Emise CO₂ produkované energetickým průmyslem v USA klesly pod úroveň roku 1987

  • Emise CO2 energetického průmyslu USA klesly na úroveň roku 1987
  • Zásadní podíl na tom má klesající poptávka, sovisející s recesí
  • Svou roli ale sehrály i ekologičtější způsoby výroby elektřiny

Emise oxidu uhličitého, produkované energetickým průmyslem ve Spojených státech, klesly pod úroveň roku 1987. Nejedná se však o výsledek ekologických opatření – značná část snížení byla způsobena nižším růstem poptávky.

Po mnoha zprávách, varujících před následky vypouštění skleníkových plynů, přichází Správa energetických informací (Energy Information Administration (EIA)) s poměrně nečekanou informací. Emise oxidu uhličitého (CO2) z amerického elektrárenského sektoru se mezi lety 2005 a 2017 snížily o 28 procent.

Než ale začneme oslavovat příznivý trend, je vhodné se na uvedené číslo podívat poněkud podrobněji. V první řadě si všimněte, že se jedná jen o sektor výroby elektřiny. Emise CO2 ve všech ostatních energetických odvětvích totiž klesly o pouhých pět procent. Mezi „ostatní energetická odvětví“ patří například vytápění domácností, které je velmi obtížné dekarbonizovat.

Recese snížila emise

Po krátké „ochlazovací“ odbočce se vraťme zpět k výrobě elektřiny. EIA v roce 2005 analyzovala poptávku po energii a vytvořila předpoklad, jak by se měla vyvíjet až do roku 2017. Počítala přitom s tím, že vývoj v následujících dvanácti letech bude pokračovat nezměněným tempem.

V předchozím sledovaném období, tedy mezi roky 1996 a 2005, rostla poptávka po elektřině téměř o dvě procenta ročně. Logickým následkem byl soustavný nárůst emisí. Kdyby tento trend pokračoval až do roku 2017, pak by sektor výroby elektřiny vyprodukoval o 620 milionů tun CO2 více, než tomu bylo v roce 2005.

Nakonec se ale vývoj obrátil a poptávka po elektrické energii klesala v letech 2005 až 2017 v průměru o 0,1 % ročně. Jedním z důvodů jsou s velkou pravděpodobností následky hospodářské recese, kterou Spojené státy zažily v roce 2008. Abychom ale nebyli tak skeptičtí, musíme dodat, že jistou roli hraje nasazení energeticky účinnějších technologií. Sama EIA se příčinami snižování poptávky podrobněji nezabývala.

Klepněte pro větší obrázek
Emise CO2 v americkém elektrárenském průmyslu

Čistější elektřina snížila emise

Dobrou zprávou je, že podíl na snížení emisí má i posun v technologii výroby elektřiny. V posledních letech dramaticky poklesla cena zemního plynu, což energetickým společnostem umožnilo uzavřít několik uhelných elektráren ve prospěch relativně čistějších elektráren na zemní plyn. Tato změna znamenala snížení emisí CO2 o 329 milionů tun.

Do příznivého vývoje v energetickém sektoru se také určitou měrou promítaly klesající náklady na výrobu energie z obnovitelných zdrojů – hlavně z větru a slunce. Díky elektrárnám, které neprodukují uhlík, došlo oproti roku 2005 ke snížení emisí CO2 o 316 milionů tun – téměř stejně významnému, jako přechodem z uhlí na zemní plyn.

Klepněte pro větší obrázek
Podíl na výrobě elektřiny a pokles emisí

V roce 2005 se zdroje bez emisí uhlíku podílely na výrobě elektřiny 28 % a do roku 2017 jejich podíl vzrostl na 38 %. Nárůst generují především elektrárny, využívající obnovitelné zdroje (větrné a solární), protože podíly ostatních technologií, jako jsou jaderné a vodní elektrárny, zůstaly relativně stejné.

Výsledky jsou poměrně působivé: energetický sektor vypustil v roce při výrobě elektřiny 2017 1744 miliónů tun CO2. V roce 2005 to bylo 2416 milionů tun, což je nesporně významný pokles. Hodnota z roku 2017 odpovídá množství CO2, které elektrárenský sektor emitoval v roce 1987. A to je po mnoha katastrofických informacích poměrně dobrá zpráva.

Diskuze (18) Další článek: Soukromé konverzace z Facebooku jsou na prodej, hackeři chtějí zpeněžit své úlovky

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,