Technika | Mezinárodní vesmírná stanice | Sojuz

Ze dvou dnů na 3 hodiny. Let k ISS už trvá kratší dobu než cesta z Prahy do Ostravy

  • K Mezinárodní kosmické stanici odstartovala nová tříčlenná posádka.
  • Let byl rekordně krátký. Ke stanici se loď připojila po 3 hodinách.

Ve středu 14. října odstartovala k Mezinárodní kosmické stanici loď Sojuz MS-17. Minimálně ze dvou důvodů šlo o významný start.

Je to poslední let ruské lodě, ve kterém si NASA předplatila sedačku za zhruba 90 milionů dolarů. Další americké astronauty mají vozit lodě Crew Dragon a později také Starliner. Start prvního Crew Dragonu s regulérními členy posádky (předešlý let s lidmi byl demonstrační misí) se však stále odkládá.

Druhým důvodem je rekordně krátká doba letu. Ještě před pár lety trval let ke stanici dva dny, poté byla doba zkrácena až na šest hodin. Tento let byl rekordně krátký. Ke startu došlo v 7:45:04 našeho času, o 8 minut později byl Sojuz na oběžné dráze a k připojení k ISS došlo v 10:48:47, tedy o 3 hodiny 3 minuty a 43 sekund později nebo také po 2 obězích okolo Země.

Diskuze (140) Další článek: Keboola může být zdarma. Vyzkoušejte si analytickou platformu pro BI, nad kterou vznikly i základy chytré karantény

Témata článku: Technika, Země, Praha, Mezinárodní vesmírná stanice, Crew Dragon, Ostrava, Sojuz, Starliner, Let, Tříčlenná posádka, Posádka, ISS, Hodina, Krátká doba, Loď


Určitě si přečtěte

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 244

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský | 59

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj počtu nakažených onemocněním Covid-19 v Česku ** Mapa podle okresů, počty testovaných, přehled podle věku ** Průběžně aktualizované grafy

Marek Lutonský | 155