Meteorologie | Rusko | Globální oteplování

Zima jako v Rusku? Letos to rozhodně neplatí – uplynulá zima byla rekordně teplá

Chladné ruské zimy bývaly natolik vyhlášené, že se promítly až do ustáleného rčení „zima jako v Rusku“. Letos to však rozhodně neplatí. Pro meteorology skončila zima posledním únorovým dnem a jejich měření ukázala, že Rusko zažilo nejteplejší zimu za posledních 130 let. O tom, jak moc toto roční období vybočilo ze statistik, informuje server MeteoInfo.ru.

Zima 2019-2020 byla nejteplejší v historii pravidelných meteorologických pozorování v Rusku od roku 1891.“ uvádějí odborníci na počasí hned v úvodu článku. V mnoha oblastech byly zaznamenány nové teplotní rekordy – v prosinci se to týkalo především evropského území, poté se připojila i většina asijského území.

Mimořádně teplá zima

V únoru byly rekordní teploty naměřeny prakticky na celém území Ruska s výjimkou Dálného východu. Výsledkem je překonání dosavadního rekordu z přelomu let 2015 a 2016 o celých 1,3 ° C. Průměrné teploty vzduchu překračovaly dlouhodobý normál o 6 až 8 stupňů Celsia. Pouze na severovýchodě země (Magadanská oblast, Kamčatka a Čukotský autonomní okruh) odpovídala průměrná teplota obvyklým hodnotám.

Nejvyšších průměrných teplot bylo dosaženo v evropské i asijské části země. Ze sedmi federálních okruhů byla uplynulá zima nejteplejší v pěti: v Severozápadním, Centrálním, Povolžském, Uralském a Sibiřském. Rekordy tak odolaly jen v Jižním a Severokavkazském federálním okruhu.

Vůbec poprvé byla průměrná teplota vzduchu v hlavním městě Moskva v průběhu zimy vyšší než 0 ° C. Dosavadní rekord z roku 1961 překonala o velmi citelné 3 stupně Celsia. Vývoj teplot zmátl flóru a faunu v regionu – na začátku zimy začaly kvést květiny a v Bol'sherechenské zoo se dokonce někteří medvědi probudili ze zimního spánku.

„Přírodní podmínky v Rusku se rychle mění na velkých územích, včetně arktické zóny, kde dochází k obzvláště výrazným změnám klimatu,“ napsal pro web Earther Alexander Rodin, šéf Moskevského institutu fyziky a technologie v oblasti životního prostředí a planetárních věd.

Nejen Rusko, ale i Evropa

Zima, která dle meteorologů skončila před dvěma týdny, byla nadprůměrně teplá nejen v Rusku, ale i na celé severní polokouli. Dle dat publikovaných NASA však tentokrát hovoříme „jen“ o vyrovnání rekordu z přelomu let 2015 a 2016.

Téměř v celé Evropě, Asii a Severní Americe byly průměrné teploty vzduchu znatelně vyšší než obvykle. V Evropě a Asii o 2 až 8 ° C, v Severní Americe o 2 až 4 ° C, pouze na Aljašce byla uplynulá zima o 2 až 4 ° C chladnější než obvykle. Také na severu Indie a v některých oblastech Atlantického a Tichého oceánu lze uplynulou zimu považovat za trochu chladnější, než je obvyklé.

Rekordní zima následuje poté, co svět zažil v roce 2019 svůj druhý nejteplejší rok. Došlo i k překonání nejteplejší dekády – období 2010 až 2019 překonalo předchozí rekord z dekády 2000 až 2009. Meteorologové přitom neočekávají, že by se stávající trend měl v dohledné době změnit.

Diskuze (6) Další článek: Operátoři včera odpoledne rozeslali 200 tisíc varovných SMS. Dohromady už více než půl milionu

Témata článku: Výzkum, Evropa, Meteorologie, Počasí, Rusko, Globální oteplování, Indie, Rekord, Jak, Atlantický oceán, Moskva, Řek, Asie, Teplota, Severní Amerika, Aljaška, Tichý oceán, Průměrná teplota, Zima, Vyrovnání, Tepl, Teplota vzduchu, Jižní, Severozápadní, Meteorolog


Určitě si přečtěte

Microsoft Defender je jeden z nejlepších antivirových programů, tvrdí výsledky AV-TESTu
Karel Kilián
Windows DefenderAntivirusWindows 10
Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 30

David Polesný
Monitory
Google chystá funkci, která z chytrého Gmailu udělá hloupý Gmail
Lukáš Václavík
SoukromíGmailGoogle
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 118

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 71

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 33

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti