Závan historie: software Boeingu 747 se i v roce 2020 aktualizuje pomocí 3,5″ disket

Nejen počítače, tablety a chytré telefony dostávají softwarové aktualizace, které přinášejí nové funkce a opravují nalezené chyby. Update dostávají také moderní dopravní prostředky, jako jsou automobily či letadla. Přemýšleli jste někdy nad tím, jak taková instalace aktualizací vlastně probíhá? V případě Boeingu 747 vás to pravděpodobně překvapí.

Abychom podali následující informace v příslušném kontextu, musíme připomenout skutečnost, že letoun Boeing 747 je více než padesát let starý stroj. První let absolvoval 9. února 1969 a v současnosti dochází k zastavení jeho výroby.

Aktualizace Boeingu 747

Model 747-400, o kterém bude řeč, je o něco modernější – svůj první let absolvoval v dubnu roku 1988. Stáří 32 let také odpovídá jeho hardwarová výbava, která přinejmenším v tomto směru nebyla nijak aktualizována na modernější techniku.

Konec chození kolem horké kaše – okamžik pravdy přichází: letadla Boeing 747-400 dostávají aktualizace na 3,5″ disketách. Ano, přesně na těch disketách, jež jsou dnes k vidění jen jako symbol ikony pro uložení dat. Disketa (též floppy disk či pružný disk) je magnetické datové médium, skládající se z otáčejícího se magnetického kotoučku v plastovém těle, které se v počítačích prosadilo především v osmdesátých letech minulého století.

Pamětníci jistě vzpomenou na časy, kdy z disket instalovali MS DOS, rané verze Windows, revoluční Windows 95 či kancelářský balík MS Office. Část jistě zavzpomíná i na typický zvuk disketové mechaniky a zoufalý pocit marnosti, který následoval v okamžiku, kdy některé z médií nešlo přečíst.

Update letadla z diskety

S objevem přišla bezpečnostní firma Pen Test Partners a jako jeden z prvních o něm informoval magazín The Register. V rámci letošní virtuální hackerské konference DEF CON bylo promítáno video z prohlídky letadla aerolinek British Airways, jež se nedávno rozhodly ukončit provoz tohoto ikonického stroje.

Součástí byly také záběry avioniky a kokpitu letadla, na kterých se v osmé minutě objevuje disketová mechanika. Vedle ní je pak uzavíratelný prostor pro uložení disket.

Diskety se používají především k aktualizaci databáze navigace, která je prováděna každé čtyři týdny, ale též k instalaci bezpečnostních záplat. Tento úkol spadá do kompetence leteckých mechaniků, zajišťujících opravy a pravidelnou údržbu stroje. Nejde přitom až o tak velkou kuriozitu, jak by se na první pohled mohlo zdát – magazín The Verge uvádí, že pomocí disket je aktualizována také většina Boeingů 737.

Provozovatelé těchto letadel mají podle zprávy Aviation Today z roku 2014 pořadače plné disket pro „veškerou avioniku, kterou mohou potřebovat“. Ty obsahují důležité informace, jako jsou letiště, vzletové a přistávací dráhy, letové trasy a waypointy používané piloty k přípravě letových plánů. I v roce 2020 „značný počet leteckých společností stále používá pro nahrávání softwarových součástí diskety.“

Ačkoli v dnešních počítačích již mechaniku schopnou pracovat s disketami nenajdete, v některých oborech pořád nejde o tak neobvyklé médium.  Například americká armáda přestala až v loňském roce používat osmipalcové diskety v systémech pro koordinaci jaderného arzenálu.

Diskuze (39) Další článek: 24jádrový desktopový procesor od Huawei výkonem porazí i osmijádro od Intelu

Témata článku: Technologie, Windows, Software, Historie, Doprava, Aktualizace, Letadla, Boeing, Létání, Disketa, The Registra, Arzenál, DIS, DEF, Disketová mechanika, CRITICAL, The Verge, Letadlo, British Airways, Avio, PEN test Partners, Počítač, MS Office, Instalace, Závan, Software na Heureka.czIcarus zjemňuje podmínky. Permanentní ztráta postavy se hráčům nezamlouvala

Icarus zjemňuje podmínky. Permanentní ztráta postavy se hráčům nezamlouvala

Už jste také zařvali na nehostinné planetě bez možnosti pokračovat?

Michal Maliarov
IcarusSurvival
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Dead Drops: Nejpomalejší internet na světě je připravený pro planetu po apokalypse

Dead Drops: Nejpomalejší internet na světě je připravený pro planetu po apokalypse

** V roce 2010 se začala rodit síť mrtvých schránek Dead Drops ** Byly jich tisíce, časem se na ně ale zapomnělo ** Vypravili jsme se ke schránce č. 595, která funguje dodnes

Jakub Čížek
ZajímavostiÚložiště
Zapomeňte na ropu a uhlí, Evropa chce vyrábět petrolej a naftu ze vzduchu
Jakub Čížek
EnergetikaEvropaObnovitelné zdroje
Google se opřel do iMessage. Podle něj je jen nástrojem k tomu, aby donutil mladé používat iOS

Google se opřel do iMessage. Podle něj je jen nástrojem k tomu, aby donutil mladé používat iOS

** Google vyzývá Apple aby zrušil nálepkování ve službě iMessage ** U iOS mají konverzace modré bubliny, Androidy zase zelené ** I na bází barevných rozdílů může v online světě probíhat šikana

Martin Chroust
Sociální sítěAndroid
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Největší videoherní obchod historie! Microsoft kupuje Activision Blizzard za 68,7 mld. dolarů

Největší videoherní obchod historie! Microsoft kupuje Activision Blizzard za 68,7 mld. dolarů

Tak tohle asi nikdo nečekal… Call of Duty, Diablo, Warcraft nebo Candy Crash Saga budou brzy patřit Microsoftu

Lukáš Václavík
Activision BlizzardMicrosoft