Znečištěné ovzduší zvyšuje riziko propuknutí deprese, bipolární poruchy a schizofrenie

  • Je souvislost mezi znečištěním vzduchu a psychickými nemocemi
  • Znečištěné ovzduší například zvyšuje riziko propuknutí deprese
  • Jaké jsou environmentální příčiny psychiatrických chorob?

S každý nadechnutím vdechujeme kromě dusíku a kyslíku také mnoho dalších látek, jako jsou například částice prachu, ozón či oxid siřičitý. Škodliviny tak vstupují do našich těl, kde mohou způsobovat řadu problémů, týkajících se především dýchání a krevního oběhu.

Nový výzkum naznačuje, že kromě fyzických dopadů může znečištěný vzduch způsobovat také psychické a neuropsychiatrické problémy.

Tvrdí to studie, publikovaná v úterý 20. srpna v odborném časopise PLOS biology, která vychází z výsledků výzkumu Chicagské univerzity, provedeného v USA a Dánsku. Podle ní měla špatná kvalita ovzduší za následek zhruba 29% nárůst míry bipolární poruchy. Míra deprese a schizofrenie se však mezi oběma zeměmi lišila, což autoři připisují různým typům souborů dat.

Má špatný vzduch vliv na psychiku?

Zatímco v Dánsku byla korelace mezi kvalitou ovzduší a duševním zdravím až děsivě zjevná, ve Spojených státech nebyla tak markantní. Vědci srovnávali výsledky obyvatel z nejméně a nejvíce znečištěných oblastí. Došli k závěru, že v místech s nejhorší kvalitou ovzduší byl o 6 % vyšší výskyt závažných depresí a o 27 % vyšší výskyt bipolární poruchy.

Studie také zjistila, že vystavení špatné kvalitě ovzduší v raném dětství bylo spojeno se 148% zvýšením schizofrenie, 50% zvýšením výskytu vážných depresí a 162% zvýšením poruch osobnosti. To je podle odborníků jasnou ukázkou, jak se životní prostředí promítá do psychického zdraví obyvatel.

Jak může znečištění ovlivnit mozek?

I když uvedená zjištění vyžadují ještě další analýzu, autoři se domnívají, že mozek může být vystaven znečišťujícím látkám několika způsoby. Jednou z možností je jejich inhalace z nosu přímo do mozku. Ve hře je i nepřímá expozice, kdy znečišťující látky nejprve vstupují do plic, odkud se šíří dál.

„Existuje několik způsobů, jak mohou znečišťující látky proniknout do mozku,“ říká profesor medicíny a vedoucí autor studie Andrey Rzhetsky „Jakmile jsou v mozku, způsobují neobvyklé procesy, jako je zánět.“

Nový pohled na psychiatrická onemocnění

Odborníci při ověřování hypotézy o vlivu životního prostředí na psychiku použili dvě sady dat. Americký soubor od zdravotních pojišťoven obsahoval údaje 150 milionů lidí, které vědci spojili s informacemi od Agentury pro ochranu životního prostředí.

Dánský vzorek obsahoval informace o 1,4 milionech pacientech narozených mezi roky 1979 a 2003. Kromě informací o zdravotním stavu byly v databázi i údaje o tom, jak byly jednotlivé osoby do věku deseti let vystaveny znečištění. Bylo tedy možné sledovat, jak životní prostředí v dětství ovlivnilo psychický stav jedinců v dospělosti.

Rzhetsky doufá, že tato zjištění pomohou vědcům soustředit více pozornosti na environmentální příčiny psychiatrických chorob. Doposud se hledání příčin zaměřovalo především na genetické dispozice, které sice hrají roli, ale nelze jim zabránit. Místo toho se odborníci mohou podívat na to, co můžeme napravit, a najít způsoby, jak lépe zacházet s lidmi, kteří žijí s těmito nemocemi.

Diskuze (17) Další článek: Snapchat má problém. Lidé přes něj prodávají nelegální zbraně 

Témata článku: Zdraví, Výzkum, USA, Medicína, Ekologie, Znečištění, Psychika, Deprese, Riziko propuknutí, Dánsko, Ovzduší, Schizofrenie, Žně, PLOS biolog, Bipolární porucha, Porucha, Indus, Chicagská univerzita, Kvalita ovzduší, Propuknutí, Znečištěné ovzduší22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Podcast Živě: Hraní na počítači je ráj, ale zároveň i trochu peklo
Lukáš VáclavíkPetr Urban
Podcast ŽivěHryHerní konzole
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Létající auto dorazí na trh už v příštím roce. První bude slovenský AeroMobil

Létající auto dorazí na trh už v příštím roce. První bude slovenský AeroMobil

Létající automobily nám v minulosti slibovala již celá řada společností, slovenský Aeromobil by však celou myšlenku mohl konečně dotáhnout do cíle.

Auto.czOndřej Mára
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna