High-tech systém s rozšířenou realitou dokáže vyhledávat výbušná zařízení

  • Improvizovaná výbušná zařízení představují jednu z nejvíce smrtících zbraní dnešních konfliktů nízké intenzity
  • Pentagon s nimi hodlá bojovat a financuje výzkum různých technologií, které by americkým vojákům proti nim mohli pomoci
  • Jednou z těchto technologií je i nový systém s rozšířenou realitou

Improvizovaná výbušná zařízení (IED, z anglického Improvised explosive device) představují jednu z nejvíce smrtících zbraní dnešních konfliktů nízké intenzity. Jsou to bomby, které jsou konstruované a nastražené jinak, než je tomu v případě klasických vojenských zbraní.

Použití IED může být dost kreativní a neustále se objevují nové varianty těchto náloží. Často jde o nástrahy u silnic a cest. Jen v Afghánistánu bylo během tří měsíců loňského roku při explozích IED zabito či zraněno více než 3 tisíce lidí.

IED jsou podomácku vyrobené bomby, při jejichž přípravě se využívají rozmanité komponenty běžné elektroniky, jako jsou chytré telefony, rádia nebo systémy pro otevírání dveří.

Pentagon s nimi hodlá bojovat a financuje výzkum různých technologií, které by mohly americkým vojákům proti náložím IED pomoci. Jsou to různé rušičky, ultra-širokopásmové radary, radary pro snímání pod povrchem země, rozličné senzory, LiDARy, a rovněž cvičení psi.

Mezi nejnovějšími technologiemi tohoto druhu, které se snaží ochránit vojáky před nástrahami IED, je i nový kombinovaný systém, vyvinutý vědci University of Delaware ve spolupráci s laboratořemi Army Research Lab.

Jde o systém s rozšířenou realitou, který kombinuje tradiční kamery s infračervenými senzory a radarem schopným proniknout povrchem země. Tento systém detekuje a klasifikuje potenciálně nebezpečné objekty do vzdálenosti 30 metrů.

Optické kamery sledují terén za příznivých podmínek pro pozorování. Infračervené senzory se uplatňují v noci, v mlze a za prachových bouří. Radar zmíněného systému používá rádiové vlny ke zkoumání okolního terénu, až do hloubky kolem 13 cm. Získané informace pak systém vojákům zobrazuje v rozšířené realitě.

Tento multikamerový systém může být umístěn na autonomních vozidlech, dronech nebo robotech, které postupují do rizikových oblastí před lidskými jednotkami. Současné skenování terénu ve viditelné, infračervené i rádiové oblasti zvyšuje šance na to, že systém objeví ukryté nálože IED. Badatelé v současné době pracují na tom, aby vylepšili algoritmy, které systém využívá k detekci improvizovaných výbušných zařízení a dalších významných cílů.

Zdroj: Defense Systems, Foto: U.S. military/Department of Defense

Diskuze (7) Další článek: Samsung investuje 6 miliard dolarů do nové továrny na 7nm a menší čipy

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,