Ohrožený Tchaj-wan předělává motory tryskáčů pro nové rakety

  • Tchaj-wan vyvíjí nové střely s plochou dráhou letu
  • Ty budou využívat motory demontované ze starých stíhaček
  • Konkrétně jde o proudové motory General Electric J85-GE-21

Ostrovní Čínská republika, čili Tchaj-wan, se podle všeho cítí právem ohrožena chováním svého mnohem většího a agresivnějšího souseda, tedy Čínské lidové republiky. V dnešní době by se ČLR mohla pokusit o invazi na Tchaj-wan, proto ostrovní republika potřebuje moderní zbraně dalekého dosahu, aby svého souseda od takových věcí odradila.

Nedávno Tchaj-wan zvolil pozoruhodné a rozhodně zvláštní technologické řešení, kterým usiluje o zlepšení své obranyschopnosti. Podle dostupných informací demontuje motory ze svých starých stíhaček a vyvíjí střely s plochou dráhou letu, které by tyto motory využily.

Jde o proudové motory General Electric J85-GE-21, které pocházejí z letounů Northrop F-5E a F Tiger II. Tyto stroje byly vyrobeny v sedmdesátých letech jako levné víceúčelové nadzvukové letouny. Každý stroj má jeden takový motor, jehož design přitom ještě není zcela mrtvý. I v americkém letectvu stále ještě létají stroje, které používají pokročilou verzi tohoto motoru.

Tchaj-wan v průběhu let nakoupil celkem 308 letounů tohoto typu, přičemž 242 jich bylo jednomístných ve verzi E a 66 dvoumístných, čili verze F. Tchajwanští inženýři teď motory J85 vymontovávají z vyřazených letadel ven a chtějí na jejich základě postavit nové, zjednodušené a pochopitelně v řadě ohledů vylepšené proudové motory pro střely s plochou dráhou letu.

Tah až 13,1 kN

Tchajwanci využívají toho, že motor J-85 je relativně malý a lehký. Jeho hmotnost se podle verze pohybuje od 140 do 230 kg. Přitom nabízí tah až 13,1 kN. Parametry motoru jsou dostačující pro pohon střely s plochou dráhou lety.

Proč Tchaj-wan pracuje právě na střelách s plochou dráhou letu? Jednou z možností, jak zabránit invazi velkého souseda, je držet v šachu strategicky významné cíle v kontinentální Číně. Ohrožený ostrov odděluje od Čínské lidové republiky pouze Tchajwanský průliv, který je široký asi 160 kilometrů a hluboký sotva 60 metrů.

Pro invazní síly to není kritická překážka, ale zároveň nabízí šanci Tchaj-wanu. Vzhledem k uvedené vzdálenosti mohou tchajwanské střely s doletem 300 kilometrů ohrozit významné čínské cíle ve vzdálenosti až 150 kilometrů od pobřeží.

Tchaj-wan by s takovými raketami mohl mířit na přístavy, letiště, velitelská centra, významná nádraží i křižovatky, jakož i na vše ostatní, co by Čína mohla používat pro invazi. Pokud by se Čína přece jenom rozhodla na ostrovní republiku udeřit, tak by Tchaj-wan s trochou štěstí mohl salvami velkého počtu střel s plochou dráhou letu zničit nemalou část invazních sil. A to by jistě pro obranu ohroženého ostrova nebylo k zahození.

Titulní foto: USAF

Diskuze (15) Další článek: Active24 a SubReg mají v akci exotické domény. Třeba FUN, LIFE a TECH

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,