Zima jako v Rusku? Letos to rozhodně neplatí – uplynulá zima byla rekordně teplá

Chladné ruské zimy bývaly natolik vyhlášené, že se promítly až do ustáleného rčení „zima jako v Rusku“. Letos to však rozhodně neplatí. Pro meteorology skončila zima posledním únorovým dnem a jejich měření ukázala, že Rusko zažilo nejteplejší zimu za posledních 130 let. O tom, jak moc toto roční období vybočilo ze statistik, informuje server MeteoInfo.ru.

Zima 2019-2020 byla nejteplejší v historii pravidelných meteorologických pozorování v Rusku od roku 1891.“ uvádějí odborníci na počasí hned v úvodu článku. V mnoha oblastech byly zaznamenány nové teplotní rekordy – v prosinci se to týkalo především evropského území, poté se připojila i většina asijského území.

Mimořádně teplá zima

V únoru byly rekordní teploty naměřeny prakticky na celém území Ruska s výjimkou Dálného východu. Výsledkem je překonání dosavadního rekordu z přelomu let 2015 a 2016 o celých 1,3 ° C. Průměrné teploty vzduchu překračovaly dlouhodobý normál o 6 až 8 stupňů Celsia. Pouze na severovýchodě země (Magadanská oblast, Kamčatka a Čukotský autonomní okruh) odpovídala průměrná teplota obvyklým hodnotám.

Nejvyšších průměrných teplot bylo dosaženo v evropské i asijské části země. Ze sedmi federálních okruhů byla uplynulá zima nejteplejší v pěti: v Severozápadním, Centrálním, Povolžském, Uralském a Sibiřském. Rekordy tak odolaly jen v Jižním a Severokavkazském federálním okruhu.

Vůbec poprvé byla průměrná teplota vzduchu v hlavním městě Moskva v průběhu zimy vyšší než 0 ° C. Dosavadní rekord z roku 1961 překonala o velmi citelné 3 stupně Celsia. Vývoj teplot zmátl flóru a faunu v regionu – na začátku zimy začaly kvést květiny a v Bol'sherechenské zoo se dokonce někteří medvědi probudili ze zimního spánku.

„Přírodní podmínky v Rusku se rychle mění na velkých územích, včetně arktické zóny, kde dochází k obzvláště výrazným změnám klimatu,“ napsal pro web Earther Alexander Rodin, šéf Moskevského institutu fyziky a technologie v oblasti životního prostředí a planetárních věd.

Nejen Rusko, ale i Evropa

Zima, která dle meteorologů skončila před dvěma týdny, byla nadprůměrně teplá nejen v Rusku, ale i na celé severní polokouli. Dle dat publikovaných NASA však tentokrát hovoříme „jen“ o vyrovnání rekordu z přelomu let 2015 a 2016.

Téměř v celé Evropě, Asii a Severní Americe byly průměrné teploty vzduchu znatelně vyšší než obvykle. V Evropě a Asii o 2 až 8 ° C, v Severní Americe o 2 až 4 ° C, pouze na Aljašce byla uplynulá zima o 2 až 4 ° C chladnější než obvykle. Také na severu Indie a v některých oblastech Atlantického a Tichého oceánu lze uplynulou zimu považovat za trochu chladnější, než je obvyklé.

Rekordní zima následuje poté, co svět zažil v roce 2019 svůj druhý nejteplejší rok. Došlo i k překonání nejteplejší dekády – období 2010 až 2019 překonalo předchozí rekord z dekády 2000 až 2009. Meteorologové přitom neočekávají, že by se stávající trend měl v dohledné době změnit.

Diskuze (6) Další článek: Operátoři včera odpoledne rozeslali 200 tisíc varovných SMS. Dohromady už více než půl milionu

Témata článku: Výzkum, Evropa, Rusko, Meteorologie, Indie, Globální oteplování, Počasí, Vyrovnání, Asie, Řek, Tichý oceán, Meteorolog, Severozápadní, Dálný východ, Teplota, Rusk, Severní Amerika, Jak, Aljaška, Atlantický oceán, Teplota vzduchu, Moskva, Jižní, Rekord, Průměrná teplotaSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vesmírný přístav: U Mezinárodní kosmické stanice nyní kotví šest lodí pěti typů

Vesmírný přístav: U Mezinárodní kosmické stanice nyní kotví šest lodí pěti typů

** U ISS nyní na pár dní kotví šest kosmických lodí pěti typů ** Posledním přírůstkem je Starliner od Boeingu

Petr Kubala
KosmonautikaMezinárodní vesmírná stanice
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

** Umíme vyrobit elektřinu ze Slunce ** Potřebujeme ale obrovskou baterii, kam ji uložíme na noc ** Jednou z cest jsou betonové gravitační baterie

Jakub Čížek
EnergetikaObnovitelné zdroje