Ženě z těla vyoperovali tumor, který vážil jako dospělý člověk

Jistá obyvatelka Connecticutu si prožila opravdovou noční můru. Lékaři totiž zjistili, že má na vaječníku nádor průměru téměř 90 centimetrů, který vážil těžko uvěřitelných 60 kilogramů – tedy přibližně stejně jako dospělý člověk.

Osmatřicetiletá žena vyhledala medicínskou pomoc poté, co začala prudce přibírat na váze. Netrvalo dlouho a ocitla se v péči gynekologického onkologa Vaagna Andikyana z Danbury Hospital, kterého její případ ohromil.

„Mohl bych očekávat, že uvidím tumor o hmotnosti 11 kilogramů, ale tumor o hmotnosti 60 kilogramů je velice vzácný,“ uvedl Andikyan. „Když jsem se s pacientkou setkal, byla extrémně podvyživená, protože tumor seděl na trávicím traktu a kvůli jeho váze musela používat invalidní vozík.“

Operace proběhla 14. února. Trvala pět hodin a zúčastnilo se jí 12 chirurgů. Během zákroku došlo k odstranění nádoru (později se ukázalo, že byl benigní), levého vaječníku, levého vejcovodu, zasažené peritoneální tkáně a přebytečné kůže v břišní oblasti. Lékaři rovněž obnovili poškozenou břišní stěnu.

„Takto velké tumory jsou v literatuře mimořádně vzácné," konstatoval Andrikyan. „Může být v top 10 či 20 tumorů této velikosti, které byly celosvětově vyjmuty.“

Podobný případ byl zaznamenán například v roce 2013, kdy z 55leté Indky vyoperovali nádor o hmotnosti 56 kilogramů. Prvenství však zatím drží tumor odhalený v roce 1994, který podle dostupných informací vážil 137,4 kilogramů. Pacientka kvůli němu byla šest let uvězněná ve svém domově a dva poslední roky před jeho resekcí strávila upoutaná na lůžko.

Ilustrační foto: Afdw.af.mil

Diskuze (3) Další článek: Jak vytvořit prezentaci na webu zdarma: Powerpoint je stále ve hře

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,