Firmy láká kosmická těžba: Chtějí vodu, vzácné kovy i svatý grál energetiky

  • Soukromé firmy chtějí těžit suroviny z Měsíce i asteroidů
  • Na Měsíci bychom mohli najít vzácné kovy, helium-3 i vodu
  • Konkrétně těžba helia-3 jako zdroje energie však nebude snadná

Vesmír začíná lákat soukromé firmy. Nejsou to jen provozovatelé družic nebo SpaceX. V roce 2015 bylo podle Tauri Group investováno v tomto oboru 1,8 miliardy dolarů, což je více, než v předešlých 15 letech dohromady.

Nemusíme chodit daleko. V San Francisku a v Praze sídlí nový startup Spaceknow, který se věnuje analýze dat z družic a z nich odhaduje například růst ekonomiky. Spoluzakladatelem je i bývalý člen týmu kosmického dalekohledu Kepler Pavel Machálek.

Kousek Měsíce

Kosmický prostor ale láká také těžaře. Floridská firma Moon Express chce už za tři roky dopravit zpět na Zemi horniny z Měsíce. Některé by mohly posloužit vědeckému výzkumu, jiné prodány třeba jako „drahokamy“. Kdo by nechtěl nosit na krku kousek Měsíce?

Moon Express se nyní účastní soutěže Google Lunar XPrize. Nejvyšší výhru 20 milionů dolarů získá firma, která dokáže přistát na Měsíci, ujet na povrchu 500 metrů a vysílat záběry zpět na Zemi.

Najdeme na Měsíci zdroj energie?

Na povrchu Měsíce je spousta věcí, které bychom mohli těžit. Mezi nejzajímavější patří helium-3. Podle některých vědců může vyřešit energetické starosti lidstva. Má to ovšem několik háčků. S helium-3 se počítá jako s palivem pro jadernou fúzi, ale ta zatím není k dispozici. Těžba z měsíčního regolitu je navíc velmi neefektivní. Pro získání jedné tuny helia-3 bude potřeba překopat desítky milionů tun měsíčního regolitu.

Japonská společnost ispace má zase ambici těžit na Měsíci vodu. Harmonogram má také více než ambiciozní. Už brzy chce začít s vysíláním robotů pro průzkum a první sklenice lunární vody má být k dispozici v roce 2024.

Náš kosmický soused nabízí ale i další možnosti. Těžit by se na něm mohly vzácné kovy jako iridium, palladium a platina.

Vzácné kovy a voda jsou také hlavním lákadlem pro společnosti Planetary Resources a Deep Space Industries. Těžit je ovšem chtějí z asteroidů. Získané suroviny by se nedopravovaly na Zemi, ale prodávaly dál firmám přímo v kosmickém prostoru.

Zdroj: Space.com

Diskuze (18) Další článek: Nová součástka umožní stokrát zrychlit přenos dat. Elektronům pomáhají fotony

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,