Domy vytištěné na 3D tiskárnách mohou stát desetinu ceny těch běžných

Díky pokrokům v oblasti 3D tisku je dnes možné touto technologii vyrábět celou řadu věcí levněji a energeticky úsporněji. Estonští vědci přišli s objevem, díky kterému bychom jednou mohli 3D tisk používat pro stavbu finančně dostupných domů, informuje Digital Trends.

Hlavní výhody takových domů jsou tři: energetická nenáročnost, nízké náklady a využití místně dostupných zdrojů. V případě, že se technologie prosadí do praxe, může přispět k vyřešení masivního nedostatku bydlení, který existuje z různých důvodů prakticky po celém světě.

Za objevem stojí vědci z Tartuské univerzity a Estonské university věd o živé přírodě, kteří vytvořili slibné řešení ve formě 3D tisknutelného betonového materiálu. Ten je tvořen směsí mleté rašeliny, prachu z ropné břidlice a nanočástic křemene.

Celý projekt je zajímavý také z ekonomického hlediska – v konečném důsledku by totiž mohl snížit náklady na výstavbu domů zhruba na desetinu. Výzkumník Jüri Liiv doplňuje, že „Rašelina má vynikající antibakteriální a tepelné vlastnosti a je v mnoha oblastech světa levná a široce dostupná.“

Klepněte pro větší obrázek
Jüri Liiv

Dosud se rašelina nevyužívala především proto, že ve směsi s betonem zpomalovala jeho tvrdnutí. Huminové látky přítomné v rašelině totiž reagují s dalšími prvky, čímž zabraňují tvorbě mechanicky odolného materiálu. „Během našeho posledního projektu jsme tento problém úspěšně vyřešili. Nyní jsme schopni vytvořit odolný kompozit na bázi rašeliny s velmi kvalitními tepelnými a mechanickými vlastnostmi.“ konstatuje Liiv.

Vyvinutý kompozitní materiál je silný a má dobrou tepelnou vodivost. Navzdory skutečnosti, že se rašelina používá jako palivo, je také (zásadně) nehořlavý. Vytvrzuje se během jednoho dne po tisku, byť elastický zůstává po delší dobu, což umožňuje uzavření všech vzduchových mezer.

Výzkumníci se však potýkají s nedostatkem finančních prostředků na tisk testovacího domu v plné velikosti. V tuto chvíli se tedy museli spokojit se segmenty stěn, které slouží jako důkaz koncepce. Liiv doufá, že do podzimu bude mít přístup k 3D tiskárně pro tisk v plné velikosti, což poskytne vědcům možnost vytvořit skutečný zkušební dům.

Podle odhadů vědců by mohly být domy o ploše až 490 čtverečních stop (45 m2) vytištěny za přibližně 5 850 dolarů, tedy v přepočtu přibližně 130 000 korun.

Diskuze (30) Další článek: Pojďme programovat elektroniku: EEPROM, micro SD, OpenLog, SPIFFS, aneb jak uložit vlastní data na čip

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,