Logo magazínu

Autonomní nákladní loď jezdí na elektřinu a nepotřebuje posádku. To by mohla být budoucnost lodní dopravy

 

1/9
Prohlédnout znovu

Autonomní nákladní loď jezdí na elektřinu a nepotřebuje posádku. To by mohla být budoucnost lodní dopravy

Doprava nákladů kontejnerovými loděmi je jednou z páteří globálního pohybu produktů a zboží. Na jedné straně je relativně levná, na straně druhé je často kritizována za negativní dopad na životní prostředí. Norská firma Yara International ukázala, jak by mohla vypadat budoucnost v tomto segmentu.Doprava nákladů kontejnerovými loděmi je jednou z páteří globálního pohybu produktů a zboží. Na jedné straně je relativně levná, na straně druhé je často kritizována za negativní dopad na životní prostředí. Norská firma Yara International ukázala, jak by mohla vypadat budoucnost v tomto segmentu.
Doprava nákladů kontejnerovými loděmi je jednou z páteří globálního pohybu produktů a zboží. Na jedné straně je relativně levná, na straně druhé je často kritizována za negativní dopad na životní prostředí. Norská firma Yara International ukázala, jak by mohla vypadat budoucnost v tomto segmentu.
Hned v úvodu je na místě podotknout, že Yara je primárně chemická firma, zabývající se výrobou hnojiv. Představení nákladní lodě s elektrickým pohonem je proto tak trochu překvapením. Plavidlo má nabídnout autonomní režim, ve kterém je schopné cestovat do místa určení zcela bez posádky.Hned v úvodu je na místě podotknout, že Yara je primárně chemická firma, zabývající se výrobou hnojiv. Představení nákladní lodě s elektrickým pohonem je proto tak trochu překvapením. Plavidlo má nabídnout autonomní režim, ve kterém je schopné cestovat do místa určení zcela bez posádky.
Hned v úvodu je na místě podotknout, že Yara je primárně chemická firma, zabývající se výrobou hnojiv. Představení nákladní lodě s elektrickým pohonem je proto tak trochu překvapením. Plavidlo má nabídnout autonomní režim, ve kterém je schopné cestovat do místa určení zcela bez posádky.
Podle odhadů Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) se doprava podílí na celosvětových emisích uhlíku 27 procenty. Z toho zhruba 80 % produkuje silniční doprava, ve které dominuje pohon fosilními palivy. Ačkoli u osobních automobilů a letecké dopravy bylo ve snaze o snižování znečištění dosaženo významných pokroků, vodní doprava v tomto směru značně zaostává.Podle odhadů Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) se doprava podílí na celosvětových emisích uhlíku 27 procenty. Z toho zhruba 80 % produkuje silniční doprava, ve které dominuje pohon fosilními palivy. Ačkoli u osobních automobilů a letecké dopravy bylo ve snaze o snižování znečištění dosaženo významných pokroků, vodní doprava v tomto směru značně zaostává.
Podle odhadů Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) se doprava podílí na celosvětových emisích uhlíku 27 procenty. Z toho zhruba 80 % produkuje silniční doprava, ve které dominuje pohon fosilními palivy. Ačkoli u osobních automobilů a letecké dopravy bylo ve snaze o snižování znečištění dosaženo významných pokroků, vodní doprava v tomto směru značně zaostává.
Yara International plánovala přechod na elektrickou nákladní loď již v roce 2017. Podepsala smlouvu se společností Kongsberg, která dodává technologické systémy a řešení v námořní oblasti. Rok předtím umožnila norská vláda v rámci svých vod testování autonomních lodí. Podle původních plánů měla loď vyplout v roce 2020, nicméně kvůli pandemii nabral celý projekt zpoždění.Yara International plánovala přechod na elektrickou nákladní loď již v roce 2017. Podepsala smlouvu se společností Kongsberg, která dodává technologické systémy a řešení v námořní oblasti. Rok předtím umožnila norská vláda v rámci svých vod testování autonomních lodí. Podle původních plánů měla loď vyplout v roce 2020, nicméně kvůli pandemii nabral celý projekt zpoždění.
Yara International plánovala přechod na elektrickou nákladní loď již v roce 2017. Podepsala smlouvu se společností Kongsberg, která dodává technologické systémy a řešení v námořní oblasti. Rok předtím umožnila norská vláda v rámci svých vod testování autonomních lodí. Podle původních plánů měla loď vyplout v roce 2020, nicméně kvůli pandemii nabral celý projekt zpoždění.
Loď Yara Birkeland je poháněna baterií o kapacitě 7 MWh a očekává se, že bude plout maximální rychlostí 13 uzlů (cca 24 km/h). Na své palubě dokáže přepravovat 103 nákladních kontejnerů standardní velikosti. Bude se nabíjet v přístavu, poté se přesune na místo pro nakládku kontejnerů a následně nabere kurz do svého cíle, Breviku na jižním pobřeží Norska.Loď Yara Birkeland je poháněna baterií o kapacitě 7 MWh a očekává se, že bude plout maximální rychlostí 13 uzlů (cca 24 km/h). Na své palubě dokáže přepravovat 103 nákladních kontejnerů standardní velikosti. Bude se nabíjet v přístavu, poté se přesune na místo pro nakládku kontejnerů a následně nabere kurz do svého cíle, Breviku na jižním pobřeží Norska.
Loď Yara Birkeland je poháněna baterií o kapacitě 7 MWh a očekává se, že bude plout maximální rychlostí 13 uzlů (cca 24 km/h). Na své palubě dokáže přepravovat 103 nákladních kontejnerů standardní velikosti. Bude se nabíjet v přístavu, poté se přesune na místo pro nakládku kontejnerů a následně nabere kurz do svého cíle, Breviku na jižním pobřeží Norska.
Na palubě lodě nebude žádná posádka – celá cesta bude monitorována prostřednictvím tří řídicích center na pevnině. K nakládce kontejnerů bude zpočátku stále nezbytný personál, nicméně později chce firma eliminovat lidský faktor i v této oblasti. V budoucnosti mají nakládky a vykládky probíhat samočinně, proto Yara pracuje na výrobě autonomních jeřábů a vozidel pro přepravu kontejnerů.Na palubě lodě nebude žádná posádka – celá cesta bude monitorována prostřednictvím tří řídicích center na pevnině. K nakládce kontejnerů bude zpočátku stále nezbytný personál, nicméně později chce firma eliminovat lidský faktor i v této oblasti. V budoucnosti mají nakládky a vykládky probíhat samočinně, proto Yara pracuje na výrobě autonomních jeřábů a vozidel pro přepravu kontejnerů.
Na palubě lodě nebude žádná posádka – celá cesta bude monitorována prostřednictvím tří řídicích center na pevnině. K nakládce kontejnerů bude zpočátku stále nezbytný personál, nicméně později chce firma eliminovat lidský faktor i v této oblasti. V budoucnosti mají nakládky a vykládky probíhat samočinně, proto Yara pracuje na výrobě autonomních jeřábů a vozidel pro přepravu kontejnerů.
Kapacita baterií by měla loď Yara Birkeland zařadit na žebříček pěti elektrických lodí s nejvyšší kapacitou. Důležitější však je fakt, že většina elektrické energie se v Norsku vyrábí ve vodních elektrárnách, takže tento typ pohonu pomůže snížit emise oxidu uhličitého.Kapacita baterií by měla loď Yara Birkeland zařadit na žebříček pěti elektrických lodí s nejvyšší kapacitou. Důležitější však je fakt, že většina elektrické energie se v Norsku vyrábí ve vodních elektrárnách, takže tento typ pohonu pomůže snížit emise oxidu uhličitého.
Kapacita baterií by měla loď Yara Birkeland zařadit na žebříček pěti elektrických lodí s nejvyšší kapacitou. Důležitější však je fakt, že většina elektrické energie se v Norsku vyrábí ve vodních elektrárnách, takže tento typ pohonu pomůže snížit emise oxidu uhličitého.
Firma odhaduje, že tato změna ročně odbourá 40 000 jízd kamionů a sníží emise uhlíku a oxidu dusného spolu s hlukem a prachem, které nyní produkují její nákladní auta. Zajímavá je i ekonomická stránka, neboť odpadnou mzdové náklady za řidiče. První zkušební plavba by se měla uskutečnit do konce tohoto roku.Firma odhaduje, že tato změna ročně odbourá 40 000 jízd kamionů a sníží emise uhlíku a oxidu dusného spolu s hlukem a prachem, které nyní produkují její nákladní auta. Zajímavá je i ekonomická stránka, neboť odpadnou mzdové náklady za řidiče. První zkušební plavba by se měla uskutečnit do konce tohoto roku.
Firma odhaduje, že tato změna ročně odbourá 40 000 jízd kamionů a sníží emise uhlíku a oxidu dusného spolu s hlukem a prachem, které nyní produkují její nákladní auta. Zajímavá je i ekonomická stránka, neboť odpadnou mzdové náklady za řidiče. První zkušební plavba by se měla uskutečnit do konce tohoto roku.
Budoucnost lodní dopravy: autonomní nákladní loď jezdí na elektřinu a nepotřebuje posádkuBudoucnost lodní dopravy: autonomní nákladní loď jezdí na elektřinu a nepotřebuje posádku
Budoucnost lodní dopravy: autonomní nákladní loď jezdí na elektřinu a nepotřebuje posádku

Autonomní nákladní loď jezdí na elektřinu a nepotřebuje posádku. To by mohla být budoucnost lodní dopravy

Zmenšit