Nová hypersonická střela X-60A bude levná a měla by dosáhnout rychlosti až Mach 8

Armády mocností usilovně pracují na vývoji hypersonických střel. S takovými zbraňovými systémy by bylo možné poměrně jednoduše překonat stávající protivzdušnou obranu. Jenomže hypersonické zbraně jsou obvykle velmi nákladné, což limituje jejich výrobu i použití v případném ozbrojeném střetu, zvlášť pokud by šlo o záležitost menšího rozsahu.

Výzkumná laboratoř amerického letectva US Air Force Research Laboratory (AFRL) dala nedávno zelenou vývoji nové hypersonické střely, která by měla letět rychlostí zhruba Mach 8. Na jejím vývoji AFRL spolupracuje s Generation Orbit Launch Services. Střela, která nese označení X-60A (původně GOLauncher 1) prošla kritickým zhodnocením designu, a teď postoupila do fáze výroby prototypu. První zkušební let by měla absolvovat někdy v roce 2020.

Vývoj a následně i výroba hypersonických střel nebývají ani jednoduché, ani levné. Proto US Air Force v rámci svého programu Air Force Small Business Innovative Research hledají cesty, jak by bylo možné snížit potřebné náklady.

Jedním ze slibných projektů, které by mohly v tomto směru uspět, je právě raketa X-60A. Ke snížení nákladů na její vývoj by mělo přispět i to, že zkušební lety budou probíhat mimo tradiční zkušební polygony amerického Pentagonu.

Je to bezpilotní střela na jedno použití, kterou pohání raketový motor na kapalné palivo, spalující kerosen s kyslíkem. X-60A je natolik malá, že ji lze vypustit z letounu velikosti bizjetu. Podle výrobce Generation Orbit je X-60A díky kapalnému palivu flexibilnější a má oproti motorům na pevné palivo vyšší výkon. Malé delta křídlo zajišťuje raketě X-60A lepší manévrovací schopnosti.

Po vypuštění z letounu může raketa X-60A dosáhnout rychlosti až Mach 8, čili přibližně 9 800 kilometrů za hodinu. Během letu bude vysílat telemetrii a další letová data. Raketa může během zkušebních letů využít několik letových profilů, ale prozatím je to striktně výzkumná platforma, která bude sloužit k testování a ověřování vyvíjených technologií.

Diskuze (23) Další článek: Google do Chromu přidal rýpavou konkurenci – vyhledávač DuckDuckGo, který nešpehuje uživatele

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,