Zdraví | Letní čas

Změny času mohou mít dlouhodobé zdravotní důsledky, varují lékaři

Každý rok se v mnoha evropských a severoamerických státech mění na jaře čas na letní a na podzim zpět na standardní, někdy též nesprávně označovaný jako „zimní“. Zatím naposledy jsme posouvali ručičky hodinek v neděli 27. října a podle aktuálních zpráv to nevypadá, že by se v tomto směru mělo v dohledné době něco změnit.

Zejména v poslední době se stále častěji řeší otázka, zda mají změny času nějaké pozitivní dopady. Vedle toho probíhají nekonečné debaty, jestli v případě ukončení střídání bude lepší zůstat u letního, nebo u standardního času. Lékaři pak varují před zdravotními důsledky vynucených změn.

Zdravotní důsledky změn času

Podle vědců z Vanderbilt University Medical Center je posun času o jednu hodinu, který se odehrává dvakrát ročně, ze zdravotního hlediska poměrně zásadní. Lidský organismus je totiž závislý na každodenním střídání světla a tmy, přičemž náhlé narušení tohoto cyklu může způsobit krátkodobé i dlouhodobé problémy.

V krátkodobém horizontu jde zejména o narušení spánku, který je přitom jedním z klíčových faktorů ovlivňujících zdravotní stav. Vědci také zaznamenali dočasné kognitivní problémy a pomalejší reakce, což zejména následující den po změně času vede ke zvýšenému počtu autonehod.

Během přechodu na letní čas se mnoha dospělým osobám zkracuje doba spánku o patnáct až dvacet minut, což stačí ke zvýšení rizika úrazu a smrtelných nehod. Podobně vstávání do tmy a nedostatek přirozeného světla narušuje pravidelný spánkový cyklus a může zvýšit riziko mozkové mrtvice nebo infarktu.

Nejde jen o jednu hodinu!

„Lidé si myslí, že změna času o jednu hodinu není velký problém – že to dokážou za den překonat. Ale neuvědomují si, že jejich biologické hodiny jsou nesynchronizované,“ říká lékařka Beth Ann Malow, která se mimo jiné zabývá poruchami spánku.

Dále vysvětluje, že: „Nejde jen o jednu hodinu dvakrát ročně. Jde o nesoulad našich biologických hodin po dobu osmi měsíců v roce.“ Někteří lidé – například autistické děti – jsou na takovou změnu citlivější a mohou potřebovat týdny nebo celé měsíce, než se zcela „přepnou“ na nový cyklus.

„Když mluvíme o letním čase a vztahu ke světlu, musíme zmínit hluboké dopady na biologické hodiny, což je struktura zakořeněná v mozku. Ovlivňuje mozkové funkce, jako je úroveň energie a bdělost.“ Malow a její kolegové publikovali své závěry v odborném časopise JAMA Neurology, kde rekapitulují dosavadní studie a obhajují ukončení změn času.

Diskuze (45) Další článek: Tetování dokáže posílit imunitu a zvýšit tak odolnost organismu k infekcím

Témata článku: Zdraví, Výzkum, Spánek, Medicína, Mozek, Světlo, Letní čas, Důsledek, Biologická hodina, Změna času, Cyklus


Určitě si přečtěte

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

** Na jaře tiskla unikátní české respirátory ** Používá ji třeba Škoda Auto, a.s. ** Zajeli jsme se podívat do pražského showroomu 3Dees

Jakub Čížek | 12

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 147

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj počtu nakažených onemocněním Covid-19 v Česku ** Mapa podle okresů, počty testovaných, přehled podle věku ** Průběžně aktualizované grafy

Marek Lutonský | 158

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský | 59