Elektronické cigarety negativně ovlivňují krevní oběh, a to i když neobsahují nikotin

Zatímco v případě klasických cigaret není o jejich negativních dopadech žádných pochyb, v případě elektronických alternativ jsme v odhalování jejich možné škodlivosti teprve na začátku. Výsledky výzkumu lékařské fakulty při Pensylvánské univerzitě přinesly na první pohled zarážející závěr: elektronické cigarety negativně ovlivňují krevní oběh, a to i když neobsahují nikotin.

Až dosud byly v kontextu s možnými zdravotními dopady elektronických cigaret nejčastěji zmiňovány náplně („liquidy“), obsahující toxické složky. Takzvané „vapování“, tedy inhalace zahřátého roztoku, bylo několika výzkumy spojováno s různými formami onemocnění plic.

Lákavý nikotin

Většina „elektronických kuřáků“ používá náplně s obsahem nikotinu. Tento rostlinný pyridinový alkaloid obsažený v tabáku má stimulační a uvolňující účinky. Vedle toho však nepřirozeně stimuluje srdeční činnost, a především vyvolává extrémně silnou závislost – dokonce je považován za jednu z nejnávykovějších látek.

Jenže i konzumenti, kteří používají „liquidy“ bez nikotinu, ohrožují své zdraví – konkrétně škodí svým cévám. Vědci došli k závěru, že i ojedinělé vapování může zhoršit funkci krevního oběhu. Výsledky studie stojí na testování 31 dospělých a zdravých nekuřáků.

Účastníci výzkumu nejprve podstoupili vyšetření pomocí magnetické rezonance (MRI), což je zobrazovací technika používaná k zobrazení vnitřních orgánů lidského těla. Poté měli za úkol kouřit elektronickou cigaretu bez obsahu nikotinu a následně opět absolvovali vyšetření.

Škodí i bez nikotinu

Výsledky byly poměrně překvapivé: i jednorázové užití elektronické cigarety vedlo ke znatelnému snížení průtoku krve ve stehenních (femorálních) tepnách o 17,5 % a zhoršení endoteliální funkce, která může mít vliv na rozvoj aterosklerózy (kornatění tepen). Studie varuje, že následkem narušení krevního oběhu se vapující jedinec vystavuje riziku mozkové mrtvice nebo infarktu.

Vědci hledali příčinu a našli ji v roztoku glycerolu a propylenglykolu, který je používán pro výrobu „liquidů“. Vedoucí výzkumu Felix W. Wehrli vysvětlil, že: „Zatímco roztok může být sám o sobě relativně neškodný, během procesu jeho odpařování může dojít k přeměně molekul – především propylenglykolu a glycerolu – na toxické látky.“

Výsledky je pochopitelně nutné brát s určitou rezervou – už jen z prostého důvodu relativně malého vzorku testovaných osob. I v případě potvrzení zdravotních dopadů je škodlivost elektronických cigaret ve srovnání s klasickými nižší, neboť při jejich používání nedochází k vdechování spalin z hořícího tabáku.

Diskuze (5) Další článek: Za pár dnů se odmlčí nejstarší veřejná webkamera na světě. Vysílá už 25 let

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,