Zařízení, které mělo původně sestavovat jídelníček, dokáže během 90 minut detekovat COVID-19

Nové zařízení o velikosti toustovače dokáže detekovat COVID-19 během pouhých 90 minut. Přišla s ním malá britská společnost DnaNudge, která se specializuje na testování DNA.

Podle Bloombergu není zapotřebí žádná laboratorní analýza, což je velká výhoda. National Health Service (NHS) si již objednal pět tisíc kusů.

Dotyčný přístroj byl původně vyvinut za úplně jiným účelem: měl lidem pomáhat s úpravou jejich jídelníčků na základě dědičných faktorů. Zakladatel firmy, Christofer Toumazou z Imperial College London, se však kvůli pandemii koronaviru SARS- CoV-2 rozhodl tento záměr přehodnotit.

Usnadní třídění pacientů

Vše, co tato šikovná mašinka potřebuje, je výtěr z nosu nebo trocha slin. Může odhalit i jiná onemocnění, jako je chřipka či respirační syncytiální virus (RSV). Rovněž uživatele upozorní na to, zda byl odebrán použitelný vzorek, nebo zda je zapotřebí test zopakovat.

Odborníci z DnaNudge tvrdí, že jejich výtvor by mohl být velmi užitečný při třídění potenciálních pacientů s COVID-19.

„Máte-li někoho, kdo přichází, a nejste si jisti, jestli má COVID, můžete učinit rozhodnutí o tom, kam by měl jít. Nechcete poslat špatnou osobu na špatné místo,“ konstatoval profesor infekčních chorob Graham Cooke z Imperial College London.

Váš názor Další článek: Nový Linux 5.8 je jedním z nejlepších, tvrdí jeho duchovní otec Linus Torvalds

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , ,