Project Wing, fungující pod křídly konglomerátu Alphabet, jako vůbec první získal souhlas amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) k provozování komerčních letů ve Virginii. Po více než dvouletém testování tak bude moci začít doručovat zásilky příjemcům pomocí dronů.
Počátkem dubna se pro stejné účely povedlo získat souhlas příslušných orgánů v Austrálii. Wing zde spolupracuje s místními restauracemi, kavárnami a lékárnami, kterým zajišťuje dodávky do zhruba stovky domácností na předměstí hlavního města Canberry. Zatím se uskutečnilo přes 70 tisíc zkušebních letů a byly doručeny více než čtyři tisíce zásilek.
Dron vždy zvoní dvakrát
Díky certifikaci FAA bude moci Wing stejným způsobem fungovat i na území USA, tedy abychom byli zcela konkrétní, v rámci Virginie. V testovacím provozu doručovaly drony studentům místní technické univerzity pokrmy z řetězce mexického rychlého občerstvení Chipotle.
V tuto chvíli ještě není známo, s jakými firmami a podniky hodlá Project Wing spolupracovat v rámci ostrého provozu. Firma v uplynulých měsících oslovila hned několik subjektů v oblastech Blacksburg a Christiansburg s nabídkou spolupráce, předvedla jim svou technologii a „získávala zpětnou vazbu“.
Doručování pomocí dronů má celou řadu výhod. Tou nejzásadnější je rychlost doručování od odesílatele k příjemci – dron nezůstane stát v dopravní zácpě a nemusí řešit parkování. Protože je jeho pohon elektrický, negeneruje žádné zplodiny a neznečišťuje tedy životní prostředí. Na druhou stranu je nutné zmínit i nevýhodu v podobě hluku, produkovaného motory a vrtulemi.
Balíčky z nebes
Wing pracoval na budování malého, lehkého dronu a navigačního systému celých šest let. Cílem bylo vyvinout stroj, který zvládne bezpečně doručit drobné balíčky na vyžádání do konkrétních destinací během několika minut.
Modely, používané v současnosti, jsou schopné létat ve výšce až 120 metrů a jejich nejvyšší rychlost se pohybuje kolem 120 km/h. Létají automaticky, řízeny jsou algoritmy strojového učení, nicméně na jejich provoz dohlíží operátor. Z technického hlediska jsou určeny k přepravě lehčích zásilek, jako jsou léky či potraviny.
Provoz doručovacích dronů bude zatím probíhat v takzvaném pilotním režimu, jehož cílem je podpořit tento segment průmyslu ve Spojených státech. Wing v tiskové zprávě uvádí, že testy prokázaly, že doprava drony obnáší nižší riziko pro chodce, než při přepravě balíčků autem.
Americká ministryně dopravy Elaine L. Chao v prohlášení k vydání povolení uvedla: „Je to důležitý krok vpřed pro bezpečné testování a integraci dronů do naší ekonomiky. Bezpečnost je i nadále naší prioritou číslo jedna, protože tato technologie se nadále rozvíjí a realizuje svůj plný potenciál.“