Závod o vakcínu proti COVID-19: seznamte se se dvanácti nejnadějnějšími kandidáty

  • Desítky farmaceutických firem vyvíjejí vakcínu proti koronaviru
  • Hledali a našli jsme dvanáct nejnadějnějších kandidátů
  • Kteří kandidáti jsou nejdál a které vakcíny jsou schválené?

Ačkoli vývoj bezpečné a účinné vakcíny obvykle trvá několik let, letošní pandemie onemocnění COVID-19 zcela změnila situaci v tomto segmentu. Dle deníku The New York Times vědci aktuálně testují 55 vakcín v rámci klinických studií na lidech a nejméně 87 dalších zkoušejí na zvířatech. Která očkovací látka je nejnadějnějším kandidátem? Představíme vám vakcíny, u kterých probíhá třetí fáze testování.

Testování vakcín probíhá ve třech fázích, přičemž v té poslední, realizované na širokém vzorku dobrovolníků, je aktuálně třináct produktů. Oficiální schválení zatím nedostala ani jedna vakcína, šest je jich předběžně schváleno s nějakým omezením – například pro nouzové použití na území nějakého státu.

Jak to začalo

17. listopadu 2019 byl v Číně oficiálně potvrzen případ nákazy novým koronavirem SARS-CoV-2. V té době se jednalo o lokální záležitost a epidemie z našeho pohledu probíhala „na druhém konci světa“. Čínská kancelář WHO byla o tom, že se ve Wu-chanu vyskytly případy lidí se zápalem plic neznámých příčin, informována až 31. prosince.

V průběhu ledna se nákaza začala šířit do dalších zemí a měsíc po Vánocích byli hlášeni první nemocní z Evropy – konkrétně z Francie. Vědci se začali zabývat dešifrováním genomu nového koronaviru, proti kterému nezabíraly (a dodnes nezabírají) prakticky žádné léky.

Za počátek první vlny onemocnění COVID-19 lze označit začátek března. Koncem června však v Evropě nastal zjevný pokles. V září následovala druhá vlna, která se svými dopady vyrovnala té první; v případě naší republiky pak byla mnohem zásadnější a silnější. V nejkritičtější fázi bylo diagnostikováno více než 15 tisíc nových nakažených denně, a to počet testů zdaleka nedosahoval ideálních hodnot.

Druhá vlna nyní mírně polevuje, byť je pochopitelnou otázkou, zda jsou příčinou tohoto jevu poměrně přísná opatření, nebo jiné faktory. Nápadně totiž klesl počet prováděných testů, jehož příčiny dosud nebyly uspokojivě vysvětleny. Podle oficiálních zdrojů souvisí s ústupem epidemie, ozývají se ale i názory, že skutečným důvodem je obava lidí, kteří by kvůli pozitivnímu výsledku museli do izolace.

Ve vzduchu nyní visí otázka, zda se dočkáme i třetí vlny, případně dalších vln. Odpověď bude záviset na celé řadě faktorů – například na tom, jak rychle budou rozvolněna opatření, zda a kdy bude k dispozici vakcína a kolik lidí se nechá naočkovat.

Diskuze (60) Další článek: Další aktualizace MS Flight Simulatoru přináší detailněji zpracované Spojené státy

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,