Foto:   Deutsch: Ute Kraus, Physikdidaktik Ute Kraus, Universität Hildesheim, Tempolimit Lichtgeschwindigkeit, (Milchstraßenpanorama im Hintergrund: Axel Mellinger) English: Ute Kraus, Physics education group Kraus, Universität Hildesheim, Space Time Travel, (background image of the milky way: Axel Mellinger)  ,  CC BY-SA 2.0 de

Foto: Deutsch: Ute Kraus, Physikdidaktik Ute Kraus, Universität Hildesheim, Tempolimit Lichtgeschwindigkeit, (Milchstraßenpanorama im Hintergrund: Axel Mellinger) English: Ute Kraus, Physics education group Kraus, Universität Hildesheim, Space Time Travel, (background image of the milky way: Axel Mellinger) , CC BY-SA 2.0 de

Foto: NASA

Foto: NASA

Foto: NASA

Foto: NASA

Foto: NASA

Foto: NASA

Foto:  User:Alain r ,  CC BY-SA 2.5

Foto: User:Alain r, CC BY-SA 2.5

Foto: NASA

Foto: NASA

Foto: NASA

Foto: NASA

Foto: NASA
Foto: NASA
Foto: NASA
8
Fotogalerie

Země má novou nejbližší černou díru. Je za rohem, pouze 1550 světelných let daleko

  • Tým astrofyziků nedávno objevil dalšího kandidáta na černou díru, která by měla být nejbližší Zemi
  • Jde o poměrně hmotnou černou díru o váze asi 12 Sluncí
  • Díky detektivní práci byla vystopována ve vzdálenosti asi 1 550 světelných let

Černé díry jsou extrémní vesmírná monstra, jejichž hmota je zhroucená drtivou gravitací. Jsou velmi hmotné. Nejmenší spolehlivě známá černá díra váží asi jako 3,3 Slunce. Také jsou velmi početné. V Mléčné dráze jich určitě jsou miliony. Přesto se ale černé díry špatně hledají. Jsou velmi malé a zároveň jsou opravdu zcela černé. Prozradí se jen tehdy, když interagují s okolními tělesy nebo hmotou.

Pátrání po černých dírách je svízelné, i když jde o černé díry relativně blízké Sluneční soustavě. V poslední době jsme byli svědky případů, kdy původně ohlášená „nejbližší černá díra“ vlastně žádnou černou dírou nebyla.

Tým astrofyziků, který vedla Sukanya Chakrabartiová z americké University of Alabama, Huntsville, nedávno objevil dalšího kandidáta na černou díru, která by měla být nejbližší Zemi.

V tomto případě jde o poměrně hmotnou černou díru o váze asi 12 Sluncí, která byla díky detektivní práci vystopována ve vzdálenosti asi 1 550 světelných let. Badatelé v rámci výzkumu analyzovali data o téměř 200 tisících dvojhvězd, která jsou součástí balíku pozorování evropské vesmírné observatoře Gaia z letošního léta.

Dvojhvězda s velmi hmotným a zároveň neviditelným tělesem

Jak uvádí Chakrabartiová, v těchto datech hledali objekty, které by měli tvořit dva hvězdní partneři s velkou hmotností, ale jejich záření odpovídá jedné hvězdě. Za takových okolností je podle Chakrabartiové na místě předpokládat, že druhý partner ve dvojhvězdě není vidět.

U slibných objektů následně použili spektrografická měření různých pozemních teleskopů, včetně kalifornského Automated Planet Finder, chilského Giant Magellan Telescope a teleskopů havajské W.M. Keck Observatory.

Detailní analýzou měření byli schopní zjistit, o jak hmotný neviděný objekt se jedná, jaká je jeho rotace, a také oběžná dráha. Nakonec dospěli k závěru, že skutečně jde o dvojhvězdu, ve které hvězdu podobnou Slunci doprovází velmi hmotné a zároveň neviditelné těleso. 

Většina černých děr, které známe z dvojhvězd, fungují jako rentgenové dvojhvězdy. Bývají velmi blízko hvězdnému partnerovi, kradou mu hmotu, a oslnivě září v rentgenové oblasti. Jak zdůrazňuje Chakrabartiová u jejich objevu jde o úplně jiný typ systému.

Černá díra oběhne hvězdu jednou za 185 dní a nijak viditelně s ní neinteraguje. Vystopovali ji díky analýzám pohybu partnerské viditelné hvězdy. Podobný přístup by se mohl uplatnit i v mnoha dalších případech a přinést řadu zajímavých objevů.

Titulní ilustrační foto: NASA Hubble Space Telescope, CC BY 2.0

Určitě si přečtěte

Články odjinud