Znečištění oceánů žralokům rozpouští zuby i kůži

Vědcům se nedávno dostala do rukou máčka černoústá (Galeus melastomus), jejíž kůže, zuby i další části těla byly extrémně poškozené v důsledku plavání v kontaminované vodě. Je to vůbec poprvé, kdy něco takového bylo pozorováno na žralokovi.

Tým z University of Cagliari si není úplně jistý tím, co bylo příčinou - mohlo to být okyselování oceánů související s klimatickými změnami, chemické znečištění, případně kombinace obojího.  Na každý pád ale jde o další jasnou připomínku toho, jak negativní vliv může mít lidská činnost na citlivý oceánský ekosystém.

Tento konkrétní žralok naštěstí zvládal přežít – resp. zvládal to až do loňského července, kdy ho chytili rybáři a okamžitě předali odborníkům ke studiu.

Podle článku publikovaném v Journal of Fish Biology byly v jeho žaludku nalezeny pozůstatky 14 různých mořských tvorů. To naznačuje, že žralok byl stále schopen lovit. Kořist ovšem musel polykat vcelku, neboť jeho chrup se úplně rozpustil.

V této souvislosti stojí za připomenutí starší výzkum, jehož autoři zjistili, že devítitýdenní pobyt v kyselé vodě úplně stačí k tomu, aby žraloci přišli o 9 % svých dentiklů (plakoidních šupin).

Titulní foto: Irvin Kilde, Public domain

Diskuze (25) Další článek: Dáváme krytku na kameru zdarma k novému Computeru. Podívejte se, o čem je aktuální číslo

Témata článku: Výzkum, Biologie, Zvířata, Ekologie, Znečištění, Oceán, Moře, zuby, Kůže, Zub, Žralok, Public domain, New World, Klimatické změny, Kořist40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Digitální mířidla udělají z palných zbraní zbraně proti dronům

Digitální mířidla udělají z palných zbraní zbraně proti dronům

** Američtí mariňáci si pořizují větší množství pokročilých digitálních mířidel SMASH 2000 ** Ta byla vyvinuta k tomu, aby zvýšila šance střelce zasáhnout cíl první ranou ** Umožňují střelci sledovat cíle a nabízejí jim optimální zamíření s přihlédnutím k pohybu cíle

Stanislav Mihulka
ZbraněVojenstvíDrony