Zdraví | Letní čas

Změny času mohou mít dlouhodobé zdravotní důsledky, varují lékaři

Každý rok se v mnoha evropských a severoamerických státech mění na jaře čas na letní a na podzim zpět na standardní, někdy též nesprávně označovaný jako „zimní“. Zatím naposledy jsme posouvali ručičky hodinek v neděli 27. října a podle aktuálních zpráv to nevypadá, že by se v tomto směru mělo v dohledné době něco změnit.

Zejména v poslední době se stále častěji řeší otázka, zda mají změny času nějaké pozitivní dopady. Vedle toho probíhají nekonečné debaty, jestli v případě ukončení střídání bude lepší zůstat u letního, nebo u standardního času. Lékaři pak varují před zdravotními důsledky vynucených změn.

Zdravotní důsledky změn času

Podle vědců z Vanderbilt University Medical Center je posun času o jednu hodinu, který se odehrává dvakrát ročně, ze zdravotního hlediska poměrně zásadní. Lidský organismus je totiž závislý na každodenním střídání světla a tmy, přičemž náhlé narušení tohoto cyklu může způsobit krátkodobé i dlouhodobé problémy.

V krátkodobém horizontu jde zejména o narušení spánku, který je přitom jedním z klíčových faktorů ovlivňujících zdravotní stav. Vědci také zaznamenali dočasné kognitivní problémy a pomalejší reakce, což zejména následující den po změně času vede ke zvýšenému počtu autonehod.

Během přechodu na letní čas se mnoha dospělým osobám zkracuje doba spánku o patnáct až dvacet minut, což stačí ke zvýšení rizika úrazu a smrtelných nehod. Podobně vstávání do tmy a nedostatek přirozeného světla narušuje pravidelný spánkový cyklus a může zvýšit riziko mozkové mrtvice nebo infarktu.

Nejde jen o jednu hodinu!

„Lidé si myslí, že změna času o jednu hodinu není velký problém – že to dokážou za den překonat. Ale neuvědomují si, že jejich biologické hodiny jsou nesynchronizované,“ říká lékařka Beth Ann Malow, která se mimo jiné zabývá poruchami spánku.

Dále vysvětluje, že: „Nejde jen o jednu hodinu dvakrát ročně. Jde o nesoulad našich biologických hodin po dobu osmi měsíců v roce.“ Někteří lidé – například autistické děti – jsou na takovou změnu citlivější a mohou potřebovat týdny nebo celé měsíce, než se zcela „přepnou“ na nový cyklus.

„Když mluvíme o letním čase a vztahu ke světlu, musíme zmínit hluboké dopady na biologické hodiny, což je struktura zakořeněná v mozku. Ovlivňuje mozkové funkce, jako je úroveň energie a bdělost.“ Malow a její kolegové publikovali své závěry v odborném časopise JAMA Neurology, kde rekapitulují dosavadní studie a obhajují ukončení změn času.

Diskuze (45) Další článek: Tetování dokáže posílit imunitu a zvýšit tak odolnost organismu k infekcím

Témata článku: Zdraví, Výzkum, Medicína, Mozek, Světlo, Letní čas, Spánek, Důsledek, Změna času, Cyklus


Určitě si přečtěte

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 57

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 102

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

** Z Brna pochází třetina světové produkce elektronových mikroskopů ** První československý kus vyrobila Tesla už v 50. letech ** Dnes na ni navazuje třeba brněnský Tescan

Jakub Čížek | 19

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián | 36

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 43

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 96