Paulo Batis (paulobatistutta)
Paulo Batis (paulobatistutta)
6. 10. 2019 • 12:16

To jsou jen výkřiky. Holčina se pouze chce zviditelnit. Možná založit ještě nějaké další neziskové organizace a pumpovat peníze z dotací a fondu.
Než vůbec lidé dorazí na Mars, tak tam bude jezdit hromada dalších robotických vozítek a budeme o Marsu toho vědět mnohem víc. Také budeme vědět to, jestli tam nějaké mikroorganismy jsou a jestli vůbec mají na něco vliv. Tak nebo tak to budoucí přistání člověka na Marsu vůbec neovlivní.
Přesto jsem toho názoru, že Mars nikdy neoživíme , protože to je záležitost mocnější planetární evoluce či kosmické evoluce hmoty.
Pro další vědeckou expanzi lidstva je osídlení Marsu vědátory nezbytnost.

ipxip
5. 10. 2019 • 11:49

Pokud na Marsu je nějaký život, může to být jedině přežívající z dob kdy tam byly příznivější podmínky. Může jít jedině o nějaké bakterie, rozhodně tam nenajdeme čerstvé krtčince. Tady na Zemi běžně likvidujeme obrovské množství živočichů, ať už bacilů protože nám škodí, nebo skotu kvůli jídlu, nebo jako důsledek chodu civilizace. Takže chránit případné marsovské bakterie kvůli tomu že "je nám jich líto" je nesmysl. A chránit marsovské bakterie kvůli tomu že by se z nich za miliardu let vyvinul mravenec je taky nesmysl.
JEDNINÉ o co jde je zodpovězení otázky jestli tam je/byla nějaká forma života. Jsou dvě možnosti:
- vůbec tam nelétat abychom Mars nekontaminovali, což ale postrádá smysl protože pak otázku tamního života nezodpovíme
- létat tam a uvědomit si že pokud tam život je tak nemohl vznikout před sto lety ale třeba před miliardou, a tudíž o tom někde musí existovat důkazy (dnes také víme že existovali trilobiti i když nikdo živého neviděl)

Pavel Šulc (XPateX)
5. 10. 2019 • 4:46

Nevím jestli jsem to náhodou nepřehlédl ale zdá se že tu nezazněl ten hlavní a nejdůležitější důvod snahy o kolonizaci marsu a tím je snaha o pojištění budoucnosti lidstva jako druhu.Protože doposud máme takříkajíc všechna vejce v jednom košíku a to je opravdu nemoudré od druhu který má v plánu tu nějakou dobu ještě pobýt.Ve srovnání s tím je nějaký potencionální život na marsu naprosto irelevantní.Musk tohle ví respektive je to to jeho noční můra.
Je možné že je Musk tak trochu chorý nebo je to opravdu mimozemšťan a nebo ví něco co nikdo z nás obyčejných lidí a dost možná je to kombinace toho všeho.
Nicméně to jak tlačí na pilu vzbuzuje mírné obavy.

Jiří Šimek
Jiří Šimek
4. 10. 2019 • 23:29

Koukam to je zase seslost svedku Elonovych.... teoreticky je to vsechno jednoduchy a jasny... ale prakticky se tam jeste minimalne desetileti nepodivame, nemluve o tom ze mnohem vetsi rozum dava vyresit si problemy tady na Zemi 😉
No ale aspon jsem se docela zasmal

Frend
Frend
4. 10. 2019 • 23:08

Já bych se vůbec nebál, že bychom mohli zničit bakteriální život na Marsu a kdekoliv jinde. Ty obavy bych měly být spíše opačné. A sice že bakteriální, nebo i virový život na Marsu zničí nás. Nedejbože si přitáhneme něco zpět na Zemi. To je to čeho bychom se měli bát. To by taky mohla být epidemie katastrofických rozměrů.
Náš imunitní systém nebude na tuto hrozbu připravený. A bakterie z nehostinného prostředí jakým je Mars se bude mít na Zemi a v těle člověka jak prase v žitě.

Adam Vágner
4. 10. 2019 • 23:07

Přesně! Počkal bych tak tři miliardy let, jestli se z toho něco nevyvine, a až pak bych se pouštěl do nějakých větších akcí.

N8GD
4. 10. 2019 • 20:30

Nevím, jestli nás má zneklidňovat víc, čím nakazíme vesmír, nebo čím se nakazíme z vesmíru ...

roob
4. 10. 2019 • 20:15

kamo tak uz ideme davat prava a cranit aj imaginarne organizmy, ktore s pravdepodobnostou bliziacou sa istote neexistuju. Boh by mal znova urobit reset ako pri Potope ale tentokrat nenechat nic a zacat odznova.

Neurotic
4. 10. 2019 • 19:29

Období temna před staletími začlo nějak podobně. Bohužel si nejsem jist, že se nám jeho nástup podaří zastavit, protože počet šílenců je příliš velký:-/

Jan Štulc
4. 10. 2019 • 17:27

Není to ani týden co jsem na internetu četl co všechno za odpadky nechali kosmonauti z misí APOLA na Měsící......je to ještě horší než obsah kontejnerů na sídlištích !!! Tak,že milá paní vědkyně nepřekážejte v dobývání kosmu !!!

dolph1888
dolph1888
4. 10. 2019 • 16:52

Nikdy, nikde nebude zcela bezpečno. Paní bych upozornil, že každý kdo je svéprávný si je rizika toho co dělá vědom a podstupuje ho dobrovolně. Samozřejmě, že oběti - úmrtí budou, ale za pokrok ve vědě (v civilizačním posunu výš) se platí, kolikrát i cena nejvyšší. Nakonec nikdo z nás není nenahraditelný, štafetu přebírají naše děti a po nich jejich děti ... a tak to prostě je. Dokonce to má své jméno ŽIVOT.

T. Nowak
4. 10. 2019 • 15:13

V kombinaci nedomyšleného nápadu připomínajícího údernice socialismu ("důsledná politika planetární ochrany") se zatím teoretickou astrobiologií, kdy ani lidstvo zatím nedokázalo definovat hranice života, je nesmysl tohle prohlašovat.

Kuba12345678
4. 10. 2019 • 15:03

zenska, ktera je uplne zbytecna, mimo plozeni deti samozrejme.
takove reci maji vetsinou nuly.

dušan  rajninec (alter012)
4. 10. 2019 • 14:38

Netreba mať obavy , Musk sa nikdy s človekom na Mars nedostane!

dpcstb
4. 10. 2019 • 14:15

na zemi zabijame najvyvinutejsie bytosti slnecnej sustavy vo velkom, preco by nas mali trapit nejake bakterie 20 metrov pod povrchom inej planety?

Názor byl 1× upraven, naposled 4. 10. 2019 14:16

jtach
4. 10. 2019 • 13:45

To je cele ujete. Prece nemuzem brat ohledy na nejake bakterie. Proti bakteriim tetanu tady vedeme cilenou genocidu a nikdo, s vyjimkou par silenych biomatek, se nad tim nepozastavuje.
Navic urcite marsovske mikroorganismy nevyhynou jen diky tomu, ze se tam postavi mestecko 10x10km. Po osidleni marsu bude asi tak milion let na to vsechno to prozkoumat a rozhodnout se co s tim dal.

DDRatm
4. 10. 2019 • 13:37

Pořád si říkám, proč se vlastně NASA a další agentury snaží o nezavlečení cizích organismů na Mars, když tam pak nějaký egomaniak pošle pár dobrovolníků, kteří se "vykadí" za prvním šutrem a případně se tam pak budou rozkládat jejich mrtvoly... :)

Pytlík
4. 10. 2019 • 13:19

Nebojte, dlouho nebude příležitost kontaminovat Mars. Není vyřešena radiační ochrana a pravděpodobně (bohužel) dlouho nebude.

shadow_warior
shadow_warior
4. 10. 2019 • 13:10

neveřil bych že to někdy řeknu ale ta BFR + starship fakt vypadá použitelně a podle mě bude fungovat a to brzo
vždycky jsem si říkal proč nepoužívají na vesmírné lodě nerezovou ocel ale nějaký blbý hliník a taky ten metan je super nápad, taky je obrovské plýtvání nepoužívat rakety a lodě opakovaně

SkACe
4. 10. 2019 • 12:57

Ano, přestaneme cokoli dělat, protože za 500 000 000 let by se mohl třeba ze složitých molekul vyvinout aminokyseliny. To už je horší jak ochrana žab a brouků.
Chcípneme na týhle hroudě, protože pár lidí má problém s něčím, co těžko lze i na planetě Zemi nazývat život. Jsme o několik řádů dál a každým krokem v přírodě způsobujem genocidu mikroorganismů pod botama.Člověk a organismy jsou na světě od toho, aby maximalizovali entropii. Ne aby si tvořili umělé překážky, které nesmíme překračovat.

Veolw
4. 10. 2019 • 12:57

Kdo vi co tam vsechno uz natahaly sondy atd. Kdo vi jakym zpusobem jsme vznikli my. Treba prave podobne tim ze nekdo provadel pruzkum zeme.

-drb-
4. 10. 2019 • 12:41

Jak by to asi dopadlo, kdyby podobné názory a snahy na vytvoření správné politiky (rozuměj vytvoření dobře placených komisí, které budou za peníze vytahané ostatním z kapes roky a roky jednat) panovaly v dobách kolonizace zámořských zemí, nebo v době, kdy se začaly po Evropě přesouvat národy, nebo dokonce ještě v době, kdy naši předci žili v jeskyních. Jisté je, že bychom touhle dobou buď ještě žvýkali kořínky a strachovali se velkých šelem, nebo bychom byli zotročeným národem těch, kteří by se na podobné neplodné věci vykašlali.A čistě k věci - pokud na Marsu skutečně život je, pak jediná šance, jak ho objevit a zkoumat, je, tam doletět a vytvořit dostatečně soběstačnou kolonii, která se bude moci dlouhodobě věnovat i vědecké činnosti. Sezením na zadku a mudrováním, co všechno se může poškodit, se nové objevy neudělají.

Určitě si přečtěte

Články odjinud