Evropa požaduje globální zákaz zabijáckých robotů. Ne všichni s tím ale souhlasí

Evropský parlament tento týden schválil usnesení, v němž volá po mezinárodním zákazu zabijáckých robotů. „Vím, že to může vypadat jako debata o nějaké vzdálené budoucnosti či sci-fi,“ komentovala to vysoká představitelka Unie pro zahraniční věci a bezpečnosti politiku Federica Mogherini. „Ale není tomu tak.“

Američané i Rusové však již uvedli, že se proti tomuto požadavku postaví. Obě velmoci mj. poukázaly na to, že definovat „zabijáckého robota“ je překvapivě obtížné.

A co dálkově ovládané zbraně? Tak třeba američtí mariňáci již otestovali bota s těžkým kulometem a využívání dronů představuje jeden z klíčových prvků války proti terorismu.

Amandeep Gill z OSN nedávno připustil, že v otázce, zda stávající zbraňové systémy tohoto typu považovat za roboty, stále nepanuje shoda. Pokud by však odborníci nakonec dospěli ke kladné odpovědi a zákaz navrhovaný Evropou byl přijat, některé země by to ani trochu nepotěšilo.

Zástupci USA dali v březnovém memorandu OSN jasně najevo, že stigmatizaci či zakazování technologií vznikajících v oblasti smrtících autonomních zbraňových systémů nepovažují za dobrou cestu. „Státy by měly spíše podporovat takové inovace, které pomáhají dosahovat cílů a účelů Úmluvy,“ dodali.

V minulosti některá podobná opatření zafungovala – například v roce 1997 OSN úspěšně zakázala používání nášlapných min. To do jisté míry nahrává jedincům jako Elon Musk, podle jejichž názoru by vývoj zabijáckých robotů měl dostat červenou.

Diskuze (19) Další článek: Fake News: Silná internetová zbraň, proti které se těžko brání

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,




Aktuální číslo časopisu Computer

Jak používat VR k práci

Megatest 18 levných monitorů

Test lokátorů s Bluetooth

Průvodce nákupem RAM