Život nad Venuší pět týdnů poté: Nezávislý tým analyzoval data, žádný fosfan nenašel

  • Před 5 týdny zveřejnili vědci objev, podle kterého se v atmosféře Venuše vyskytuje fosfan.
  • Na Zemi ho vytváří jen život.
  • Nezávislý tým ale žádný fosfan nenašel.

Před pěti týdny obletěla celý svět informace, že tým vědců objevil v atmosféře Venuše fosfan. Na Zemi ho vyrábí pouze život, takže... samozřejmě to neměl být jednoznačný důkaz přítomnosti života v atmosféře druhé planety Sluneční soustavy, i když to tak někteří uváděli. 

Zatímco část vědců si láme hlavy tím, jak může fosfan vznikat „neživou cestou“,  Ignas Snellen a jeho kolegové udělali něco, co je ve vědě naprosto běžné. Vzali původní data a znovu je analyzovali.

U podobných objevů máme na začátku pozorování – v tomto případě bylo učiněno v milimetrové vlnové délce radioteleskopy James Clerk Maxwell Telescope (JCMT) na Havaji a síti radioteleskopů ALMA v Chile. Na konci je pak odborný článek a značně zjednodušující tisková zpráva. Nejdůležitější je však u podobných objevů „to mezi“. 

Už v článku o objevu jsme psali „je to jen první oznámení poměrně obtížné detekce, která vyžadovala výrazné modelování a analýzu dat, aby se podařilo signál fosfanu vydolovat ze šumu.“ A právě v tom je podle nové studie zakopaný pes. Snellenův tým zacházel s daty při odstraňování šumu mnohem jemnějším postupem.

Pokud první tým (Greaves et al.) analyzoval svá data nevhodným způsobem, jak tvrdí tato nová práce, pak chemický podpis fosfanu nemusí vůbec existovat.

Podle Snellena a jeho kolegů metoda, kterou zvolil první tým, vede k výraznému nadhodnocení významu spektrálních příznaků. Detekce fosfanu je tak velmi nespolehlivá. Nebo ještě lépe – druhý tým žádný fosfan nenašel.

Je jisté, že první tým znovu analyzuje data a uvidíme, s jakými argumenty přijde. V archívu ALMA byla data o fosfanu na Venuši dočasně odstraněna kvůli „chybě v raných fázích zpracování“. ALMA je s původním týmem v kontaktu.

Diskuze (5) Další článek: Dropbox představil rodinné předplatné – 2 TB může sdílet až šest uživatelů

Témata článku: Věda, Země, Atmosféra, Mimozemský život, Sluneční soustava, Venuše, James Clerk, Radioteleskop, Havaj, Greaves, Detekce, Alma, Objev, Data, Vědec, Nezávislý tým, ChileNejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna
Strategie Jurassic World Evolution 2 se příští týden rozšíří o první DLC
Michal Maliarov
Jurassic World Evolution 2DLC
Mark Cerny v novém videu vysvětluje, jak se vyrábí herní konzole

Mark Cerny v novém videu vysvětluje, jak se vyrábí herní konzole

Zajímá vás kreativní proces vývoje a výroby nové konzole? Architekt Playstationu vám vše pěkně vysvětlí.

Michal Maliarov
SonyVideo
Jeden z nejpodivnějších objektů ve Sluneční soustavě odpálil další explozi

Jeden z nejpodivnějších objektů ve Sluneční soustavě odpálil další explozi

** Kometa 29P/Schwassmann–Wachmann je pozoruhodná tím, že víceméně pravidelně vybuchuje ** A letos se vyloženě předvádí ** V srpnu odpálila pořádnou erupci, v září doslova supererupci a 24. října následovala další velice silná exploze

Stanislav Mihulka
AstronomieKomety