Zdravý jídelníček šetří životní prostředí, dokazuje to vodní stopa

  • Pokud by obyvatelé Evropy jedli zdravě, ušetřili by až třetinu vody spotřebované při produkci potravin
  • Přitom by se nemuseli vzdát masa
  • Pokud by ale přešli na vegetariánskou dietu, ušetřili by při výrobě potravin až polovinu vody
Zdravý jídelníček šetří životní prostředí, dokazuje to vodní stopa

Průměrný Brit sní za den potraviny, na jejichž výrobu padlo přes 2700 litrů vody. Němci zahání denně hlad a chutě potravinami, k jejichž produkci bylo odčerpáno z přírody bezmála 3000 litrů vody. A Francouzi snědí denně jídlo, za kterým se skrývá bezmála 3900 litrů spotřebované vody.

To vše však bledne před typickým Američanem. Ten za den spořádá porce, na jejichž výrobu se spotřebovalo víc než 9000 litrů vody. Tyto údaje reprezentují tzv. vodní stopu, která je méně známou „příbuznou“ populárnější uhlíkové stopy.

Zatímco uhlíková stopa udává, kolik se při výrobě té či oné komodity uvolní do ovzduší oxidu uhličitého, její vodní protějšek vyjadřuje, kolik se při výrobě spotřebuje vody. Tři tisíce litrů denně není málo. Pokud bychom stejným tempem napouštěli pětadvacetimetrový plavecký bazén, měli bychom ho za rok plný.

Vodní stopa je skutečně významným ukazatelem zátěže životního prostředí zemědělskou výrobou, protože například pro živočišné produkty, jako jsou maso, mléko nebo vejce, do ní musíme započítat nejen to, co vypijí zvířata, nebo vodu spotřebovanou v potravinářských závodech, ale také vodu nutnou k pěstování všech krmiv, která zvířata spotřebovala.

Co národ, to jiná vodní stopa

Rozdíly ve vodní stopě obyvatel různých zemí vyplývají z různého jídelníčku jednotlivých národů. Například Francouzi mají v oblibě víno, jehož výroba se pojí s výrazně větší vodní stopou, kdežto Britové a Němci dávají přednost na vodu úspornějšímu pivu. Podobně přispívá k velké vodní stopě francouzského jídelníčku vysoká obliba sýrů.

Zajímavé jsou i regionální rozdíly ve vodní stopě. Například v Británii ji mají nejmenší obyvatelé Londýna, protože se vyhýbají červeným masům, na jejichž výrobu se spotřebuje nejvíc vody. Naopak, obyvatelé hrabství Yorkshire a Lincolnshire mají červená masa v oblibě a jejich vodní stopa je proto největší.

Přitom však zůstávají obyvatelé Yorkshiru a Lincolnshiru daleko za průměrným Francouzem. V jihofrancouzských vinařských oblastech, šplhá vodní stopa průměrného obyvatele na 5000 litrů na osobu a den.

Letošní suchý rok jen podtrhuje fakt, že další zvětšování vodní stopy s sebou nese zjevná rizika. Evropa nemusí mít už brzy dost vody k tomu, aby se najedla tak, jak je zvyklá.

Jak ušetřit vodu

Davy Vanham , Sara Comerová, Bernd Manfred Gawlik a Giovanni Bidoglio z Joint Research Center v italské Ispře spojují ve studii publikované ve vědeckém časopise Nature Sustainability velkou vodní stopu s nezdravou výživou, protože v jídelníčku bohatém na cukry, tuky, červené maso, maso mléko a sýry dominují potraviny, na jejichž produkci je potřeba hodně vody. Zároveň se v takovém jídelníčku nedostává ovoce a zeleniny, jejichž vodní stopa je malá.

K tomu, abychom dosáhli výrazného zmenšení vodní stopy, nemusíme z jídelníčku škrtat maso. Pokud bychom dodržovali doporučení lékařů a jedli zdravě, smrskla by se naše vodní stopa až o 35%.

Pokud bychom z živočišných produktů konzumovali jen ryby, zmenšila by se nám vodní stopa až o 55% a zhruba stejně úspory vody bychom dosáhli, pokud by se z nás stali vegetariáni. Zdravějším jídelníčkem bychom tedy neprospěli jen svému zdraví, ale také životnímu prostředí.

Míra, v jaké se v populaci vyskytují lidí s nadváhou a obezitou, jasně dokazuje, že jíme a žijeme nezdravě. Změna jídelníčku ale nespadne z nebes. Někteří odborníci navrhují, aby se na nezdravé potraviny s vysokým obsahem cukrů a tuků uvalila vyšší spotřební daň. Taková opatření však dopadají nejsilněji část populace s nejnižšími příjmy.

Další experti jsou přesvědčeni, že příklonu k racionálnímu stravování lze dosáhnout lepším vzděláním. I to má svá úskalí. Úspěšnost takové osvěty nebývá nijak závratná a v tom lepším případě se její výsledek dostaví až po dlouhé době.

Z hlediska vodní stopy se ale může vyšší vzdělanost obyvatel ukázat jako kontraproduktivní. Oblasti, kde žijí lidé s vyšším vzděláním, mají průkazně vyšší vodní stopu například proto, že tu obyvatelé konzumují více vína než zbytek populace.

Navíc není vodní stopa jediný ukazatel zátěže životního prostředí. Například náhrada červeného masa rybami by sice zmenšila vodní stopu, ale dále by eskalovala dnešní drancování moří.

Pramen: Nature Sustainability

Diskuze (4) Další článek: Můžete stahovat iOS 12. Je rychlejší, má animoji koaly a řekne, když budete prokrastinovat příliš dlouho

Témata článku: Zdraví, Výzkum, Evropa, Velká Británie, Voda, Ekologie, Jídlo, Potraviny, Oxid uhličitý, Yorkshire, Dlouhá doba, Publikovaná studie, Průměrný obyvatel, Jídelníček, Komodita, Vysoké vzdělání, Maso, Výroba, Červené maso, Typický američan, Stopa, Vysoký obsah, Dobré vzdělání, Výrazné zmenšení, Stejné tempo


Určitě si přečtěte

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 66

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 20

Externí SSD se může hodit. Je rychlé, malé zvenku, velké uvnitř a cena už se snese

Externí SSD se může hodit. Je rychlé, malé zvenku, velké uvnitř a cena už se snese

** Vyzkoušeli jsme rychlé externí SSD Samsung T5 ** Externí SSD je lepší než flešky i velké plotnové disky, většímu rozšíření doposud bránila především cena ** Samsung T5 zvládne i chytré šifrování a připojení k mobilu

David Polesný | 27

Google Cloud Next: Blíží se bitva o to, kdo ovládne cloud, tedy internet zítřka

Google Cloud Next: Blíží se bitva o to, kdo ovládne cloud, tedy internet zítřka

** Google v týdnu ukázal nové telefony Pixel ** V Londýně se ale také konal Google Cloud Next ** Konference o tom, jak bude vypadat internet v cloudu zítra

Jakub Čížek | 32

Velká podzimní aktualizace: Co nového teď najdete ve Windows 10

Velká podzimní aktualizace: Co nového teď najdete ve Windows 10

** Microsoft se opět snaží spojit telefony a počítače. ** Místo velkých novinek se zaměřil spíše na drobná vylepšení. ** Vyhledávání je konečně použitelné a hledá téměř všude.

Vladislav Kluska | 78

Windows 10 už jsou na 700 milionech počítačů, ale není to jen labutí píseň?

Windows 10 už jsou na 700 milionech počítačů, ale není to jen labutí píseň?

** Windows 10 překonaly hranici 700 milionů instalací ** To je úctyhodné číslo a miliarda se blíží ** Analýzy ale i tak ukazují proměnu, jak používáme počítače a mobily

Jakub Čížek | 49

Američtí mariňáci si tisknou kasárna z betonu na 3D tiskárně

Američtí mariňáci si tisknou kasárna z betonu na 3D tiskárně

** Americká námořní pěchota nedávno představila 3D tištěná kasárna pro vojáky ** Ty jim tiskne velká 3D tiskárna na beton ** Výsledkem je solidní obytný prostor, který je slušně chráněný před nepřátelskou palbou

Stanislav Mihulka | 18


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku