Zemi v neděli mine půlkilometrový asteroid. Astronomové chystají pozorování, srážka však nehrozí

  • V neděli 21. března mine naši planetu asteroid 2001 FO32
  • V nejbližším bodě bude vzdálen kolem 2 milionů kilometrů
  • Jde o největší objekt, který se letos k naší planetě přiblíží

NASA informuje o asteroidu 2001 FO32, který v neděli 21. března mine naši planetu. V nejbližším bodě bude vzdálen kolem 2 milionů kilometrů, což je relativně daleko, takže se nevešel do přehledu 10 vesmírných objektů, které v roce 2021 těsně minou Zemi.

Zato je s rozměry mezi 440 až 680 metry největším objektem, který se letos k naší planetě přiblíží. Astronomům poskytne jedinečnou příležitost podívat se takto zblízka na relikvii, která vznikla za úsvitu sluneční soustavy.

Asteroid 2001 FO32

Ačkoli se objekt bude pohybovat v bezpečné vzdálenosti, z vesmírného hlediska bude relativně blízko. 2 miliony kilometrů odpovídají zhruba 5,25násobku vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem. Pro srovnání: průměrná vzdálenost Země od Slunce je 147 miliónů kilometrů.

Astronomové znají oběžnou dráhu asteroidu velice přesně – od jeho objevu před dvaceti lety ho průběžně sledovali pomocí dalekohledů a pozemních radarů. Na základě získaných dat vědí, že se těleso pohybuje po eliptické oběžné dráze, jejíž nejbližší bod je vzdálen od Slunce 0,2958 astronomické jednotky a nejvzdálenější 3,106 astronomické jednotky.

Astronomická jednotka přitom odpovídá vzdálenosti Země od Slunce. V nejvzdálenějším bodě se asteroid nachází až za oběžnou dráhou Marsu, naopak v nejbližším je k Slunci blíž než Merkur.

Klepněte pro větší obrázek 
Oběžná dráha asteroidu 2001 FO32

2001 FO32 se při svém průletu bude pohybovat rychlostí přibližně 124 000 km/h, přičemž jeho rychlost se při přiblížení ke Slunci postupně zvyšuje. Jeden oběh trvá 810 dní, tedy přibližně dva a čtvrt pozemského roku. K Zemi se tak blízko nedostane až do roku 2052, kdy proletí kolem ve vzdálenosti 2,75 milionů kilometrů.

Okénko do historie

Asteroid 2001 FO32 byl objeven v březnu 2001 v rámci programu Lincoln Near-Earth Asteroid Research (LINEAR) rádiovou observatoří v Socorro v Novém Mexiku. Jeho velikost byla tehdy odhadnuta zhruba na jeden kilometr. Následující měření v infračerveném spektru naznačila, že je pravděpodobně o něco menší – nyní je odhadována zhruba mezi 440 až 680 metry.

Klepněte pro větší obrázek 
Oběžná dráha asteroidu 2001 FO32

Přestože jde ve vesmírném měřítku o nevelké těleso, z naší perspektivy patří spíše k těm větším. Zatím posledním velkým objektem byl 1998 OR2, jež se k Zemi přiblížil 29. dubna 2020 – jeho rozměry jsou odhadovány zhruba na 2 kilometry.

Od nedělního pozorování si astronomové slibují především příležitost získat přesnější informace o velikosti asteroidu, jeho albedu (tj. jak jasný nebo reflexní je jeho povrch) a jeho složení. Směřovat k němu bude například infračervený teleskop na vrcholu havajské sopky Mauna Kea.

Diskuze (8) Další článek: Internet není anonymní – ani když se hodně snažíte. Sexuální predátor dostal 75 let

Témata článku: Vesmír, NASA, Země, Astronomie, Mars, Měsíc, Slunce, Sluneční soustava, Asteroidy, Kilometr, LINEAR, Mauna kea, Astronom, Milión kilometrů, Objekt, Nové Mexiko, Pozorování, Merkur, Oběžná dráha, Asteroid, PlanetaNa povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě