Nositelnosti budou v budoucnu díky grafenu zcela průhledné

  • Vědci představili nový typ průhledných nositelností
  • Díky použití grafenu jsou lehké, tenké a mohou mít různé senzory
  • Bude to budoucnost nositelností?

Vědci z výzkumného institutu ICFO představili nový typ flexibilních a průhledných nositelností, které využívají grafenu jako základu pro pokročilé senzory. Oproti běžným nositelnostem jsou vyvinuté prototypy tenké, lehké a přizpůsobují se tělu

Množství nositelností rychle stoupá a i když jsou hlavním trendem především chytré hodinky, populární jsou i jednoúčelové sportovní náramky, které jsou jednodušší, ale také menší a lehčí. I v případě chytrých hodinek se ale objevují patenty na nové technologie, zahrnující například senzory v samotném pásku hodinek a podobně.

Základním principem nositelností budoucnosti ale je, že bychom je neměli cítit a pokud to pro nějakou funkci nebude potřeba, tak ani vidět. A právě proto jsou důležité i materiálové technologie, které umožňují posouvat strukturu nositelností na další úroveň.

Zatím chybí flexibilita

Současné nositelnosti jsou sice vybavené senzory, ale jsou pevné a neohebné. To je problém hlavně kvůli tomu, že se daná část se senzorem nemůže flexibilně přizpůsobit tvaru lidské ruky tak, aby to bylo pro člověka co možná nejpohodlnější.

Zatím se v nositelnostech navíc vykytuje jen omezené množství neinvazivních senzorů a pokud jde o měření vlastností lidského těla, stále jsme více méně pouze u měření srdečního tepu, který už dokážeme měřit velmi přesně. Typickým příklad za všechny jsou v tomto směru Apple Watch, které už mají i certifikaci pro EKG.

Nový materiál i senzor

Vytvořené prototypy nositelností zahrnují jak průhledný design, tak i pokročilý flexibilní senzor. Kromě měření srdečního tepu je tak možné analyzovat okysličení krve, dýchání nebo UV radiaci. Změřená data se pak zpracovávají mimo zařízení, protože se posílají přes Bluetooth do mobilního telefonu, kde je pro tento případ již připravená speciální aplikace.

Klepněte pro větší obrázek
Měření tepu přímo ze senzoru na displeji

Hlavní výhodou je, že dle tvrzení díky tomu dokáže zařízení fungovat bez baterie, stačí mu energie signálu z mobilního telefonu. Podobná extrémně úsporná zařízení jsme viděli již dříve, ovšem nikoli v kombinaci s tímto senzorem.

Senzor je vlastní pokročilý světelný senzor, který optickou formou snímá objem krevních cév a z této hodnoty pak zpětně vypočítává zmíněné vlastnosti lidského těla.

Druhý prototyp zahrnuje grafenovou vrstvu přímo na displeji mobilního telefonu a jakmile se uživatel dotkne prstem, dochází ke změření tepu.

Klepněte pro větší obrázek
Měření UV záření

V obou případech se používá kombinace grafenu coby jednoatomového vrstvy uhlíku, která má flexibilní a průhledné vlastnosti, a absorpční vrstva z kvantových teček s vysokou citlivostí.

Škálovatelné řešení

Dle vědců je tato kombinace technologií a materiálů velmi snadno škálovatelná pro hromadnou výrobu a lze ji tedy použít pro budoucí nositelnosti. Jak už to ale bývá zvykem, fáze mezi laboratoří a hromadnou výrobou v továrně se často dost protáhne.

Vědci tak bohužel neupřesnili, jak moc „blízká“ budoucnost, to nakonec bude.

Diskuze (13) Další článek: Všimli jste si, jak se iPhone 11 stydí za výřez? Jen ho zkuste najít na Apple.com

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , ,