Země přijala simulovaný signál od mimozemšťanů z Marsu

Tým expertů ze SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence) vytvořil simulovaný mimozemský signál, který byl na Zemi vyslán z fiktivní kosmické lodi obíhající Mars. Cílem tohoto zajímavého pokusu bylo zjistit, zda takový signál dokážeme dekódovat.

Odborníci už dlouho přemýšlejí o tom, proč s námi mimozemšťané – pokud vůbec existují – dosud nenavázali kontakt. Ve hře je přitom samozřejmě i možnost, že to již zkusil, ale my jsme prostě a krásně nevěděli, jak jejich vysílání interpretovat.

Nový projekt zvaný „A Sign in Space“ proto vyzývá vědce z celého světa, aby přišli s novými metodami, jak takovým signálům porozumět.

„Přijetí zprávy od mimozemské civilizace by bylo hluboce transformačním zážitkem pro celé lidstvo,“ uvedla v prohlášení jeho duchovní autorka Daniela de Paulis. „ A Sign in Space nabízí bezprecedentní příležitost hmatatelně nacvičit a připravit se na tento scénář prostřednictvím globální spolupráce, která podporuje otevřené hledání smyslu napříč všemi kulturami a obory.“

ExoMars Trace Gas Orbiter (TGO) tedy předevčítem vyslal směrem k Zemi zakódovanou zprávu, kterou vytvořila právě de Paulis a její tým. O 16 minut později jí zachytily tři radioastronomické observatoře a zpřístupnily tato data veřejnosti, čímž byl projekt oficiálně zahájen.

„Tento experiment nabízí celému světu příležitost, aby se dozvěděl, jak bude komunita SETI v celé své rozmanitosti spolupracovat při přijímání, zpracování, analýze a pochopení významu potenciálního mimozemského signálu,“ komentoval to badatel Wael Farah.

Diskuze (4) Další článek: Takhle levný dosud nebyl. Základní Mac mini s čipem M2 koupíte jen za 15 490 Kč

Témata článku: Vesmír, Země, Mars, Simulace, Mimozemský život