Zbraňový systém amerického letectva Quicksink v mžiku roztrhne loď na dvě poloviny | Foto: U.S. Air Force/Lindsey Hefli

Foto: U.S. Air Force/Lindsey Hefli

Zbraňový systém amerického letectva Quicksink v mžiku roztrhne loď na dvě poloviny

  • Nový zbraňový systém s příznačným názvem Quicksink zasáhne loď a praktiky ji rozpůlí
  • Tato technologie reaguje na poptávku po nových zbraních, co by byly jednoduché, levné a velice účinné
  • Dokonale promění „hloupou“ gravitační pumu na velmi přesnou protilodní střelu

Americké letectvo před časem zveřejnilo video, na němž je vidět, jak nový zbraňový systém s příznačným názvem Quicksink zasáhne loď a praktiky ji rozpůlí.

Quicksink je důmyslná improvizovaná technologie, která reaguje na poptávku po nových zbraních, co by byly jednoduché, levné a velice účinné. Dokonale promění „hloupou“ gravitační pumu na velmi přesnou protilodní střelu.

Moderní zbraňové systémy bývají spektakulárně účinné. Tam, kde bylo dříve nutné kobercové bombardování nebo intenzivní palba dělostřelectva, stačí jediná nevelká bojová hlavice dopravená přesně na cíl. Háček je v tom, že takové zbraně jsou obvykle dost drahé a jejich výroba časově i materiálově náročná.

Současná geopolitická situace přitom naznačuje možnost návratu velkých konfliktů s masivně vyzbrojenými protivníky. Proto se dnes i mocné armády světa poohlížejí po levnějších zbraňových systémech, které sice nejsou nabité nejpokročilejšími technologiemi, ale lze snadněji vyrábět a hromadit ve skladech.

Typický příkladem takové technologie je systém Quicksink. Pro útoky na lodě z menší vzdálenosti je dnes typickou volbou torpédo, jako třeba americké torpédo Type 46. Takové torpédo nese necelých 44 kilogramů vysoce výbušné směsi PBXN-103 a je jeho specialitou útočit na kýly lodí, pod nimiž vybuchne.

Problémem je vysoká cena

Torpédo Type 46 je ovšem závratně drahé. Podle dostupných informací stojí asi 1,2 milionů dolarů. U tak nákladné střely si každý třikrát rozmyslí, než ji odpálí. Vypuštění torpéda rovněž může prozradit pozici ponorky. Pokud jde o boj na moři, i ty nejrychlejší ponorky se nemohou měřit se schopnosti hladinových lodí.

Systém Quicksink vyvíjí centrum výzkumu letectva Air Force Research Laboratory Munitions Directorate na letecké základně Eglin Air Force Base na Floridě. Pumy tohoto systému mohou nést bombardéry i stíhací letouny. Je to vlastně varianta naváděné munice JDAM (Joint Direct Attack Munition), což je kit, který promění klasickou bombu na přesně naváděnou klouzavou zbraň.

Quicksink využívá modulární open-architecture design, který je založený na existujících technologiích. Zajistí destruktivní účinek standardního torpéda za cenu kolem 300 tisíc dolarů. Je navržený tak, aby střely tohoto systému bylo možné vypouštět ze stealth letounů, letících ve velké výšce a velkou rychlostí. Dolet střely systému Quicksink je asi 74 kilometrů.

Určitě si přečtěte

Články odjinud