Mořský drak: US Navy vyvíjí novou ofenzivní protilodní střelu pro ponorky

  • Čínští hackeři se zmocnili dat o vyvíjeném zbraňovém systému Sea Dragon
  • Jde o nadzvukovou protilodní raketu pro ponorky
  • V současnosti už prý Sea Dragon zahájil podmořské testy

Americké námořnictvo by si mělo dávat pozor na hackery. Čínští hackeři totiž nedávno ukradli 614 GB dat z počítačů jednoho nejmenovaného dodavatele US Navy, která se týkala utajovaného výzkumu centra Naval Undersea Warfare Center. V tomto centru přitom vyvíjejí nové systémy pro americké ponorky.

Zcizená data se dostala do Washington Post, kteří z toho udělali pěknou aféru. Podle Postu ukradená data zahrnují například detaily o komunikaci a senzorech, informace o rádiovém spojení ponorek a kryptografických systémech nebo knihovnu centra o elektronickém boji.

Aby toho nebylo málo, tak se čínští hackeři zmocnili i dat o vyvíjeném zbraňovém systému Sea Dragon, čili Mořský drak.

Oslovení představitelé námořnictva sice nebyli příliš sdílní, ale potvrdili, že Sea Dragon je připravovaná nadzvuková protilodní raketa pro ponorky. Podle jejich prohlášení by měla mít drtivý útočný potenciál a její výhodou je, že vlastně jenom adaptuje existující zbraňový systém pro existující zbraňovou platformu námořnictva.

V současnosti už prý Sea Dragon zahájil podmořské testy a v roce 2020 by měl být připravený k nasazení na ponorkách US Navy. Dostupných informací není mnoho, ale odborníci záhy dospěli k závěru, o jakou zbraň nejspíše jde.

Pokud je to skutečně již existující systém s nadzvukovými střelami, tak tím pádem vypadá ze hry protilodní střela AGM-84 Harpoon, manévrující střela s plochou dráhou letu BGM-109 Tomahawk, nová norská námořní střela Naval Strike Missile, a rovněž zbrusu nová střela AGM-158C LRASM (Long Range Anti-Ship Missile). Všechny tyto rakety jsou totiž podzvukové.

Z existujících použitelných střel může mít US Navy na mysli v podstatě jenom jedinou – Standard Missile (SM) 6, známou též jako RIM-174 Standard ERAM, kterou vyvinula společnost Raytheon. Útočné ponorky s jaderným pohonem třídy Virginia v novějších verzích, které jsou vybavené modulem Virginia Payload Module, by mohly nést až 28 nadzvukových protilodních střel Sea Dragon.

V případě konfliktu s Čínou by takové ponorky, spolupracující při navádění střel na cíle se stealth letouny F-35, zřejmě představovaly smrtící hrozbu i pro ty nejmocnější čínské flotily.

Foto: U.S. Navy

Diskuze (4) Další článek: Mobilní aplikace šmíruje fotbalové fanoušky a práská, kde se pouští přenosy zápasů nelegálně

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,