Jak najít život ve vesmíru? Nová metoda má být v pátrání daleko účinnější než současné pokusy

Už brzy snad začneme systematicky pátrat po životě na planetách a měsících Sluneční soustavy. Problém je v tom, že vlastně moc nevíme, jak na to. Teď by se to mělo změnit, díky nové metodě pro přímé hledání mimozemského života, kterou vyvinuli odborníci NASA z Laboratoře tryskového pohonu v kalifornské Pasadeně.

Nová metoda využívá laserový paprsek a takzvanou kapilární elektroforézu, běžný analytický postup, při němž dochází ke třídění a detekci chemických látek na základě jejich rozdílné pohyblivosti v roztoku elektrolytu, kterým prostupuje elektrické pole.

Hledání mimozemského života spočívá v pátrání po souboru aminokyselin, které jsou základními stavebními kameny života, jak ho známe na Zemi. Odborníci odhadují, že tato metoda bude asi 10000krát účinnější nežli postupy, které v současné době používá robotická laboratoř Curiosity na planetě Mars se svým zařízením Sample Analysis at Mars (SAM).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Robotická laboratoř Curiosity dostala do své výbavy nemodernější zařízení pro pátrání po stopách života na povrchu Marsu. Nová metoda má být ale až 10000krát účinnější.

Podobné postupy ovšem přinášejí jedno významné úskalí – jsou založeny na předpokladu, že mimozemský život bude používat stejnou nebo velice podobnou biochemii. To není vyloučené, ale také to ani není jisté.

Klepněte pro větší obrázek
Voda na Saturnově měsíci Enceladus

Podle Jessicy Creamer, která vede vývoj nové technologie pro hledání mimozemského života, lze tímto způsobem pátrat po větším počtu aminokyselin zároveň. Rovněž umožňuje odhalit aminokyseliny ve velice nízkých koncentracích a za vysokého obsahu solí.

Pokud bude nová metoda fungovat, jak si vědci Laboratoře tryskového pohonu slibují, tak s ní bude možné pátrat po životě i na tělesech s podpovrchovými oceány, jak je například Jupiterův měsíc Europa nebo Saturnův měsíc Enceladus.

Pro testy nové metody hledání mimozemského života si badatelé vybrali velmi příhodné místo, které v řadě ohledů připomíná cizí světy – jezero Mono Lake v Kalifornii.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Testy metody probíhají v jezeře Mono Lake, které má podle odborníků složení vody takové, jaké bychom mohli nalézt i na jiných tělesech Sluneční soustavy. Tak trochu to v jeho okolí jako na cizí planetě i vypadá...

Jezero obsahuje výjimečně vysoké množství zásaditých sloučenin, a podle odborníků se tím podobá slané vodě, jakou bychom mohli objevit na Europě, Enceladu, Marsu nebo i na dalších tělesech Sluneční soustavy. Během testů na jezeře Mono se vědcům podařilo detekovat 17 různých aminokyselin, které se vyskytují u živých organismů. Teď už jen zbývá vyslat na okolní planety a měsíce robotické sondy vybavené touto technologií, a držet jim palce, aby tam objevily něco zajímavého.

Zdroj: NASA / JPL 26. ledna 2017
Foto: NASA; Wikimedia (Chris Streeter a Nandaro, CC BY-SA 3.0)

Diskuze (2) Další článek: Razer koupil menšího výrobce chytrých telefonů Nextbit, chystá „herní“ model?

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,