Klíšťata zabije hořčík, sodík a chlór. Tedy alespoň některá, slibují tuzemští vědci

Krev je pro klíšťata hlavním zdrojem živin a tekutin, takže pokud se nepřisají k čemukoliv, co jde zrovna kolem, zahynou.

„Hlavní životní nebezpečí u všech terestriálních členovců, včetně klíšťat, je kvůli jejich malé velikosti ztráta vody a vyschnutí. Dogma u klíšťat je, že získávají vodu z krve hostitelů a částečně z vlhkosti vzduchu. To ale znamená, že se velké procento klíšťat nikdy nedožije dospělosti a mortalita od larev přes nymphy do dospělců je – naštěstí – velmi vysoká,“ vysvětluje Luděk Žůrek z brněnské Veterinární a farmaceutické univerzity.

Některá klíšťata nicméně vedle krve přijímají tekutiny i nasáváním kapek vody. Týká se to třeba amerického klíštěte Amblyomma americanum. Díky tomu sice mohou déle přežít bez hostitele, na druhou stranu to ale může být cesta k jejich likvidaci.

Podle českých vědců se ukázalo, že některé soli na bázi hořčíku, sodíku a chlóru spolehlivě zahubí dospělá klíšťata už během tří dnů. A to bez rizik pro okolní přírodu a ostatní živočichy.

Výsledky výzkumu CEITEC VFU a Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích publikoval časopis Scientific Reports

Diskuze (5) Další článek: Jihokorejci už nemusejí nosit v kapse řidičák. Mají ho přímo v mobilu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,