Japonská armáda aktivovala první jednotku mariňáků od konce II. světové války

  • Je to už dávno, kdy japonská námořní pěchota děsila své protivníky v Tichomoří
  • Teď ale Japonsko oficiálně aktivovalo jednotku mariňáků
  • Novou obojživelnou brigádu rychlého nasazení tvoří 1 500 vojáků

Je to už dávno, kdy japonská námořní pěchota děsila své protivníky v Tichomoří. Teď se ale otevírá její nová kapitola. Japonsko oficiálně aktivovalo první jednotku námořní pěchoty od konce 2. světové války.

Novou obojživelnou brigádu rychlého nasazení tvoří 1 500 vojáků. Jejich úkolem bude dobývat nazpět území Japonska, které by obsadil nepřítel. Budou k tomu používat obojživelná bojová vozidla, výsadková vznášedla Landing Craft Air Cushion (LCAC) a konvertoplány Bell Boeing V-22 Osprey.

Dnes to tak moc nevypadá, ale Japonsko je jedním z průkopníků moderní obojživelné války. Námořní pěchotu Japonci hojně využívali při válčení v Číně, a také v první fázi války v Tichomoří.

Jednotky japonské námořní pěchoty používaly k vylodění čluny s plochým dnem, které od nich později okopírovali Spojenci. Mariňáci císařství pronikali obranou jako máslem a mají velký podíl na rozšíření japonské říše k Indickému oceánu na západě a k ostrovu Wake na východě.

Po devastující porážce na konci II. světové války Japonsko oficiálně odmítlo válku jako nástroj mezinárodní politiky. Dobrovolně se zbavilo velké části zbraní a jednotek, včetně kompletní námořní pěchoty.

Jenomže náš svět není zrovna ideálním místem pro podobné nápady. Od roku 2010 se postupně zhoršují vztahy mezi Japonskem a Čínou, která si dělá zálusk na velmocenské postavení a rozsáhlá území kolem svých hranic. S Japonskem se Čína přetahuje o ostrovy Senkaku, tedy „Špičaté ostrovy“, ve Východočínském moři.

Čína po dlouhou dobu neměla kapacity k tomu, aby mohla přesouvat velké počty vojáků a techniky přes moře. To se teď ale změnilo a Čína by byla schopná vyslat početné bojové jednotky do akce mimo pevninu. Japonsko se stále více obává toho, že by Čína mohla obsadit Senkaku nebo i další japonská území. Proto založili a vyzbrojili novou brigádu mariňáků ARDB (anglicky Amphibious Rapid Deployment Brigade).

Japonští mariňáci budou primárně operovat jako lehká pěchota s kulomety, odstřelovacími puškami, bezzákluzovými pancéřovkami Carl Gustav, těžkými minomety MO-120-RT a protitankovými raketami Type 96. Mobilní palebnou podporu by měla mariňákům poskytovat bojová vozidla Maneuver Combat Vehicle (MCV) se 105mm kanónem. Časem by se prý mohl počet japonských mariňáků zdvojnásobit na 3 tisíce.

Foto: USMC

Diskuze (7) Další článek: Převlečeno do AREZ: Asus už kvůli sporné smlouvě s Nvidií přejmenoval řadu herních grafik s čipy Radeon

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,