Oživeno 15. září | Mise Polaris Dawn dnes ráno skončila a čtyři astronauti se v Crew Dragon bezpečně vrátili na zemský povrch. Během několika dnů otestovali loď jako nikdo jiný před nimi.
Dostali se 1 400 kilometrů nad povrch, kde byl člověk naposledy v roce 1972 (Apollo 17), loď s posádkou ve vesmíru poprvé prošla kompletní dekompresí a dva astronauti vystoupali ven, no a nakonec se pořádně zapotil i Starlink, mise totiž testovala družicový internet přímo z paluby.
Uzavření kupole nad průchodem s žebříkem Skywalker, který astronauti použili k výstupu z lodi, a vstup do atmosféry
Otevření padáků a touchdown do vod nedaleko národního parku Dry Tortugas jihozápadně od Floridy. Crew Dragon přistával dopoledne našeho času, v USA tedy byla hluboká noc
Jeřáb vytáhne Crew Dragon na loď a teprve pak posádka bezpečně vystoupí na suchou palubu. Celý dvouhodinový záznam najde zde
Tyto hlavní body nakonec doplnila celá plejáda dalších vědeckých úkolů z oblasti medicíny i radiace, loď totiž cíleně prolétávala tzv. Van Allenovými pásy se zvýšenou radiací a technika měřila odolnost lodi (a potažmo i posádky).
Oživeno 13. září | Mise Polaris Dawn se pomalu chýlí ke svému konci. Dnes byly na programu vědecké experimenty a také test satelitního internetu Starlink.
A aby z toho měla něco i široká veřejnost, specialistka posádky (a také houslistka) Sarah Gillis se skrze Starlink spojila s několika hudebníky napříč světem a pomocí videochatu synchronizovaně nahráli skladbu Harmony of Resilience. Není to žádná odrhovačka, do nápadu se totiž zapojil i John Williams!
Oživeno 12 září, 13:21 | Sarah se vrátila do lodi, astronauti opět zavřeli poklop a v následujících minutách kabinu opatrně natlakují dýchatelnou atmosférou (všimněte se rostoucích hodnot PSIA v levém dolním rohu z původní čisté nuly).
Tak snad tento šok přežije veškerá elektronika na palubě. Ještě jednou: Crew Dragon nemá přechodovou komoru, otevřenému vesmíru proto čelilo celé nitro lodi.
V nejbližších hodinách má posádka v plánu odpočinek a aklimatizaci. Zítra je čekají vědecké experimenty a testování satelitního internetového připojení pomocí sítě Starlink.
Oživeno 13:06 | A teď už je na žebříčku Sarah Gillis (EV2), která se podívá do otevřeného vesmíru jako druhá (a poslední v této misi). Opakují se výpadky obrazu, loď totiž zrovna letěla v oblasti nikoho u Antarktidy směrem k Novému Zélandu a nad Tichý oceán, upozorňují moderátoři ve studiu.
Oživeno 12:51 | Velitel Jared Isaacman (kódové označení EV1) vystoupal po řebříčku Skywalker z lodi Crew Dragon. Vidíme i záběry z kamery v jeho helmě (první snímek). Obraz sice občas vypadává, něco takového a v takové živé přenosové kvalitě ale vidíme poprvé v dějinách kosmonautiky.
Většina Jaredova výstupu se odehrávala v noci. Země proto zářila v pozadí jen na začátku.
Oživeno 12:45 | Otevření poklopu!
Oživeno 12:43 | Crew Dragon začal vypouštět atmosféru. Během několika minut klesl vnitřní tlak na 0 PSIA. Skafandry EVA fungují a udržují atmosféru s tlakem okolo 5 PSIA. Kvůli ohromnému rozdílu tlaku změnily svůj tvar a nafoukly se (porovnejte tuto a předchozí fotografii v článku). Astronauti mají kvůli nízkému tlaku ve skafandru také trošku jiný hlas, upozorňují moderátoři ve studiu.
Loď se nyní pohybuje po eliptické dráze ve výšce 600 kilometrů rychlostí 25 700 km/h.
