Možná máte v těle doposud neznámý orgán. Mohl by fungovat jako airbag

Ačkoliv by se mohlo zdát, že lidské tělo díky bohaté historii medicíny patří na úrovni jednotlivých orgánů a tkání k těm nejprozkoumanějším strukturám ve vesmíru, realita je trochu jiná. Dokládá to i čerstvý článek v renomovaném časopisu Nature s názvem Structure and Distribution of an Unrecognized Interstitium in Human Tissues, který zkoumá zvláštní strukturu v těle, o jejíž funkci se toho doposud mnoho neví.

Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Zvláštní struktura komor vyplněných tekutinou se nachází pod pokožkou, ale i okolo mnoha vnitřních orgánů lidského těla

Síť mikroskopických komor vyplněných tekutinou se nachází pod kůží, ale i okolo mnoha klíčových vnitřních orgánů – třeba plic, močového měchýře a tepen. Vědci spekulují, že tkáň, které říkají interstitium, by mohla plnit roli jakéhosi ochranného polštáře, který pohlcuje nárazy. Tekutina sama by pak mohla mít roli při tvorbě edémů nebo dokonce rakovinovém bujení.

V každém případě, tkáň by se měla začít brát jako nový orgán v lidském těle, to však musí potvrdit ještě další výzkumy a pak i samotná vědecká obec.

Chirurgie nepřestává překvapovat, ačkoli má za sebou už tisíce let vývoje. Třeba takovou trepanaci prováděli naši předci už v době kamenné. Nutno ovšem podotknout, že léčba bolesti hlavy vytvořením otvoru v lebce pazourkem tehdy asi nebyla příliš úspěšná.

Diskuze (9) Další článek: Xiaomi se vrhlo mezi herní notebooky. Mi Gaming Laptop nabídne GTX 1060 i nezbytná světélka

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,