Zásadní předností dronu Mojave je rychlé nasazení po celém světě

  • General Atomics již asi 4 roky vyvíjejí pozoruhodný dron Mojave
  • Ten může operovat z paluby letadlových lodí nebo improvizovaných letištních ploch
  • Kromě toho unese až16 protitankových střel AGM-114 Hellfire

General Atomics již asi 4 roky vyvíjejí pozoruhodný dron Mojave, odvozený od staršího dronu MQ-1C Gray Eagle, který je schopným průzkumníkem a zároveň může být impozantně vyzbrojen a hrát roli přímé palebné podpory.

Veřejnosti byl Mojave představen na sklonku roku 2021 s tím, že díky nízkým nárokům při startu a přistání může operovat z paluby letadlových lodí nebo improvizovaných letištních ploch. Pozornost si Mojave získal v neposlední řadě tím, že unese 16 protitankových střel AGM-114 Hellfire.

Kromě těchto pro tanky smrtících střel může Mojave nést další zbraňové systémy s přesně naváděnými střelami nebo systémy umístěné v bojových modulech. Nedávno byl například spatřen dron Mojave, který měl pod každým křídel modul s kulometem M134 Minigun.

Rychlé nasazení prakticky kdekoliv ve světě

Mojave je stále ve vývoji. V současnosti probíhají letové testy a zároveň se také vyjasňuje, jaké by tento bojový dron mohl mít využití. General Atomics zveřejnili video, které, prozatím jen ilustrativně, předvádí možnosti Mojave v rychlém nasazení prakticky kdekoliv ve světě.

Drony Mojave lze snadno složit a převážet na místo určení ve vojenských transportních letounech, jako je Lockheed C-130 Hercules. Zařízení pro pozemní operátory dronu je natolik malé, že ho uveze například jediný vrtulník Sikorsky UH-60 Black Hawk. Po vysazení na operační základně je možné vyslat Mojave do vzduchu zhruba za 1,5 hodiny.

Schopnost snadného transportu a rychlého nasazení dělá z dronu Mojave ideální   prostředek pro různé operace na vzdálených místech. Právě takové operace jsou přitom dnes prioritou amerického letectva (program Agile Combat Employment, ACE) i námořní pěchoty (program Expeditionary Advanced Base Operations, EABO).

Dalším zájemcem o dron Mojave by mohla být elitní jednotka americké armády 160th Special Operations Aviation Regiment, která již teď má ve výzbroji celou řadu bezpilotních prostředků. Podle komentátorů bude velmi zajímavé sledovat, zda si Mojave nalezne nějaké zákazníky.

Diskuze (15) Další článek: Brněnský dopravní podnik spolupracuje s Googlem. V jeho mapách nově najdete skutečnou polohu šalin

Témata článku: , , , ,