Zpátky ke strojům! Zaměstnanci Tesly se mají z home office vrátit do továren, nebo si hledat novou práci

Elon Musk ve své Tesle nastavuje přísná pravidla pro práci zaměstnanců z domu. Ta nyní v podstatě končí. Skupina vedoucích v Tesle dnes dostala od nejvyššího šéfa tento e-mail.

Předmět: Práce na dálku již není akceptovatelná

Každý, kdo chce pracovat na dálku, musí být v kanceláři minimálně (a tím opravdu myslím minimálně) 40 hodin týdně, nebo odejít z Tesly. To je méně, než požadujeme po zaměstnancích v továrnách.

Pokud se vyskytnou obzvláště výjimečné případy, u kterých to není možné, tyto výjimky posoudím a schválím přímo.

Kromě toho musí být kancelář v sídle Tesly, nikoliv na nějaké vzdálené pobočce, která nesouvisí s náplní práce. Když jste třeba zodpovědní za vztahy s lidmi v továrně ve Fremontu, ale vaše kancelář je v jiném státě.

Děkuji, Elon

Zpráva pravděpodobně vyvolala pozdvižení, proto Elon poslal druhý vysvětlující e-mail hned všem zaměstnancům.

Předmět: Aby bylo jasno

Každý zaměstnanec společnosti Tesla musí v kanceláři strávit minimálně 40 hodin týdně. Kancelář navíc musí být v místě, kde se nacházejí vaši skuteční kolegové, nikoliv v nějaké vzdálené pseudokanceláři. Pokud se nedostavíte, budeme předpokládat, že jste rezignovali.

Čím jste služebně starší, tím musí být vaše přítomnost viditelnější. Proto jsem sám tolik pobýval v továrně – aby mě ti na lince viděli pracovat vedle sebe. Kdybych to nedělal, Tesla by už dávno zkrachovala.

Jsou samozřejmě firmy, které to nevyžadují, ale kdy naposledy dodaly skvělý nový výrobek? Už je to dlouho.

Tesla vytvářela, bude vytvářet a skutečně vyrábět nejzajímavější a nejsmysluplnější produkty ze všech společností na světě. To se ale nestane tím, že si budeme telefonovat.

Díky, Elon

Na žádost o komentář pro ty, kteří si myslí, že je tento přístup zastaralý, Elon tweetnul jednoduchou odpověď: „Měli by předstírat, že pracují někde jinde.“

Kancelářská práce z domu – v angličtině se používá termín remote work, ne v Česku častější home office – se během covidu hodně rozšířila. Zejména softwarově-technologické firmy se tomuto trendu přizpůsobily, podporují ho a vyhovuje i zaměstnancům. Na druhou stranu Tesla je strojírenský podnik, ne ryze softwarová firma a Muskovi je nutné přiznat, že má výsledky.

Originální znění obou e-mailů Elona Muska si můžete přečíst v tomto tweetu:

O uniklých e-mailech jako první napsal Electrek.

Diskuze (83) Další článek: Microsoft chystá svou Canvu. Designer bude jednoduchý editor grafiky pro sociální sítě

Témata článku: , , , , , , , , , , , ,