Pod Antarktidou se možná ukrývá neporušené ledové jádro staré přes milion let

Dějiny Země nejsou zapsány inkoustem na stránkách nějaké knihy, ale ve starém ledu pohřbeném pod oblastmi, které obvykle souhrnně označujeme výrazem „pustina“. Z čehož plyne, že není vůbec jednoduché se k němu dostat.

Pokud se vám to ale podaří, můžete se dozvědět spoustu zajímavých věcí – například o vzestupu a pádu slavné římské říše či o atmosférických podmínkách, které na naší planetě panovaly v dávné minulosti.

Co se týče stáří, prvenství dosud drželo ledové jádro pocházející z Dome C v Antarktidě – cca 800 000 let. To je samozřejmě hodně. Loni však badatelé pod Allan Hills (kde se již v sedmdesátých letech minulého století pátralo po meteoritech z Marsu a Měsíce) objevili izolovaný fragment ledu starý zhruba 2,7 milionů let.

Bohužel, protože tento úlomek byl odtržen od zbytku „ledové časové osy“, jeho analýza nám moc informací o tehdejším životním prostředí neposkytla. Je ale jasné, že pod Allan Hills se toho ukrývá ještě mnohem víc.

Vědci pomocí radaru a počítačového modelování identifikovali nejpravděpodobnější lokalitu, kde by se ledové jádro se sedmiciferným věkem mohlo nacházet. Následně požádali National Science Foundation o povolení k jejímu průzkumu a nyní čekají na výsledek.

„Bez ohledu na to, zda tam je přes milion let starý led, půjde podle všeho o cenný nález,“ uvedla polární geoložka Laura Kehrl z University of Washington, která se na inkriminovaném projektu podílí.

Ilustrační foto: NASA

Diskuze (3) Další článek: Apple by měl dostat půl miliardy dolarů od Samsungu za to, že Korejci okopírovali iPhone

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,