Oživeno 12:00 | Velitel Jared Isaacman (kódové označení EV1) půjde jako první. Astronauti nyní provádějí všechny kontrolní testy a došlo k úpravě sedaček, aby měli místo k výstupu. Loď se při výstupu zároveň natočí tak, aby mohla přijímat co nejvíce energie ze Slunce.
Všimněte si bílého kabelu s energií a kyslíkem, který napájí Jaredův skafandr a zároveň jej bude chránit, aby nevypadl z lodi.
Astronauti využijí při výstupu speciální instalaci s žebříčkem Skywalker. Ten mechanici namontovali do míst, kde je buď dokovací adaptér pro připojení k ISS, anebo sledovací průhledná kupole.
Oživeno 11:00 | Začíná živý přenos. Astronauti si nyní připravují skafandry (suit donning), takže si budeme muset ještě chvíli počkat. SpaceX ve videu zatím rekapituluje dosavadní fáze letu.
Crew Dragon je vyzbrojený hned několika kamerami, které budou snímat výstup. Nechybí ani kamery na helmách! Loď se nyní pohybuje rychlostí okolo 25 780 km/h ve výšce 618 km nad Zemí (vzdálenost se mírně mění, loď je totiž na eliptické dráze). ISS obývá na dráze ve výšce okolo 400 km.
Oživeno 12. září | A je to tady! Dnes čeká kosmonauty plná dekomprese lodi Crew Dragon a výstup do vesmíru. Živý přenos na webu SpaceX začíná v 10:50 našeho času.
Celá posádka na sobě bude mít nový skafandr SpaceX EVA pro operace v otevřeném kosmu, po žebříčku ale vystoupají jen velitel Jared Isaacman (EV1) a specialistka mise Sarah Gillis (EV2). Pilot Scott Poteet a druhá specialistka Anna Menon budou vše hlídat z nitra lodi.
Oživeno 11. září | Loď Crew Dragon včera začala kroužit po dráze, která v nejvyšším bodě dosáhla vzdálenosti od Země 1 400 kilometrů. Takhle daleko byl člověk naposledy při misích Apollo k Měsíci před více než padesáti lety (Apollo 17, prosinec 1972). Jen pro srovnání, ISS obíhá planetu ve výšce okolo 400 km.
Mimochodem, video ukazuje průchod s žebříčkem, po kterém třetí den mise vylezou kosmonauti ven.
Během prvního dne loď řízeně prolétávala Van Allenovými pásy se zvýšenou radiací a SpaceX testovalo odolnost lodi a posádky. Jednotky na palubě pro měření radiace používají technologii od české společnosti Advacam. Ta je lídrem v oboru, spolupracuje s NASA a její čipy TimePix najdete i v detektorech HERA na palubě Mezinárodní vesmírné stanice. Takže i zde tuzemská stopa. Češi jsou prostě skvělí.
Oživeno 10. září, 11:58 | Kde je právě teď Crew Dragon mise Polaris Dawn? To ukáže interaktivní 3D animace Follow Dragon níže. Pokud vám nefunguje, zobrazte si ji přímo na webu SpaceX.
Oživeno 11:37 | Oddělení Crew Dragon od druhého stupně ve výšce okolo 214 kilometrů nad povrchem. Loď s posádkou pokračuje dál na svoji několikadenní misi.
Dnes je čeká:
- Kontrola systémů lodi
- Let do výšky 1 400 kilometrů
- Postupné snižování tlaku v lodi
V takové výšce byli lidé naposledy při misích Apollo. Crew Dragon zde zůstane zhruba deset hodin a opět klesne. Jen pro srovnání, ISS obíhá Zemi ve výšce okolo 400 km. Také začne pomalý pokles tlaku v kabině pro klíčový úkol třetího dne, kdy astronauti otevřou poklop a vystoupí ven.
Crew Dragon nemá přechodovou komoru, a tak to bude poprvé, co v kabině s posádkou nastane téměř dokonalé vakuum. Snad to vydrží elektronika. I proto bude SpaceX tlak snižovat celé tři dny. Aklimatizovat se budou muset nejen lidé v revolučních kombinézách EVA s vlastní upravenou atmosférou, ale i vnitřní výbava lodi.
Oživeno 11:33 | Booster úspěšně přistál na dronové platformě
Oživeno 11:31 | Brzdící zážeh boosteru pro řízený návrat na místo přistání. Už je to po těch letech vlastně rutina, ale nádherná!
Oživeno 11:27 | Úspěšné odpojení druhého stupně a zapálení motoru. Booster se vrací zpět na zemský povrch. Druhý stupeň nese samotnou loď s posádkou, která se oddělí za pár minut.
Oživeno 11:24 | Mise Polaris Dawn odstratovala. Dnes ji čeká výstup do výšky 1 400 kilometrů a postupný pokles tlaku v kabině kvůli aklimatizaci v oblecích. Tak vysoko byl člověk naposledy v dobách Apolla. Třetí den pak čeká kosmonauty výstup do volného kosmu.
Oživeno 10. září | Dnes se to snad konečně podaří. Posádka sedí už od časného rána v lodi Crew Dragon na vrcholu rakety Falcon 9 a všichni doufají, že po dvou týdnech odkladů definitivně odstartují.
Kdy, odkud a s čím se poletí:
- 10. září 2024, 11:24 SELČ
- Kennedyho vesmírné středisko, rampa LC-39A
- Falcon 9 Block 5 (booster B1083) s lodí Crew Dragon
- Živý přenos v angličtině
Český komentovaný přenos na YouTube:
Ale pořád to není jisté, SpaceX totiž doslova před pár minutami kvůli špatnému počasí opět odložila start o dvě hodiny. Tak snad okolo oběda!
Hlavní milníky mise v pěti obrázcích
Oživeno 9. září | Po více než týdnu se konečně ozvaly i oficiální kanály a SpaceX na X umístilo stručnou zprávičku, že se nejdříve poletí zítra – v úterý 10. září. SpaceX ale zároveň dodává, že ani toto datum není vůbec jisté, předpověď počasí pro start je totiž vhodná jen ze 40 %.
Isaacman je den ode dne zoufalejší a stále dokola všem zklamaným fanouškům odpovídá, že celý tým matou povětrnostní podmínky, kterou jsou prý okolo Floridy naprosto atypické a nečekané.
Protože loď nemůže v případě problémů přistát na ISS (odlišné oběžné dráhy), bude mít jen jednu možnost a počasí na zemi proto musí být opravdu perfektní. Cesta do kosmu je totiž i v roce 2024 o něco málo složitější než ordinérní jízda po české D1. I když...
Polaris Dawn má každopádně už jen zhruba týden, pak totiž bude muset nejspíše uvolnit rampu pro misi Super Heavy. V takovém případě by asi došlo k delšímu odložení mise.
Oživeno 6. září | V sobotu se můžete pořádně vyspat, Polaris Dawn totiž ráno určitě neodstartuje. Další a prozatím nepotvrzený termín je pondělí 9. září v 9:38 SELČ. V nejbližších hodinách se ale možná dozvíme něco hodně zajímavého o našem vlastním astronautovi Aleši Svobodovi.
V každém případě, počasí v oblasti východně od Floridy stále není dobré a už i mírně zoufalý Isaacman jako kafemlejnek stále dokola odpovídá na X: „Denně dostáváme zprávy o počasí, ale příroda s námi tentokrát nespolupracuje. Všechny překvapil nepříznivý vítr ve všech lokacích vhodných pro přistání.“
A o to tu jde v prvé řadě! Start by se i povedl, Crew Dragon se ale během mise nedostane do blízkosti ISS, takže u ní nemůže v případě nouze zakotvit. V místě přistání o pár dnů později proto musí být za všech okolností perfektní počasí.
Oživeno 5. září | Je to tak trošku hra na kočku a myš. SpaceX už týden mlčí a čeká, až se umoudří počasí, které komplikuje i další lety falkonů z Floridy. Komunita mezi tím hltá všechny náznaky (upozornění pro leteckou dopravu v oblasti NOTAM apod.), kdy bychom se mohli dočkat dalšího okna.
Crew Dragon přistává buď v Mexickém zálivu, anebo na východním pobřeží severní Floridy – v oblasti okolo Daytona Beach. Jak je patrné na srážkovém radaru Windy, není tam hezky
Za posledních několik dnů se spekulovalo hned o několika termínech, přičemž tím nejčerstvějším je sobota 7. září v 9:38 SELČ. Ovšem pozor, ani toto datum zatím SpaceX nepotvrdilo a sám Jared Isaacman prosí na síti X o trpělivost a připomíná, že jakmile to bude černé na bílém, dá nám vědět.
Oživeno 3. září | Podle dosavadních indicií mnozí spekulují, že bychom se mohli dočkat dalšího pokusu ve středu 4. září během dne. SpaceX ale zatím start nepotvrdila na svých kanálech a datum je spíše nepravděpodobné.
Oživeno 28. srpna | Start se kvůli špatné předpovědi počasí v den návratu lodi opět odkládá a tentokrát na neurčito.
Mise je relativně nebezpečná, na oběžné dráze se nepotká s ISS, kde by mohla loď v případě nouze zakotvit, a tak musí být vše naprosto perfektní, vysvětluje na X Isaacman.
Start soukromé kosmické mise Polaris Dawn se odkládá nejméně o 24 hodin kvůli úniku hélia. Další zhruba čtyřhodinové okno čeká na posádku a její loď Crew Dragon zítra ráno středoevropského letního času.
Projekt amerického podnikatele a filantropa Jareda Isaacmana je pokračováním letu Inspiration4 z roku 2021. Zatímco tehdy sebou vzal Isaacman do vesmíru tři amatéry z řad široké veřejnosti, tentokrát jsou už na palubě profesionálové s letitou zkušenosti ve SpaceX a amerického letectva.
Posádka bude nejdále od Země
Crew Dragon by se měl během pětidenní mise dostat až do výšky 1 400 kilometrů nad povrchem, ve které byly naposledy astronauti z programu Apollo.
Posádka mise Polaris Dawn
Posádka si také vyzkouší nové obleky EVA od SpaceX, které jsou zcela unikání, slouží totiž jak pro samotný let, tak pro pobyt v otevřeném vesmíru.
První soukromý výstup do otevřeného vesmíru
A i to si posádka vyzkouší, zlatým hřebem Polaris Dawn totiž bude třetí den letu, během kterého Isaacman s Gillisovou vystoupí ven. Loď nemá přetlakovou komoru, a tak se bude v Crew Dragon celé tři dny pomalu snižovat tlak, aby se posádka aklimatizovala na vysokohorskou atmosféru (pokles z příjemných 1000 hPa na pouhých 596 hPa).
V den D si všichni oblečou kombinézu EVA a loď projde plnou dekompresí. I když tedy do volného vesmíru vystoupí jen dva členové, zážitek na život a na smrt téměř se vším všudy to bude rozhodně pro všechny.
Nová generace útlé kombinézy EVA slouží jak pro operace v otevřeném vesmíru, tak jako ochranný oblek při startu. Tím je unikátní oproti svým předchůdcům
Posádka zároveň otestuje laserovou komunikaci mezi lodí a Zemí skrze družicovou síť Starlink.
I když se tedy jedná o projekt iniciovaný Jaredem Isaacmanem, vše probíhá v úzké spolupráci se SpaceX. A protože je SpaceX klíčový kontraktor NASA, jak to celé dopadne nakonec úplně stejně zajímá i celou širokou kosmickou komunitu.
Úvodní fáze letu rakety Falcon 9 s lodí Crew Dragon. Mise Polaris Dawn nebude jiná
Test radiační odolnosti s českou stopou
Polaris Dawn má nakonec ověřit i ochranu lodi před vnější radiací, což bude klíčové pro další mise SpaceX k Měsíci. Posádka si to vyzkouší hned na začátku průletem Van Allenovými pásy v oblasti nad Jižní Amerikou, které se v těchto místech kvůli, magnetickým anomáliím Země nacházejí v mnohem nižší výšce.
Radiační detektory s čipy od českého Advacamu na palubě ISS. Podobné letí i v Crew Dragon
Radiaci budou pomáhat měřit a zobrazovat speciální jednotky na palubě, které používají technologii od české společnosti Advacam. Ta je lídrem v oboru, spolupracuje s NASA a její čipy TimePix najdete i v detektorech HERA na palubě Mezinárodní vesmírné stanice.