okna, Okno, Epoxid, Vlastnost, Sklo, Marylandská univerzita, Dřevo


Určitě si přečtěte

Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Elon Musk už není nejbohatší na světě. Během jediného dne přišel o 324 miliard korun
Karel Kilián
Jeff BezosTesla MotorsElon Musk
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 46

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 53

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 92

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Současná situace cestování zrovna dvakrát nepřeje, kvůli covidu můžeme jezdit leda tak prstem po mapě. A nebo můžeme prsty nechat volné a koukat, jak po mapě cestuje někdo jiný. Díky otevřeným datům dopravních či přepravních společností je to hračka.

Lukáš Václavík | 10

Lukáš Václavík
Doprava