Bezpečnost | Zemědělství

Zemědělci zanedbávají kybernetickou bezpečnost. Záškodník by jim mohl zničit úrodu přes zavlažovací systémy

Mluvit o kybernetickém zabezpečení v rámci zemědělství je možná trochu zvláštní, ale ve skutečnosti jde o stále aktuálnější téma. Jak se produkce stává automatizovanější a sadbu či závlahu začínají ovládat počítače, musí se řešit i ochrana, aby systémy nikdo nemohl zneužít. Bohužel jak se ukázalo, zemědělci se v desítkách případů ani neobtěžovali nastavit si heslo. 

Upozornila na to drobná bezpečnostní firma Security Joes v kontextu chytrých zavlažovacích systémů (via Zdnet) - zjistila, že více jak stovka jich byla vystavená online bez jakékoli zabezpečení, včetně hesla. Tyto systémy jsou přitom velmi podstatné, ovládají závlahu jak celých polí, tak skleníků, plantáží či zeleně ve městech. 

Mnoho zjištěných případů se našlo dokonce v Izraeli, což je země, která se s nedostatkem vody potýká dlouhodobě, takže se nemůže vystavovat riziku, že někdo přijde a technologii zneužije. Ovšem přesně to se mohlo stát, kdokoli mohl na dálku závlahu upravit, klidně úplně zrušit. Nepotřeboval k tomu ani pokročilé znalosti, stačilo zadat výchozí administrátorské jméno a zmáčknout enter.

Chyba totiž byla úplně banální. Ve všech případech šlo o chytré zavlažovací systém ICC PRO, které vytváří Motorola a které zemědělci nainstalovali bez změny výchozího nastavení, takže tam ani nenastavili heslo, jednoduše nic. Systémy byly po připojení k internetu naprosto obnažené, byť se stačilo při instalaci trochu zamyslet. 

Opět to jen připomíná, že veškeré technologie, které běží online, by vždy měly mít určitou úroveň zabezpečení. I něco tak specifického, jako chytré zavlažovací systémy. Kdyby je někdo upravil nebo vypnul, může to v některých regionech dost výrazně ohrozit potravinovou produkci.

Diskuze (11) Další článek: Apple začal pracovat na vlastním vyhledávači, tvrdí analýza. Kvůli problémům Googlu?

Témata článku: Technologie, Internet, Bezpečnost, Zemědělství, Heslo, Motorola, Izrael, Zabezpečení, Úroda, Zemědělci, Záškodník, Kybernetická bezpečnost, Zavlažovací systém


Určitě si přečtěte

Apple zablokoval aktualizaci aplikace Facebooku. Poukázal totiž na 30% poplatek v App Store
Vladislav Kluska
App StoreiOSFacebookApple
Vyšel Windows 10 October 2020 Update. Poradíme, jak je stáhnout a co je nového
Vladislav Kluska
October 2020 UpdateWindows 10
Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple
Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

** Přijít o důležitá data je jednodušší, než si umíte představit ** To, zda a jak snadno je získáte zpět, záleží především na vás ** Když si nastavíte zálohování, může to být otázka několik minut

Karel Kilián | 32

Karel Kilián
ZálohováníWindows 10Windows
Má to smysl, pípla nám eRouška. Moc informací ale z upozornění nevyčtete
Vladislav Kluska
KoronavirusMobilní aplikaceSoftware
Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 68

Karel Javůrek
Grafické kartyTechnologieNvidia
10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský | 59

Marek Lutonský
Rodokmen