Žít na Měsíci bude náročné, ale posune to naše vesmírné technologie

  • Expert na osídlení Měsíce prozradil klíčové věci s tím spojené
  • Na Měsíci bychom mohli mít základnu do 15 let
  • Přinese to spoustu novinek v oblasti technologií i ekonomiky Země
Haym Benaroya, Rutgers University New Brunswick
Žít na Měsíci bude náročné, ale posune to naše vesmírné technologie | Haym Benaroya, Rutgers University New Brunswick

Haym Benaroya pracuje jako profesor na univerzitě Rutgers a téměř celý život se specializuje na jednu zajímavou oblast - osídlení Měsíce, respektive vše spojené s žitím na něm. Jeho specializace zahrnuje i designování struktur, ve kterých budou lidé schopni žít a to i v takto extrémních podmínkách, které na Měsíci jsou. Prozradil několik klíčových věcí, které jsou s žitím na Měsíci spojené.

Na Měsíc se poslední dobou chystá „skoro každý“, respektive NASA zveřejnila plány na opětovnou návštěvu, na povrchu je Čína, ale chystá se také Japonsko, Indie a dokonce i komerční subjekty jako je Blue Origin od Jeffa Bezose. Právě ten chce na Měsíci nejen přistát, ale hlavně postupně postavit stálou základnu, kde by se těžily materiály pro palivo do raket, které budou mířit na delší vzdálenosti nebo naopak nasbírají jiné materiály na Měsíci a budou se vracet zpátky na Zem.

Život na Měsíci ale nebude jednoduchý a dle profesora Benaroya to přináší několik komplikací, které je nutné řešit. Dobrou zprávou ale je, že už dnes máme téměř všechny technologie, abychom takový projekt mohli uskutečnit.

Extrémní podmínky

Hlavní aspekt žití na Měsíci zahrnuje to, že na něm panují pro život nepřijatelné extrémní podmínky. Teploty se mění od -173 stupňů Celsia až na  +116 stupňů Celsia. Buď je tedy extrémní zima, nebo horko a zároveň nesmíme zapomenout, že bez atmosféry je na Měsíci vakuum.

Struktury ve kterých se budou pohybovat a žít lidé, budou proto zpočátku velmi malé a klaustrofobní, podobně jako třeba na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Ideální konstrukce bude mít válcový tvar s možností postupného připojování uzlů, kdy polovina obvodu bude pod úrovní povrchu a druhá bude na povrchem. I když bude mít konstrukce vlastní radiační štít, nelze tímto řešit problém mikrometeorů.

Hornina Měsíce jako základní ochrana

Mikrometeory na Měsíci mohou narážet na povrch rychlostí kolem 16 km/s, protože neexistuje žádná atmosféra, která by je zpomalovala. Tyto mikrometeory mají velikost třeba jen jednoho zrnka písku, ale mohou být smrtelné jako pro člověka ve skafandru, tak i v případné základně.

Počítá se tak s tím, že zmíněné struktury z válce se zasypou přibližně 3 metry regolitu, což je hornina, která se nachází právě na Měsíci. Díky tomu poslouží jako skvělá ochrana proti všem těmto nebezpečím a zároveň se nemusí převážet nic podobného ze Země, což by bylo drahé, zdlouhavé a neefektivní.

Nebezpečí pro tělo jako na ISS

I když je na Měsíci 6× nižší gravitace než na Zemi, člověk se bude stále muset poprat s problémy, které jsou i při pobytu na ISS. Nízká gravitace ovlivní krevní oběh a tím pádem i oči, kosti a hlavně svaly. 

Lidé tak budou muset i na Měsíci velmi pravidelně cvičit s přístroji, které bude z různých úhlů simulovat těžší váhu tak, aby se musely svaly přizpůsobovat a neochably. Ani to ale není dlouhodobé řešení, problémy se tím pouze oddálí a zpomalí se jejich nástup.

Pokud budou lidé žít na Měsíci, budou muset podobně jako na ISS jednu návštěvu omezit například na 6 až 12 měsíců a poté se vrátí na Zemi, kde potrvá několik měsíců, než se tělo zase vrátí zpátky do bezpečného normálu.

Realizace do 15 let

Pokud bude stále snaha vytvořit základnu na Měsíci, mělo by to jít uskutečnit do 10 až 15 let s tím, že budou už v základně schopní fungovat lidí ve zmíněných ročních intervalech.

A i když se musí vyřešit ještě spousta dalších problémů, jako například s filtrací velmi jemného písku, který se může dostat do základny ale i do mechanických částí strojů, vyvinuté technologie nás posunou zase o kus dál k tomu, abychom byli „vesmírnou civilizací“ alespoň v rámci naší soustavy.

Diskuze (15) Další článek: Hotspot jako největší strašák aneb Proč je neomezený mobilní internet omezený

Témata článku: Technologie, Vesmír, Věda, NASA, Výzkum, Japonsko, Země, Indie, Čína, Měsíc, Tělo, Jeff Bezos, Vesmírná turistika, Blue Origin, Technolog, Spousta novinek, Žití, ISS, Vesmírná technologie, BENA, Extrémní podmínka, Osídlení, Povrch, Rutgers, Klíčová věcLék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Jeden z nejpodivnějších objektů ve Sluneční soustavě odpálil další explozi

Jeden z nejpodivnějších objektů ve Sluneční soustavě odpálil další explozi

** Kometa 29P/Schwassmann–Wachmann je pozoruhodná tím, že víceméně pravidelně vybuchuje ** A letos se vyloženě předvádí ** V srpnu odpálila pořádnou erupci, v září doslova supererupci a 24. října následovala další velice silná exploze

Stanislav Mihulka
AstronomieKomety
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Apple si patentoval šílený iPhone. Je celý ze skla a má vysouvací komponenty

Apple si patentoval šílený iPhone. Je celý ze skla a má vysouvací komponenty

** Apple pustil fantazii na špacír a vymyslel celoskleněný mobil ** Na vizualizacích vypadá zajímavě, v praxi by byl asi hodně nepraktický ** Jde jen o další z konceptů, blízkou výrobu nečekejte

Martin Miksa
PrototypPatentiPhone