Zvratky nadchly vědce. Tyhle jsou staré 150 milionů let

Ve světě vědy může být za „poklad“ považována spousta věcí – třeba i hromada pozůstatků obojživelníků, které vyzvrátilo jiné zvíře. Tedy za předpokladu, že je 150 milionů let stará.

Právě na takovou se v severoamerickém souvrství Morrison poštěstilo narazit týmu výzkumníků, který svá zjištění později publikoval v žurnálu Palaios. Jde o unikátní objev, díky němuž bychom se mohli dozvědět další zajímavosti o starobylých ekosystémech.

„Byl jsem z nálezu tohoto místa opravdu nadšený, protože lokality horní jury jsou velice vzácné,“ uvedl palentolog James Kirkland. „Nyní musíme toto místo pečlivě prozkoumat a hledat mezi listím další drobné zázraky,“ dodal.

Starověké ekosystémy byly podobné těm dnešním

Zvracející zvíře pravděpodobně bylo zástupcem čeledi kaprounovití, o kterýchžto rybách  je známo, že se tímto způsobem zbavují jakékoli nedávno zkonzumované potravy, aby zmátly své predátory.

Podle Johna Fostera, kurátora Utah Field House of Natural History State Park Museum, to mj. ukazuje, že starověké ekosystémy byly v mnoha ohledech podobné těm dnešním.

„Existovala tři zvířata, která dodnes mámě kolem sebe, interagující způsoby, které jsou v současnosti mezi těmito zvířaty rovněž známé: kořist sežraná predátory a predátoři možná pronásledovaní jinými predátory,“ konstatoval Foster.

Titulní foto: James St. John, CC BY 2.0

Diskuze (1) Další článek: Hráče na Steamu ohrožuje sofistikovaný podvod. Cílem je krádež přihlašovacích údajů

Témata článku: Příroda, Historie, Výzkum, Zvířata, Predátor, Ekosystém, Objev, James St, Milióny let, John, Vědec, Zvíře, Morrison