Žena očkovaná proti nemoci COVID-19 přenesla získané protilátky na své novorozené dítě

Novopečená maminka žijící na jižní Floridě, která byla během těhotenství očkována jednou dávkou vakcíny proti COVID-19, podle všeho získané protilátky přenesla na svého potomka. Informoval o tom The Guardian.

Vědci z Florida Atlantic University tvrdí, že dotyčná žena – která pracuje jako zdravotnice v tzv. první linii – dostala první dávku Moderny již v lednu. V té době byla v 36. týdnu.

O tři týdny později porodila holčičku, v jejíž krvi se nacházely protilátky COVID-19. „Existuje tedy potenciál pro ochranu a snížení rizika infekce SARS-CoV-2 očkováním matek,“ uvádí výzkumný tým z Florida Atlantic University.

Stále zbývá mnoho otázek

„Testovali jsme pupeční šňůru dítěte, abychom zjistili, zda protilátky v matce přešly na dítě  – což je něco, co vidíme u jiných vakcín podávaných během těhotenství,“ řekl jeden jeho člen, pediatr Paul Gilbert, místnímu zpravodajskému kanálu WPBF.

Nutno dodat, že tato zjištění dosud nebyla publikována v žádném peer-review žurnálu. A Gilbertův kolega Chad Rudnick připouští, že je stále třeba zodpovědět řadu otázek.

„Další studie musí určit, jak dlouho tato ochrana vydrží," konstatoval. „Musí určit, na jaké úrovni by ochrana měla být nebo kolik protilátek musí mít dítě v oběhu, aby mu to poskytlo ochranu.“

Titulní ilustrační foto: Piqsels

Diskuze (17) Další článek: EU odhalila Digitální zelený certifikát. Covid pas pro cestování bude i na mobilech

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,