Zářící led by mohl odhalit přítomnost života na Jupiterově měsíci Europa

Podzemní oceány Jupiterova měsíce Europa jednoznačně patří mezi místa, na nichž by se s vysokou pravděpodobností mohla nacházet nějaká forma mimozemského života. Jejich průzkum však komplikují silné vrstvy ledu.

Tým odborníků NASA však nedávno přišel se zajímavým „fíglem“, který by z této nevýhody teoreticky mohl udělat výhodu. Informoval o tom server Ars Technica.

Vědci mají podezření, že radioaktivní částice vypuzené Jupiterem nebo jeho měsícem Io, a zrychlené silnými magnetickými poli, pronikly do ledu Europy. Podle studie publikované v žurnálu Nature Astronomy tam budou tyto částice zářit ve vlnových délkách světla neviditelných pouhým okem.

Co je pod ledem?

Výzkum dále ukázal, že tato záře se mění v závislosti na tom, co se ukrývá uvnitř – což nám poskytuje potenciální nástroj jak zkoumat oceány Europy i bez nutnosti narušit nějakým způsobem led.

Například určitá barva záření může indikovat přítomnost chemických sloučenin potřebných pro existenci organického života.

Ars Technica nicméně poznamenává, že složení oceánů Europy pravděpodobně bude mnohem složitější než jednoduché solné roztoky, které badatelé používali ke svým experimentům.

Diskuze (5) Další článek: Některé aplikace od Googlu přestanou fungovat na necertifikovaných zařízení. Třeba těch od Huawei

Témata článku: Vesmír, Výzkum, Evropa, Mimozemský život, Jupiter, Chemie, Oceán, Měsíc, Experiment, Částice, Jupiterův měsíc, Jupiterův měsíc Europa, Magnetické pole, Ars Technica, Přítomnost, LED


Určitě si přečtěte

Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

** Autorský zákon vůbec nerespektuje internet a současnou realitu. ** Je stahování filmů legální a jaké se na to vztahují výjimky? ** Proč a za co všechno platíme výpalné?

Lukáš Václavík | 361

Lukáš Václavík
PirátstvíHudba, filmy, seriály
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 35

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger