To jsou jen výkřiky. Holčina se pouze chce zviditelnit. Možná založit ještě nějaké další neziskové organizace a pumpovat peníze z dotací a fondu.Než vůbec lidé dorazí na Mars, tak tam bude jezdit hromada dalších robotických vozítek a budeme o Marsu toho vědět mnohem víc. Také budeme vědět to, jestli tam nějaké mikroorganismy jsou a jestli vůbec mají na něco vliv. Tak nebo tak to budoucí přistání člověka na Marsu vůbec neovlivní.Přesto jsem toho názoru, že Mars nikdy neoživíme , protože to je záležitost mocnější planetární evoluce či kosmické evoluce hmoty.Pro další vědeckou expanzi lidstva je osídlení Marsu vědátory nezbytnost.
Pokud na Marsu je nějaký život, může to být jedině přežívající z dob kdy tam byly příznivější podmínky. Může jít jedině o nějaké bakterie, rozhodně tam nenajdeme čerstvé krtčince. Tady na Zemi běžně likvidujeme obrovské množství živočichů, ať už bacilů protože nám škodí, nebo skotu kvůli jídlu, nebo jako důsledek chodu civilizace. Takže chránit případné marsovské bakterie kvůli tomu že "je nám jich líto" je nesmysl. A chránit marsovské bakterie kvůli tomu že by se z nich za miliardu let vyvinul mravenec je taky nesmysl.JEDNINÉ o co jde je zodpovězení otázky jestli tam je/byla nějaká forma života. Jsou dvě možnosti:- vůbec tam nelétat abychom Mars nekontaminovali, což ale postrádá smysl protože pak otázku tamního života nezodpovíme- létat tam a uvědomit si že pokud tam život je tak nemohl vznikout před sto lety ale třeba před miliardou, a tudíž o tom někde musí existovat důkazy (dnes také víme že existovali trilobiti i když nikdo živého neviděl)
cena potenciálního Marsovského života je obrovská. Pokud půjde o druh zavlečený ze země na asteroidu, můžeme se inspirovat jak upravit naše druhy pro Marsovské podmínky, případně se mohly naučit produkovat něco co na zemi neznáme. Pokud by šlo o místní druh, pak by ohromný skok kupředu byl prozkoumat jak fungují, v čem jsou efetivnější... v obou variantách je potenciál velkého pokroku v oboru biologie který může zlepšit kvalitulidského života, pokud tam tedy vůbec něco je.
Oba máte pravdu. Bude se muset najít kompromis.
Nevím jestli jsem to náhodou nepřehlédl ale zdá se že tu nezazněl ten hlavní a nejdůležitější důvod snahy o kolonizaci marsu a tím je snaha o pojištění budoucnosti lidstva jako druhu.Protože doposud máme takříkajíc všechna vejce v jednom košíku a to je opravdu nemoudré od druhu který má v plánu tu nějakou dobu ještě pobýt.Ve srovnání s tím je nějaký potencionální život na marsu naprosto irelevantní.Musk tohle ví respektive je to to jeho noční můra.Je možné že je Musk tak trochu chorý nebo je to opravdu mimozemšťan a nebo ví něco co nikdo z nás obyčejných lidí a dost možná je to kombinace toho všeho.Nicméně to jak tlačí na pilu vzbuzuje mírné obavy.
Koukam to je zase seslost svedku Elonovych.... teoreticky je to vsechno jednoduchy a jasny... ale prakticky se tam jeste minimalne desetileti nepodivame, nemluve o tom ze mnohem vetsi rozum dava vyresit si problemy tady na Zemi 😉No ale aspon jsem se docela zasmal
Které problémy?
How dare you?
Já bych se vůbec nebál, že bychom mohli zničit bakteriální život na Marsu a kdekoliv jinde. Ty obavy bych měly být spíše opačné. A sice že bakteriální, nebo i virový život na Marsu zničí nás. Nedejbože si přitáhneme něco zpět na Zemi. To je to čeho bychom se měli bát. To by taky mohla být epidemie katastrofických rozměrů.Náš imunitní systém nebude na tuto hrozbu připravený. A bakterie z nehostinného prostředí jakým je Mars se bude mít na Zemi a v těle člověka jak prase v žitě.
Přesně! Počkal bych tak tři miliardy let, jestli se z toho něco nevyvine, a až pak bych se pouštěl do nějakých větších akcí.
Nevím, jestli nás má zneklidňovat víc, čím nakazíme vesmír, nebo čím se nakazíme z vesmíru ...
kamo tak uz ideme davat prava a cranit aj imaginarne organizmy, ktore s pravdepodobnostou bliziacou sa istote neexistuju. Boh by mal znova urobit reset ako pri Potope ale tentokrat nenechat nic a zacat odznova.
Buh taky neexistuje, tak nemuze nic udelat.
ani ucinna latka v placebo tabletkach neexistuje a predsa ta vyliecia :) Niektore veci mas v hlave.. Ale spet k teme.. ludstvo je tak blbe, ze zachvilu nebudes moct zabit komara co ta otravuje, lebo porusis jeho prava na zivot.. Ze on porusuje tvoje prava je irelevantne, vzdy musis len ty dodrziavat prava inych, tvoje nemusi nikto. Kludne napr. mozes pobodat 3 kolegov a 1 kolegynu v robote na policii a nikto na teba krivym okom nepozrie. Teda okrem toho 1 co si ta dovolil zastrelit, nebol by som prekvapemy keby uz sedel. (pariz 3.10.2019)
Útočník tam pracoval, takže neseděl.
Období temna před staletími začlo nějak podobně. Bohužel si nejsem jist, že se nám jeho nástup podaří zastavit, protože počet šílenců je příliš velký:-/
Není to ani týden co jsem na internetu četl co všechno za odpadky nechali kosmonauti z misí APOLA na Měsící......je to ještě horší než obsah kontejnerů na sídlištích !!! Tak,že milá paní vědkyně nepřekážejte v dobývání kosmu !!!
Nikdy, nikde nebude zcela bezpečno. Paní bych upozornil, že každý kdo je svéprávný si je rizika toho co dělá vědom a podstupuje ho dobrovolně. Samozřejmě, že oběti - úmrtí budou, ale za pokrok ve vědě (v civilizačním posunu výš) se platí, kolikrát i cena nejvyšší. Nakonec nikdo z nás není nenahraditelný, štafetu přebírají naše děti a po nich jejich děti ... a tak to prostě je. Dokonce to má své jméno ŽIVOT.
V kombinaci nedomyšleného nápadu připomínajícího údernice socialismu ("důsledná politika planetární ochrany") se zatím teoretickou astrobiologií, kdy ani lidstvo zatím nedokázalo definovat hranice života, je nesmysl tohle prohlašovat.
zenska, ktera je uplne zbytecna, mimo plozeni deti samozrejme.takove reci maji vetsinou nuly.
Rika "neco", co neni schopne ani toho plozeni...
Netreba mať obavy , Musk sa nikdy s človekom na Mars nedostane!
PŘESNĚ TAK 😉 ALE JINAK JE TU TEORETIKŮ PŘESVĚDČENÝCH O SVÉ PRAVDĚ TO BY JEDEN NEVĚŘIL:-O
na zemi zabijame najvyvinutejsie bytosti slnecnej sustavy vo velkom, preco by nas mali trapit nejake bakterie 20 metrov pod povrchom inej planety?
Názor byl 1× upraven, naposled 4. 10. 2019 14:16
Problém snad není v tom, že zničíme potenciální život na Marsu, ale že se tam zavleče ten ze Země a pak neodliší, co tam bylo a co je odsud.
ja by som najvacsi problem videl v opaku - a o tom ani clanok ani tu nikto nepise - ze zavlecieme marsovske mikroorganizmy sem na Zem ;)
no hlavne si treba uvedomit, ze schopnost bakterii ci virusov napadat konkretne zivocichy ci rastliny je dana tym, ze su na ne specializovane. preto nieje mozne aby nejaky rastlinny virus infikoval cloveka, ci hiv infikovalo jablko.to by na marse musel by zavleceny zivot zo zeme a relativne nedavno, aby sa nestihol nevratne prisposobit na marsovske podmienky. a to je podla mna vylucene.
To je cele ujete. Prece nemuzem brat ohledy na nejake bakterie. Proti bakteriim tetanu tady vedeme cilenou genocidu a nikdo, s vyjimkou par silenych biomatek, se nad tim nepozastavuje. Navic urcite marsovske mikroorganismy nevyhynou jen diky tomu, ze se tam postavi mestecko 10x10km. Po osidleni marsu bude asi tak milion let na to vsechno to prozkoumat a rozhodnout se co s tim dal.
Možná proto, že jednou z největších tužeb lidstva je najít mimozemský život, v jakékoliv formě. Jak se asi bude k největšímu objevu od objevení ohně, lidstvo stavět, když ho následně kontaminuje, nebo rovnou vyhladí?
A jak by asi par zoufalcu ve skafandrech mohlo vyhladit zivot na cele planete ?
A proč se chytáte toho, že by mohl být po celé planetě? Kontaminace a následné znehodnocení původních forem, je naprosto reálná věc...
To myslite, ze zivot tam je uz jen na jednom metru ctverecnim a zrovna tam se napotvoru kolonizatori usidli ?
Nemyslím. Ale vědecký výzkum funguje podle určitých pravidel a musí počítat se všemi možnostmi, byť jsou nejméně pravděpodobné.
Obávám se, že někteří tu máte trochu zkreslené představy o tom, jak tyto věci fungují.Když jsem byl naposledy v Amazonii, navštívil jsem mj. jednu odlehlou rezervaci (podle biologa, který do ní pozval, jsem byl první, kdo tam přijel z Česka). A když jsme šli do terénu, nesměl jsem mít obuté svoje boty z Evropy. Přeberte si to jak chcete. 😉
Nejde o těch pár zoufalců ve skafandrech, ale o ty miliardy bakterií co přicestují s nima. V okamžiku kdy na Mars šlápne noha člověka, tak nerozlišíme co je na marsu dlouho a co tam zavlékl člověk. To že cizí druh je schopen zdecimovat místní prostředí tak že původní druh nepřežijí známe ze Země když někam lidi zavlekly něco na co není přirozený predátor.
Mestečko 10x10 km ? A ako postavia , hlavne z čoho postavia ? A kto to zaplatí. 100 milionov m2 , čo je 100 milionov ton materialu ; minimálne . Doprava by stála viac ako je dnes všetkých peňazí na svete. Ludstvo by muselo celý rok makať iba pre Muska , ani by sme nesmeli žráť a srát!
Nepostavi. To byl priklad, ze ani kdyby postavili takove mesto, tak to nevyhubi veskery zivot, ktery by tam mohl byt.
ty ked si ides do x-km vzdialeneho lesa stavat zrub, tak si tam nesies na kamione laty a hranoly z Obi? Inak si zdravy?
Na Marsu OBI nemají.Takže ty taky nebudeš zdravý na hlavu.
jo.. vidim ze chapes jednoduche prirovnanie... Na Marse zoberies furik (kolecko) marsu, hodis to do 3d tlaciarne a vytlacis si dom. Nebudes "nosit drevo do lesa" A zemiaky si budes tiez pestovat v marse pomiesanom s hownami, navod si videl v kine ;)
jasne, presne takto bude fungovat, bylo to ve filmu 😀
s tou 3D tlacou som to myslel vazne, Matt Damon bol samozrejme vtip...
Tak bylo to zjednodušeně, ale takhle by to nějak ve skutečnosti bylo.
Pořád si říkám, proč se vlastně NASA a další agentury snaží o nezavlečení cizích organismů na Mars, když tam pak nějaký egomaniak pošle pár dobrovolníků, kteří se "vykadí" za prvním šutrem a případně se tam pak budou rozkládat jejich mrtvoly... :)
Nemeli tam kadit 😉
Aby se mrtvoly mohly rozkládat, bylo by třeba nějakých bakterií. A pokud tam nejsou, tak by to mohly udělat jen ty zavlečené.
Nebojte, dlouho nebude příležitost kontaminovat Mars. Není vyřešena radiační ochrana a pravděpodobně (bohužel) dlouho nebude.
Radiační ochrana se řeší pochopitelně také a dá se k tomu dost dohledat. Největší podíl radiace by při cestě byl od Slunce, což by bylo vyřešeno tím, že během většiny doby by loď byla natočena motory ke Slunci, čili by mezi posádkou a sluncem byla dostatečná hmota jak konstrukce rakety, tak i paliva. Samotný prostor by byl samozřejmě izolován také co nejvíce - možností je celá řada. Průměr lodi je devět metrů, metr izolace by stále poskytoval dostatečný prostor pro cestování a snížila by se úroveň kosmického záření na úroveň, která by byla bezpečná pro několikatýdenní cestu. Tedy běžné záření ze slunce ani běžná úroveň kosmického záření nejsou problém a mají celkem jednoduché řešení. Největší riziko plyne ze slunečních erupcí, které mohou být velmi silné a neumíme je předvídat. Nicméně nejnebezpečnější částice cestují pomaleji než světlo (na Zemi je to se zpožděním pěti až deseti minut od pozorování erupce), což dává posádce možnost se případně schovat v nějaké ještě více chráněné kapsli uprostřed lodi. Takové ty katastrofické vize ze scifi filmů jsou pochopitelně blbost.Takže tohle je zrovna opravdu relativně snadno řešitelný problém.
neveřil bych že to někdy řeknu ale ta BFR + starship fakt vypadá použitelně a podle mě bude fungovat a to brzovždycky jsem si říkal proč nepoužívají na vesmírné lodě nerezovou ocel ale nějaký blbý hliník a taky ten metan je super nápad, taky je obrovské plýtvání nepoužívat rakety a lodě opakovaně
Tak on ten "blbý hliník" celkem elegantně pomáhá k řešení největšího problému raketového inženýrštví, kterým je váha. Těžký stroj potřebuje hodně paliva, na hodně paliva je potřeba velká nádrž. Hodně paliva a velká nádrž hodně váží, z čehož plyne že je potřeba více paliva a větší nádrž, jenže tím se zase zvýší hmotnost což vede k potřebě většího množství paliva a tudíž větších nádrží, což opět nevyhnutelně vede k vyšší váze, ...Používání co nejlehčích materiálů se tak přímo nabízí. Jestli je dnes možné postavit nerezovou raketu, tak ne proto že dříve byli konstruktéři hloupí, ale protože techloge nebyla na dostatečné úrovni.
povodne aj bfr mala byt z uhlikoveho vlakna, ale vyvoj siel pomaly, tak to elon zarezal a nahradil ocelou
Jenže v tomto konkrétním případě je řešení s nerezovou ocelí v konečném důsledku výrazně lehčí. Ono nejde jen o ten jeden materiál, ale o celé řešení. Pokud by použil hliník (resp. jeho slitiny) nebo uhlíkové kompozity, jak původně plánoval, musel by použít výrazně více tepelné ochrany, protože ani hliník ani kompozit nesnese tak vysoké teploty a je potřeba ho více chránit. Ocel si naopak zachovává pevnost při výrazně vyšších teplotách a nepotřebuje tedy tolik chránit. Stejně tak při kryogenních teplotách je ocel pevnější, zatímco hliník i kompozit křehnou a pro stejnou pevnost by bylo potřeba více hliníku nebo kompozitu (a nebo řešit opět tepelnou ochranu a udržování v určitém tepelném rozsahu).Čili tohle řešení je v daném případě lehčí. O nižší ceně ani nemluvě. Zcela určitě se dá očekávat, že postupem času budou hledat i další řešení, už teď se mluví o tom, že finální podoba bude mít více prvků z vysokopevnostní oceli, díky čemuž sníží hmotnost nosné konstrukce o několik desítek tun. Až budou data z delšího provozu, dá se to dále upravovat podobně, jako se vyvíjela konstrukce letadel.
Jistě, pročby ne. Ale to jsme nejspíše u té úrovně technologie. Kdyby v minulosti bylo možné používat nerez a vyplatilo se to, určitě by to dělali taky. Pokud se kdykoli konstruktéři rozhodli používat hliník místo oceli, jistě k tomu měli dobrý důvod, a nemyslím že by někdo ve zdejší diskuzi měl dostatečný mandát na zpochybnění těchto rozhodnutí. Kdyby ano, asi bychom na Marsu měli kolonii už dávno.
No, onose nejen že to vyplatilo, ale i dělalo. Nosiče Atlas byly z nerezu. Šlo o balónové nádrže, které měli tak tenké stěny, že když nebyly natlakované nosič se hroutil pod svoji vlastní vahou...
Ty si ako ruský konštruktér. Aj oni robia stihačky z nerezových trubiek, lebo nemajú frézy na obrábanie titanových dielov!
Ano, přestaneme cokoli dělat, protože za 500 000 000 let by se mohl třeba ze složitých molekul vyvinout aminokyseliny. To už je horší jak ochrana žab a brouků.Chcípneme na týhle hroudě, protože pár lidí má problém s něčím, co těžko lze i na planetě Zemi nazývat život. Jsme o několik řádů dál a každým krokem v přírodě způsobujem genocidu mikroorganismů pod botama.Člověk a organismy jsou na světě od toho, aby maximalizovali entropii. Ne aby si tvořili umělé překážky, které nesmíme překračovat.
no zní to tak nějak jako progresivně 🙂 ... zajímal by mne tvůj názor, až by ten Stáršíp dovezl bez těch tvých překážek nějakou bakterii, která by celou vaši famílii obohatila o hromadu zelených smrdutých nevyléčitelných puchýřů 😀 Sorry jako, když vidím tyhle křišťálově jasné myšlenky, nemůžu si pomoct 🙂
Tak ano, to je nebezpečí, které se v kosmickém výzkumu neustále řeší, pro posádka Apolla byla celkem dlouho v karanténě na lodi, než mohli se vrátit domů do států.
Kdo vi co tam vsechno uz natahaly sondy atd. Kdo vi jakym zpusobem jsme vznikli my. Treba prave podobne tim ze nekdo provadel pruzkum zeme.
Jak by to asi dopadlo, kdyby podobné názory a snahy na vytvoření správné politiky (rozuměj vytvoření dobře placených komisí, které budou za peníze vytahané ostatním z kapes roky a roky jednat) panovaly v dobách kolonizace zámořských zemí, nebo v době, kdy se začaly po Evropě přesouvat národy, nebo dokonce ještě v době, kdy naši předci žili v jeskyních. Jisté je, že bychom touhle dobou buď ještě žvýkali kořínky a strachovali se velkých šelem, nebo bychom byli zotročeným národem těch, kteří by se na podobné neplodné věci vykašlali.A čistě k věci - pokud na Marsu skutečně život je, pak jediná šance, jak ho objevit a zkoumat, je, tam doletět a vytvořit dostatečně soběstačnou kolonii, která se bude moci dlouhodobě věnovat i vědecké činnosti. Sezením na zadku a mudrováním, co všechno se může poškodit, se nové objevy neudělají.
Ne, není to jediná šance. Zkušenost ukazuje, že robotické sondy jsou stále efektivnější a nesrovnatelně levnější.https://www.euro.cz/light/nasa-je-kousek-od-n... ...
robotycke sondy su lacnejsie ale stoja uplne zahovno. po marse behaju uz desiatky rokov a okrem par fotiek a zakladneho prieskumu nemame nic.
Venujte se studiu gramatiky...jak tak hadam, pro vas to bude beh na hodne dlouhou trat.
ta ten preklep sexualne vzrusil?
Nerozumim reci vasho kmene, muzete to napsat jeste jednou cesky? Ukazka toho jak to vypada kdyz mozek predbihaji svaly.
pane vy jste kokot
To že, si myslíte, že veškerý výzkum za posledních dvacet let přinesl jen pár fotek, je jen váš problém... :)
vzdy bolo jasne ze koli UV na povrchu marsu nic nezije. a za tych x desiatok rokov sa podarilo navrtat 10cm pod povrch.
No, nejsou. Zkuste srovnat výsledky, které přinesla jediná mise projektu Apollo co se týká Měsíce (tj. množství přivezeného a tedy následně i důkladně prozkoumaného materiálu, velikost zkoumané oblasti atd.) s mnohaletými robotickými misemi na Marsu. To je opravdu velmi jednoduché srovnání a rootické mise v efektivitě opravdu nevedou.Pořád ještě člověk s patřičným vybavením odvede mnohonásobně více práce než sebelepší současné robotické vozítko. Vždyť se podívejte i na možnosti zde na Zemi, kde nejste omezen vzdáleností při komunikaci, nejste omezen hmotností, je snadněji řešitelný zdroj energie... A přesto robotické mise třeba ve Fukušimě jsou na tom dost bídně a parta ukrajinských vojáků by to vyklidila rychleji (to je teď ode mne hnusný sarkasmus, jde jen o srovnání).Můžeme se bavit o ceně - jistě, Apollo bylo extrémně drahé, ale právě tohle by se mělo s opakovatelně použitelnými loděmi změnit (a je teď opravdu jedno, jestli půjde o Muska, Bezose nebo kohokoli, kdo přijde další; a že opravdu další přijdou). Ten fakt, že zařízení, jehož výroba stojí stovky milionů dolarů při každém startu nevyhodíte, ale použijete znovu (a ne tak, jako tomu bylo u raketoplánu, kterým byl navržen opravdu nešťastně a nešlo úplně o znovupoužitelnost, ale spíše o renovaci po každém letu; nicméně i to byl v té době obrovský pokrok), vám celý let výrazně zlevní a můžete mít za stejné peníze více muziky.Tím robotické mise neshazuju. Jsou strašně důležité a je jenom dobře, že jejich možnosti dále rostou. V mnoha oblastech jsou naprosto nezastupitelné, člověka tam vůbec nelze poslat, což dosud platí i o Marsu - bez robotických misí bychom neměli většinu současných poznatků (a pochopitelně to platí i tady na Zemi - viz třeba zmíněná Fukušima; buďme za rostoucí možnosti robotů jen rádi). Ale ve chvíli, kdy jde o přímé srovnání možností vybaveného člověka a sebelepšího robota, tak lidská mise je prostě násobně efektivnější a ještě hodně dlouho bude.
1) Zeptej se na nazor americkych indianu nebo potomku tech jihoamerickych2) jsme asi trochu dal v nasich vedomostech i uvazovani, ne?
Indiani nejsou bakterie. Bakterie nemaji nazor.
S vámi nesouhlasí 2 skupiny lidí. 1) Ti co si myslí, že indiáni jsou bakterie, což je značně urážlivé2) Ti co si myslí, že bakterie mají názor, což je značně naivní.
Jen aby nebyly na tom Marsu nějaké bakterie, které by si o sobě myslely, že jsou indiáni? 😉
Ano, Indiáni dostali od nás chřipku a další nemoci, které jich dost pozabíjeli (až miliony), my jsme dostali Syfilis a další a umřeli další miliony. Ovšem to prostě patří k lidskému životu rozvoji a evoluci. Ani ti Indiáni nevznikli v Americe, přišli tam z Asie a Oceánie. A např. vyhubili největšího známého medvěda historie.
My neštovice , oni sifylis. Navzájom sme sa obohatili ! 😀
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.