Zima a velká konjunkce: Dnes se na obloze potkají Saturn a Jupiter

Dnes je z hlediska astronomie velmi významný den. Nejenže je slunovrat a začíná astronomická zima, ale zároveň nastává tzv. Velká konjunkce planet. Saturn a Jupiter se při pozorování ze Země přiblíží natolik, že splynou v jeden zářivý bod. 

Sbližování Starunu a Jupiteru je možné pozorovat už několik posledních týdnů, tedy za předpokladu, že tomu přejí meteorologické podmínky. Není k tomu potřeba ani žádné astronomické vybavení, stačí po západu Slunce zaměřit svůj zrak nad obzor jihozápadním směrem a uvidíte dva blízké jasné zářivé body. Dnes to bude ale bod jen jeden. 

Je to velmi vzácný úkaz, který naposledy nastal 16. července 1623 a příště bude k pozorování až 15. března 2080! 

Pokud chcete konjunkci pozorovat, bude to chtít vyrazit někam na hory s výškou nad 1000 metrů, abyste se dostali nad nízkou inverzní oblačnost. Poté vyčkejte na západ Slunce a hned poté se zaměřte na jihozápadní obzor. Již kolem 17 hodiny budou ideální podmínky na pozorování, kdy bude možné obě planety rozeznat pouze při pozorování dalekohledem.

Podívanou dnes navíc zpestří i Měsíc, který se nad jihozápadním obzorem bude rovněž nacházet. Bude z něj vidět ale jen srpek a pozorování planet svou září nezkomplikuje. Naopak zajímavě dokreslí scenérii, která přímo vybízí k pořízení jedinečných astronomických fotografií. 

Diskuze (4) Další článek: Microsoft ve stopách Applu? Podle Bloombergu si navrhuje vlastní armový procesor

Témata článku: , , , , , , , , , , ,