Závěrečná zpráva k tornádu na jihu Moravy: Musíme zlepšit výstražné služby a vzdělávat veřejnost

Tým bezmála třiceti expertů dokončil práci na souhrnné zprávě k vyhodnocení tornáda na jihu Moravy 24. června letošního roku. Na dokumentu se podílel ČHMÚ, SHMÚ, Amatérská meteorologická společnost, Amper Meteo, European Severe Storms Laboratory, Univerzita Karlova, Meteopress, VÚT v Brně a také rakouská národní meteorologická služba ZAMG.

Zpráva podrobně rozebírá meteorologické podmínky osudného dne, průzkum tornádem poničené oblasti a text o 78 stranách uzavírá také to nejdůležitější: opatření, co příště udělat lépe.

Tedy hlavně zlepšit předpovědní a výstražné služby, ale také vzdělávat veřejnost, jak se chovat při tornádu.

Dne 24. června 2021 se v čase 19:14 až 19:53 SELČ vyskytlo na Břeclavsku a Hodonínsku v rámci výrazné supercely velmi silné tornádo kategorie F4. Svou intenzitou a dobou trvání se tornádo na jihu Moravy zařadilo mezi nebezpečné meteorologické jevy, které se v rámci Evropy vyskytují jen velmi vzácně.

Tornádo si vyžádalo šest lidských životů, stovky zraněných a způsobilo značné škody v katastru deseti obcí, z čehož nejčetnější a nejrozsáhlejší škody v zastavěném území byly v obcích Hrušky, 68 Moravská Nová Ves, Mikulčice, Lužice a Hodonín, kde bylo následně v důsledku poškození statiky určeno kolem 200 domů k demolici. Předběžný odhad celkových škod byl vyčíslen na 15 miliard korun.

Souhrnná zpráva k vyhodnocení tornáda na jihu Moravy 24.6 2021

„Efektivnější využití radarových produktů má potenciál ke zlepšení informovanosti veřejnosti a rychlejšímu vydávání výstražných zpráv před výraznými bouřemi. Další potenciál na zlepšení předpovědní služby je v toku informací (zejména výstrah) směrem k Integrovanému záchrannému systému (IZS) a k veřejnosti, jejich srozumitelnosti a využitelnosti. ČHMÚ vydává výstražné informace ve strojově čitelném formátu CAP (Common Alerting Protokol), což je ve světě standardizovaný formát předávání dat. Ne všechen potenciál tohoto nového systému je však plně využit,“ píše se mimo jiné v textu.

Plné znění souhrnné zprávy:

Diskuze (8) Další článek: Ředitel Intelu varuje, že problém s nedostatkem čipů neskončí přinejmenším do roku 2023

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,