Zlý sen Boeingu: v softwaru letadel 737 Max byly nalezeny další dvě chyby

Již déle, než rok jsou po dvou tragických haváriích uzemněny všechny letouny Boeing 737 Max. Tisková agentura Reuters přinesla zprávu, podle které byly v řídících systémech těchto strojů nalezeny další dvě chyby. Boeing již v úterý oznámil, že připravuje dvě nové aktualizace softwaru počítače pro řízení letu.

Výrobce potvrdil, že jeden problém se týká „hypotetické chyby“ v mikroprocesoru počítače pro řízení letu. Ta by se mohla projevit ztrátou kontroly stabilizace letadla. Druhý problém by potenciálně mohl vést k odpojení funkce autopilota během finálního přiblížení na přistávací dráhu.

Problémy v softwaru 737 Max

Americká Federální letecká správa (FAA) uvedla, že je s Boeingem v úzkém kontaktu. Podle ní „pokračuje ve své práci na automatizovaném systému řízení letu na 737 Max. Výrobce musí prokázat shodu se všemi certifikačními normami.“

Firma nepředpokládá, že by objevení nových chyb mělo mít vliv na návrat tohoto typu letadel do služby. Problémy nijak nesouvisejí s automatickým stabilizačním systémem MCAS (Maneuvering Characteristics Augmentation System), který byl pravděpodobnou příčinou havárií, jež předcházely uzemnění těchto strojů. Boeing ujišťuje, že žádná z odhalených chyb není nijak spojena s tím, co způsobilo tragické nehody.

Boeing uvedl, že během testovacího letu nebyl zaznamenán žádný nový softwarový problém. Na otázku, týkající se funkce autopilota, odpověděl: „Výstrahy a varování v prostoru pro piloty jsou již připraveny, aby varovaly posádku, pokud se něco stane.“ Výrobce letadel však neuvedl, kdy hodlá vydat záplaty na dvě nové chyby.

Návrat na oblohu je v nedohlednu

Nutno podotknout, že se nejedná o první softwarové nedostatky, které Boeing zjistil od uzemnění flotily a pozastavení výroby. V lednu našel chybu, která mohla zabránit počítačům pro řízení letu ve spuštění a ověření jejich připravenosti. O měsíc později objevil problém s kontrolkou stabilizačního systému, který zajišťuje vodorovný let.

Podle původních předpokladů měl klíčový certifikační testovací let proběhnout nejdříve v dubnu tohoto roku. Ve světle nových informací se jako pravděpodobnější jeví konec května nebo ještě pozdější termín. Patrně tak dojde i k posunu návratu Boeingů 737 Max, který byl původně plánován na polovinu roku 2020.

Diskuze (33) Další článek: Wikidata.org: Představte si databázi, ve které by jednou mělo být úplně všechno

Témata článku: Software, Technika, Bezpečnost, Doprava, Letadla, Boeing, Létání, Počítač, Federální letecká správa, Pozastavení, Řízení letu, Letadlo, SSU, Letecká správa, DAL, MCAS, Reuters, Testovací let, Let, Zlý sen, Autopilot, Chyba, Software na Heureka.czIcarus zjemňuje podmínky. Permanentní ztráta postavy se hráčům nezamlouvala

Icarus zjemňuje podmínky. Permanentní ztráta postavy se hráčům nezamlouvala

Už jste také zařvali na nehostinné planetě bez možnosti pokračovat?

Michal Maliarov
IcarusSurvival
QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Utopili jste telefon? Ještě není vše ztraceno. Poradíme, jak ho zachránit

Utopili jste telefon? Ještě není vše ztraceno. Poradíme, jak ho zachránit

** Voděodolnost dnes ještě stále není samozřejmost u všech telefonů ** Polití či utopení tak může telefon nenávratně zničit ** Poradíme, co v takových případech dělat a jak jej zachránit

Martin Miksa
Tipy a trikyVideo
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix