Rusko | Globální oteplování | Meteorologie

Zima jako v Rusku? Letos to rozhodně neplatí – uplynulá zima byla rekordně teplá

Chladné ruské zimy bývaly natolik vyhlášené, že se promítly až do ustáleného rčení „zima jako v Rusku“. Letos to však rozhodně neplatí. Pro meteorology skončila zima posledním únorovým dnem a jejich měření ukázala, že Rusko zažilo nejteplejší zimu za posledních 130 let. O tom, jak moc toto roční období vybočilo ze statistik, informuje server MeteoInfo.ru.

Zima 2019-2020 byla nejteplejší v historii pravidelných meteorologických pozorování v Rusku od roku 1891.“ uvádějí odborníci na počasí hned v úvodu článku. V mnoha oblastech byly zaznamenány nové teplotní rekordy – v prosinci se to týkalo především evropského území, poté se připojila i většina asijského území.

Mimořádně teplá zima

V únoru byly rekordní teploty naměřeny prakticky na celém území Ruska s výjimkou Dálného východu. Výsledkem je překonání dosavadního rekordu z přelomu let 2015 a 2016 o celých 1,3 ° C. Průměrné teploty vzduchu překračovaly dlouhodobý normál o 6 až 8 stupňů Celsia. Pouze na severovýchodě země (Magadanská oblast, Kamčatka a Čukotský autonomní okruh) odpovídala průměrná teplota obvyklým hodnotám.

Nejvyšších průměrných teplot bylo dosaženo v evropské i asijské části země. Ze sedmi federálních okruhů byla uplynulá zima nejteplejší v pěti: v Severozápadním, Centrálním, Povolžském, Uralském a Sibiřském. Rekordy tak odolaly jen v Jižním a Severokavkazském federálním okruhu.

Vůbec poprvé byla průměrná teplota vzduchu v hlavním městě Moskva v průběhu zimy vyšší než 0 ° C. Dosavadní rekord z roku 1961 překonala o velmi citelné 3 stupně Celsia. Vývoj teplot zmátl flóru a faunu v regionu – na začátku zimy začaly kvést květiny a v Bol'sherechenské zoo se dokonce někteří medvědi probudili ze zimního spánku.

„Přírodní podmínky v Rusku se rychle mění na velkých územích, včetně arktické zóny, kde dochází k obzvláště výrazným změnám klimatu,“ napsal pro web Earther Alexander Rodin, šéf Moskevského institutu fyziky a technologie v oblasti životního prostředí a planetárních věd.

Nejen Rusko, ale i Evropa

Zima, která dle meteorologů skončila před dvěma týdny, byla nadprůměrně teplá nejen v Rusku, ale i na celé severní polokouli. Dle dat publikovaných NASA však tentokrát hovoříme „jen“ o vyrovnání rekordu z přelomu let 2015 a 2016.

Téměř v celé Evropě, Asii a Severní Americe byly průměrné teploty vzduchu znatelně vyšší než obvykle. V Evropě a Asii o 2 až 8 ° C, v Severní Americe o 2 až 4 ° C, pouze na Aljašce byla uplynulá zima o 2 až 4 ° C chladnější než obvykle. Také na severu Indie a v některých oblastech Atlantického a Tichého oceánu lze uplynulou zimu považovat za trochu chladnější, než je obvyklé.

Rekordní zima následuje poté, co svět zažil v roce 2019 svůj druhý nejteplejší rok. Došlo i k překonání nejteplejší dekády – období 2010 až 2019 překonalo předchozí rekord z dekády 2000 až 2009. Meteorologové přitom neočekávají, že by se stávající trend měl v dohledné době změnit.

Diskuze (6) Další článek: Operátoři včera odpoledne rozeslali 200 tisíc varovných SMS. Dohromady už více než půl milionu

Témata článku: Evropa, Výzkum, Počasí, Indie, Rusko, Globální oteplování, Meteorologie, Dálný východ, Zima, Rekord, Průměrná teplota, Tichý oceán, Aljaška, Teplota vzduchu, Severozápadní, Severní Amerika, Jižní, Atlantický oceán, Moskva, Teplota, Asie, Meteorolog


Určitě si přečtěte

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

** Chudí Američané mohou dosáhnout na dotovaný mobil ** Jeden takový rozdává třeba tamní Virgin Mobile ** Má to jeden háček. Je prošpikovaný malwarem

Jakub Čížek | 46

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

** Přehled nejhorších počítačů na světě ** Šílené konstrukce a materiály ** Jak to dopadne, když se o počítač nestaráte

Karel Javůrek | 24

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

** Prohlížeč Google Chrome ukrývá mnoho zajímavých možností ** Našli jsme deset nejzajímavějších skrytých nastavení ** Můžete si například výrazně vylepšit práci s kartami

Karel Kilián | 18

10 map, na kterých můžete COVID-19 sledovat téměř v živém přenosu

10 map, na kterých můžete COVID-19 sledovat téměř v živém přenosu

** Koronavrus můžete sledovat skoro živě ** Analytici a kartografové připravili hromadu map ** Vybrali jsme deset z nich

Jakub Čížek | 8

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35