Ukrajinci v noci sestřelili šest hypersonických zázraků. Střela Kinžal nebude tak mocná, jak tvrdí Rusové

  • Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením
  • Neděláme si nárok na kompletní seznam
  • Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Hypersonická balistická střela Ch-47M2 Kinžal

Ruská propaganda dělá z hypersonické střely Kinžal málem technologický zázrak, ale až tak slavné to nebude, protože Ukrajina jich v noci na dnešek sestřelila rovnou šest. Potvrdil to ukrajinský ministr obrany Oleksii Reznikov:

Kinžal je v podstatě taková letecká alternativa střely Iskander, která vzbuzuje pozornost zejména oním slovíčkem hypersonická – nadzvuková. Ovšem pozor, nadzvukových rychlostí dosahuje kdejaká balistická výzbroj ruské armády.

Klepněte pro větší obrázek
Balistická střela Ch-47M2 Kinžal podvěšená na ruském MiG-31K

V tomto případě jde o to, že tzv. hypersonická zbraň dokáže při nadzvukovém letu provádět manévry, a tak lépe vzdoruje protiletecké obraně. Zároveň díky extrémní rychlosti disponuje mnohem vyšší dopadovou energií. Střízlivější zdroje uvádí maximální rychlost Mach 5, ruské ministerstvo obrany říká, že střela urazí 1000 km za 10 minut, což je cca Mach 5. Ostatně, zrodila se právě proto, aby prolomila protiraketové deštníky USA a NATO a ničila jejich radarové stanice a letadlové lodě.

Střela o délce 5,5 metrů a s hlavicí o hmotnosti 500 kg může nést celé spektrum bojových hlavic počínaje konvenční výbušninou a konče tou nukleární. Dokáže zničit cíl ve vzdálenosti až více než 2 000 km.

Diskuze (504) Další článek: Dost bylo Qualcommu. Nvidia a MediaTek chystají společný armový čip pro Windows, zní z Asie

Témata článku: Sociální sítě, Intel, Vojenství, USA, Evropa, Telegram, Twitter, Letadla, Armáda, Válka, Zbraně, Německo, Rusko, NATO, Ukrajina, Sovětský svaz, Afghánistán, Varšava, Konkurs, Sýrie, Dana, OSINT, Čečensko, Kalibr-M, Iskander, Drony na Heureka.cz