Závěrečná zpráva k tornádu na jihu Moravy: Musíme zlepšit výstražné služby a vzdělávat veřejnost

Tým bezmála třiceti expertů dokončil práci na souhrnné zprávě k vyhodnocení tornáda na jihu Moravy 24. června letošního roku. Na dokumentu se podílel ČHMÚ, SHMÚ, Amatérská meteorologická společnost, Amper Meteo, European Severe Storms Laboratory, Univerzita Karlova, Meteopress, VÚT v Brně a také rakouská národní meteorologická služba ZAMG.

Zpráva podrobně rozebírá meteorologické podmínky osudného dne, průzkum tornádem poničené oblasti a text o 78 stranách uzavírá také to nejdůležitější: opatření, co příště udělat lépe.

Tedy hlavně zlepšit předpovědní a výstražné služby, ale také vzdělávat veřejnost, jak se chovat při tornádu.

Dne 24. června 2021 se v čase 19:14 až 19:53 SELČ vyskytlo na Břeclavsku a Hodonínsku v rámci výrazné supercely velmi silné tornádo kategorie F4. Svou intenzitou a dobou trvání se tornádo na jihu Moravy zařadilo mezi nebezpečné meteorologické jevy, které se v rámci Evropy vyskytují jen velmi vzácně.

Tornádo si vyžádalo šest lidských životů, stovky zraněných a způsobilo značné škody v katastru deseti obcí, z čehož nejčetnější a nejrozsáhlejší škody v zastavěném území byly v obcích Hrušky, 68 Moravská Nová Ves, Mikulčice, Lužice a Hodonín, kde bylo následně v důsledku poškození statiky určeno kolem 200 domů k demolici. Předběžný odhad celkových škod byl vyčíslen na 15 miliard korun.

Souhrnná zpráva k vyhodnocení tornáda na jihu Moravy 24.6 2021

„Efektivnější využití radarových produktů má potenciál ke zlepšení informovanosti veřejnosti a rychlejšímu vydávání výstražných zpráv před výraznými bouřemi. Další potenciál na zlepšení předpovědní služby je v toku informací (zejména výstrah) směrem k Integrovanému záchrannému systému (IZS) a k veřejnosti, jejich srozumitelnosti a využitelnosti. ČHMÚ vydává výstražné informace ve strojově čitelném formátu CAP (Common Alerting Protokol), což je ve světě standardizovaný formát předávání dat. Ne všechen potenciál tohoto nového systému je však plně využit,“ píše se mimo jiné v textu.

Plné znění souhrnné zprávy:

Diskuze (8) Další článek: Ředitel Intelu varuje, že problém s nedostatkem čipů neskončí přinejmenším do roku 2023

Témata článku: Meteorologie, Evropa, Česko, Brno, Počasí, Tornádo, VÚT, Závěrečná zpráva, Souhrnná zpráva, Veřejnost, Hruška, Lužice, Břeclavsko, Morava, Jih Moravy, Jih, SHMÚ, Hodonín, Hodonínsko, Moravská Nová Ves, Meteopress, Univerzita KarlovaNa povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Jeden z nejpodivnějších objektů ve Sluneční soustavě odpálil další explozi

Jeden z nejpodivnějších objektů ve Sluneční soustavě odpálil další explozi

** Kometa 29P/Schwassmann–Wachmann je pozoruhodná tím, že víceméně pravidelně vybuchuje ** A letos se vyloženě předvádí ** V srpnu odpálila pořádnou erupci, v září doslova supererupci a 24. října následovala další velice silná exploze

Stanislav Mihulka
AstronomieKomety
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Hry zadarmo, nebo se slevou: československá akce a Splinter Cell zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: československá akce a Splinter Cell zdarma

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce