Zemi v neděli mine půlkilometrový asteroid. Astronomové chystají pozorování, srážka však nehrozí

  • V neděli 21. března mine naši planetu asteroid 2001 FO32
  • V nejbližším bodě bude vzdálen kolem 2 milionů kilometrů
  • Jde o největší objekt, který se letos k naší planetě přiblíží

NASA informuje o asteroidu 2001 FO32, který v neděli 21. března mine naši planetu. V nejbližším bodě bude vzdálen kolem 2 milionů kilometrů, což je relativně daleko, takže se nevešel do přehledu 10 vesmírných objektů, které v roce 2021 těsně minou Zemi.

Zato je s rozměry mezi 440 až 680 metry největším objektem, který se letos k naší planetě přiblíží. Astronomům poskytne jedinečnou příležitost podívat se takto zblízka na relikvii, která vznikla za úsvitu sluneční soustavy.

Asteroid 2001 FO32

Ačkoli se objekt bude pohybovat v bezpečné vzdálenosti, z vesmírného hlediska bude relativně blízko. 2 miliony kilometrů odpovídají zhruba 5,25násobku vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem. Pro srovnání: průměrná vzdálenost Země od Slunce je 147 miliónů kilometrů.

Astronomové znají oběžnou dráhu asteroidu velice přesně – od jeho objevu před dvaceti lety ho průběžně sledovali pomocí dalekohledů a pozemních radarů. Na základě získaných dat vědí, že se těleso pohybuje po eliptické oběžné dráze, jejíž nejbližší bod je vzdálen od Slunce 0,2958 astronomické jednotky a nejvzdálenější 3,106 astronomické jednotky.

Astronomická jednotka přitom odpovídá vzdálenosti Země od Slunce. V nejvzdálenějším bodě se asteroid nachází až za oběžnou dráhou Marsu, naopak v nejbližším je k Slunci blíž než Merkur.

Klepněte pro větší obrázek 
Oběžná dráha asteroidu 2001 FO32

2001 FO32 se při svém průletu bude pohybovat rychlostí přibližně 124 000 km/h, přičemž jeho rychlost se při přiblížení ke Slunci postupně zvyšuje. Jeden oběh trvá 810 dní, tedy přibližně dva a čtvrt pozemského roku. K Zemi se tak blízko nedostane až do roku 2052, kdy proletí kolem ve vzdálenosti 2,75 milionů kilometrů.

Okénko do historie

Asteroid 2001 FO32 byl objeven v březnu 2001 v rámci programu Lincoln Near-Earth Asteroid Research (LINEAR) rádiovou observatoří v Socorro v Novém Mexiku. Jeho velikost byla tehdy odhadnuta zhruba na jeden kilometr. Následující měření v infračerveném spektru naznačila, že je pravděpodobně o něco menší – nyní je odhadována zhruba mezi 440 až 680 metry.

Klepněte pro větší obrázek 
Oběžná dráha asteroidu 2001 FO32

Přestože jde ve vesmírném měřítku o nevelké těleso, z naší perspektivy patří spíše k těm větším. Zatím posledním velkým objektem byl 1998 OR2, jež se k Zemi přiblížil 29. dubna 2020 – jeho rozměry jsou odhadovány zhruba na 2 kilometry.

Od nedělního pozorování si astronomové slibují především příležitost získat přesnější informace o velikosti asteroidu, jeho albedu (tj. jak jasný nebo reflexní je jeho povrch) a jeho složení. Směřovat k němu bude například infračervený teleskop na vrcholu havajské sopky Mauna Kea.

Diskuze (8) Další článek: Internet není anonymní – ani když se hodně snažíte. Sexuální predátor dostal 75 let

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,