Zažila Evropa největší sucho za posledních pět století? V historii najdeme roky, před kterými letošní počasí bledne

  • Letošní léto patřilo v poslední době k těm nejteplejším
  • V historii ale najdeme roky, před kterými letošní počasí bledne
  • Naši předci se uměli s výkyvy klimatu poprat, ale jak bychom asi obstáli dnes?

Naši meteorologové vyhodnotili letošní léto za páté nejsušší za posledních 248 let. Výzkumníci z European Commission Joint Research Centre (EC-JRC) byli v závěrech ještě razantnější a prohlásili letošní léto za nejsušší za posledních pět set let. Vedoucí pracovník EC-JRC Andrea Toreti to vyhlásil už 8. srpna. Indicie jsou podle Toretiho jasné. Sever Itálie nezažil déšť déle než sto dní. Podle Toretiho letošní sucho zastínilo i „megasucho“ z roku 1540.

Megasucho z roku 1540 je skutečně výjimečný klimatický fenomén. Třeba i proto, že k němu došlo uprostřed „malé doby ledové“, během které se Evropa od 14. do 19. století potýkala s citelným ochlazením. Na megasuchu z roku 1540 si vylámaly zuby dokonce i klimatické modely „nakrmené“ daty za posledních 1200 let. Vývoj počasí z roku 1540 vychází z těchto kalkulací jako nemožný.

Opravdu jsme byli svědky něčeho podobného? Odborníci doporučují konfrontovat letošní léto třeba se studií početného mezinárodního týmu, která vyšla v roce 2014 ve vědeckém časopise Climatic Change a která označuje v titulku sucho z roku 1540 za „nejhorší scénář“. Vedoucí týmu švýcarský klimatolog Christian Pfister z univerzity v Bernu se touto klimatologickou záhadou zabývá už čtyřicet let.

„Začalo to tehdy podobně jako letos. V severní Itálii zavládlo extrémní sucho. Nepršelo tam dvě stě dní. Staré kroniky uvádějí, že v prosinci bylo počasí jako v červenci,“ přiblížil Pfister počátek megasucha v rozhovoru pro The Smithsonian Magazine.

Nejen Itálie

V roce 1540 ale sucho brzy postihlo i další země. Sužovalo Německo, Polsko, Švýcarsko, Francii a nevyhnulo se ani zemím Koruny české. V některých oblastech klesl úhrn srážek na pětinu. V Rýnu, Labi či Seině klesla hladina vody tak nízko, že se daly bez problémů přebrodit.

To by si asi letos na Labi troufl málokdo. Ostatně při hašení lesního požáru v Českém Švýcarsku se čerpala voda právě z Labe. Hladina Temže poklesla v roce 1540 natolik, že jejím korytem proudila do vnitrozemí slaná voda z moře.

Něco podobného postihlo letos severoitalskou řeku Pád. Stejně jako dnes odhalily ustupující vody v roce 1540 ztracené poklady předchozích generací. Letos se objevila nad hladinou vysychající španělské přehradní nádrže Valdecañas megalitická stavba známá jako Guadalperalský dolmen, které se také přezdívá španělské Stonehenge.

Podle svědectví starých kronik se v roce 1540 odhalila velká část dna Bodamského jezera a jistá Anna Schmidová tam nalezla ztracený poklad devíti set stříbrných mincí z doby římského císaře Augusta.

Titulní foto: Water Alternatives Photos, CC BY-NC 2.0

Diskuze (3) Další článek: SpaceX zažehla sedm motorů Boosteru 7, pokus o orbitální let by mohl proběhnout v listopadu

Témata článku: Historie, Německo, Polsko, Evropa, Švýcarsko, Itálie, Francie, Velká Británie, Počasí, Klimatická změna, Masarykova univerzita, Výkyv, Východní Evropa, Třicetiletá válka, Stonehenge, Československo, Předek, Seina, Temže, August, Klima, Ohio State University, Letošní léto, České Švýcarsko, SklizeňPodrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

Podrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

**Než zrušíte SIPO, musíte platby převést jinam. **Neplatí to nutně pro poplatky veřejnoprávním médiím. **SIPO zrušíte osobně, elektronicky nebo se zruší automaticky.

Petr Urban
Česká poštaNávody
Google ukázal, jak probíhal největší DDoS historie. Za jedinou sekundu musel ustát aktivitu jako Wikipedie za celý den

Google ukázal, jak probíhal největší DDoS historie. Za jedinou sekundu musel ustát aktivitu jako Wikipedie za celý den

** Síla DDoS začíná růst exponenciálně a také jejich počty ** Naše internetové štíty je ale zatím dokážou zastavit ** Nejvíce práce má Cloudflare, Google a Microsoft

Jakub Čížek
DDoSInternet
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy
Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

**Windows 11 můžete nainstalovat i na starší počítače, které nesplňují požadavky na hardware. **Instalace je ale na vlastní riziko, všechno nemusí fungovat správně. **Aby instalace proběhla, stačí si vytvořit upravené instalační médium.

Petr Urban
Windows 11Operační systémyMicrosoft
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce
Mapy GoogleStreet View
Rozluštili jsme infračervený signál a připojili starou stropní klimatizaci k internetu

Rozluštili jsme infračervený signál a připojili starou stropní klimatizaci k internetu

** Nedávno jsme si pohráli s mobilní klimatizací a Wi-Fi ** Ale co se starými kancelářskými kusy? ** Dekódujeme jejich IR signál a vyrobíme si Wi-Fi ovladač

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování