Zvířata | Oceán | Znečištění

Znečištění oceánů žralokům rozpouští zuby i kůži

Vědcům se nedávno dostala do rukou máčka černoústá (Galeus melastomus), jejíž kůže, zuby i další části těla byly extrémně poškozené v důsledku plavání v kontaminované vodě. Je to vůbec poprvé, kdy něco takového bylo pozorováno na žralokovi.

Tým z University of Cagliari si není úplně jistý tím, co bylo příčinou - mohlo to být okyselování oceánů související s klimatickými změnami, chemické znečištění, případně kombinace obojího.  Na každý pád ale jde o další jasnou připomínku toho, jak negativní vliv může mít lidská činnost na citlivý oceánský ekosystém.

Tento konkrétní žralok naštěstí zvládal přežít – resp. zvládal to až do loňského července, kdy ho chytili rybáři a okamžitě předali odborníkům ke studiu.

Podle článku publikovaném v Journal of Fish Biology byly v jeho žaludku nalezeny pozůstatky 14 různých mořských tvorů. To naznačuje, že žralok byl stále schopen lovit. Kořist ovšem musel polykat vcelku, neboť jeho chrup se úplně rozpustil.

V této souvislosti stojí za připomenutí starší výzkum, jehož autoři zjistili, že devítitýdenní pobyt v kyselé vodě úplně stačí k tomu, aby žraloci přišli o 9 % svých dentiklů (plakoidních šupin).

Titulní foto: Irvin Kilde, Public domain

Diskuze (25) Další článek: Dáváme krytku na kameru zdarma k novému Computeru. Podívejte se, o čem je aktuální číslo

Témata článku: Výzkum, Zvířata, Oceán, Ekologie, Znečištění, Moře, Biologie, Kůže, Klimatické změny, Public domain, Zub, Žralok


Určitě si přečtěte

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

** Windows už dávno nejsou pilířem podnikání Microsoftu ** Mnohem více mu vydělává cloud ** Pojďme si trošku zaspekulovat, kam až by to mohlo zajít

Jakub Čížek | 93

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj počtu nakažených onemocněním Covid-19 v Česku ** Mapa podle okresů, počty testovaných, přehled podle věku ** Průběžně aktualizované grafy

Marek Lutonský | 150