Zvláštní gama záblesk z loňska přiletěl z výjimečného kolapsaru

  • Astronomové v srpnu 2020 detekovali gama záblesk, který je v řadě ohledů výjimečný
  • Jde o nejkratší z tzv. dlouhých gama záblesků, které jsme dokázali spojit s kolapsarovými supernovami
  • Nyní badatelé zveřejnili nové poznatky o jeho původu

Kolapsary, známé též jako hypernovy, představují velice energetické supernovy, které se odpalují při extrémních zhrouceních jádra velmi masivních hvězd, těžších než cca 30 Sluncí.

Při explozi kolapsaru je materiál bývalé hvězdný vyvržen do okolní neobvykle vysokou, ultrarelativistickou rychlostí, výrazně vyšší než u průměrných supernov. A exploze je rovněž minimálně desetkrát zářivější.

V roce 1998 astronomové pozorovali explozi supernovy SN 1998bw, ze které se vyklubala první známá kolapsarová supernova. Zároveň se stala první supernovou, u které jsme pozorovali doprovodný gama záblesk, nesmírně energetický výtrysk gama záření.

Astronom Tomás Ahumada z americké  University of Maryland a jeho spolupracovníci v srpnu 2020 detekovali podobný gama záblesk, který je ale v řadě ohledů výjimečný.

Jen jedna sekunda

Záblesk dostal označení GRB 200826A a jde o nejkratší z tzv. dlouhých gama záblesků, které jsme dokázali spojit s kolapsarovými supernovami. Trval 1 sekundu. Je dokonce tak krátký, že si vědci nejprve mysleli, že jde o záblesk z kategorie krátkých gama záblesků, které jsou typické pro srážky objektů v těsných dvojhvězdách, jako jsou srážky dvou neutronových hvězd.

U srážky neutronových hvězd by nejspíš zůstalo, kdyby Ahumadův tým neobjevil další přechodný a rychle pohasínající zdroj záření, který dostal označení ZTF20abwysqy.

Ukázalo se, že o dosvit gama záblesku GRB 200826A. Jeho vlastnosti přitom ukazují, že nejde o srážku objektů, ale o hvězdnou explozi, v tomto případě kolapsarovou supernovu.

Pro odborníky je zvláštní gama záblesk GRB 200826A velice cenný. Podle všeho vznikl při situaci, která byla na pomezí „úspěšného“ kolapsaru a kolapsaru, který „selhal“. Tento objev přitom potvrzuje hypotézu, podle které většina kolapsarových supernov ve skutečnosti selže a nevytvoří ultrarelativistické výtrysky hmoty.

Vědce teď čeká inventura známých gama záblesků. Je prý velmi dobře možné, že celá řada gama záblesků, které jsou považovány za krátké, tj. odpálené srážkou neutronových hvězd či podobných těles, může ve skutečnosti být velmi krátkými verzemi dlouhých gama záblesků, které vytvořily „nedokonalé“ kolapsarové supernovy, jako tomu bylo v případě gama záblesku GRB 200826A.

Váš názor Další článek: Novinky v Telegramu: videohovory s až 1000 osobami, sdílení obrazovky, nové animace a další

Témata článku: Vesmír, Výzkum, NASA, Astronomie, Slunce, Supernova, Srážka, Záblesk, Řada ohledů, Astronom, Loňsko, ZTF, Exploze, Záření, Neutronová hvězda, Pomezí, University of Maryland, GamaSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
T-Mobile zásadně překopal nabídku tarifů. Zdražil a na 5G donutí přejít každého

T-Mobile zásadně překopal nabídku tarifů. Zdražil a na 5G donutí přejít každého

** T-Mobile představil zcela nové portfolio tarifů ** Všechny mají povinné 5G, mnoho z nich i vyšší cenu ** Příští rok musí na nové tarify přejít všichni

Martin Chroust
Neomezená dataTarify a mobilní službyT-Mobile
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Americký HIMARS děsí Rusko svojí přesností

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Americký HIMARS děsí Rusko svojí přesností

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní seznam ** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně