Zemědělci zanedbávají kybernetickou bezpečnost. Záškodník by jim mohl zničit úrodu přes zavlažovací systémy

Mluvit o kybernetickém zabezpečení v rámci zemědělství je možná trochu zvláštní, ale ve skutečnosti jde o stále aktuálnější téma. Jak se produkce stává automatizovanější a sadbu či závlahu začínají ovládat počítače, musí se řešit i ochrana, aby systémy nikdo nemohl zneužít. Bohužel jak se ukázalo, zemědělci se v desítkách případů ani neobtěžovali nastavit si heslo. 

Upozornila na to drobná bezpečnostní firma Security Joes v kontextu chytrých zavlažovacích systémů (via Zdnet) - zjistila, že více jak stovka jich byla vystavená online bez jakékoli zabezpečení, včetně hesla. Tyto systémy jsou přitom velmi podstatné, ovládají závlahu jak celých polí, tak skleníků, plantáží či zeleně ve městech. 

Mnoho zjištěných případů se našlo dokonce v Izraeli, což je země, která se s nedostatkem vody potýká dlouhodobě, takže se nemůže vystavovat riziku, že někdo přijde a technologii zneužije. Ovšem přesně to se mohlo stát, kdokoli mohl na dálku závlahu upravit, klidně úplně zrušit. Nepotřeboval k tomu ani pokročilé znalosti, stačilo zadat výchozí administrátorské jméno a zmáčknout enter.

Chyba totiž byla úplně banální. Ve všech případech šlo o chytré zavlažovací systém ICC PRO, které vytváří Motorola a které zemědělci nainstalovali bez změny výchozího nastavení, takže tam ani nenastavili heslo, jednoduše nic. Systémy byly po připojení k internetu naprosto obnažené, byť se stačilo při instalaci trochu zamyslet. 

Opět to jen připomíná, že veškeré technologie, které běží online, by vždy měly mít určitou úroveň zabezpečení. I něco tak specifického, jako chytré zavlažovací systémy. Kdyby je někdo upravil nebo vypnul, může to v některých regionech dost výrazně ohrozit potravinovou produkci.

Diskuze (11) Další článek: Apple začal pracovat na vlastním vyhledávači, tvrdí analýza. Kvůli problémům Googlu?

Témata článku: Technologie, Internet, Bezpečnost, Heslo, Motorola, Izrael, Zemědělství, Zavlažovací systém, Zabezpečení, Úroda, Záškodník, Planta, Kybernetická bezpečnost, ZemědělciJak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

** Některé závodní trimarány překonají rychlost větru, který je pohání ** Jak je něco takového vůbec možné? Neporušují zákony fyziky? ** Ale vůbec ne. Stačí si připomenout sčítání vektorů

Jakub Čížek
JachtaFyzikaTechnologie
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět