Připravovaná raketa NASA Space Launch System dostala první motor

  • Příprava rakety Space Launch System pokračuje
  • Na centrální stupeň již byl nainstalován první ze 4 motorů
  • Inženýři nyní propojují jeho systémy s centrálním raketovým stupněm

Americká vesmírná agentura NASA usilovně pracuje na nové nosné raketě Space Launch Systém (SLS). Ta by měla nahradit vysloužilé raketoplány a dopravovat do vesmíru náklady o hmotnosti nejprve 70 tun a časem i 105 nebo 130 tun. Právě raketa SLS by měla sehrát klíčovou roli v programu Artemis, v němž se NASA chce vrátit na Měsíc, a výhledově také v letech na Mars.

NASA nedávno oznámila, že na centrální stupeň rakety SLS, kterou připravuje pro první let do vesmíru, již nainstalovali první ze čtyř motorů RS-25. Raketový stupeň o délce 64,6 metrů byl přitom zkompletován 19. září (2019). Až raketa SLS poletí do vesmíru, čtyři motory tohoto raketové stupně spolykají 5 678 litrů kapalného vodíku a kapalného kyslíku za sekundu.

Centrální stupeň rakety SLS společně s přídavnými raketovými stupni na tuhé palivo udělí raketě výsledný tah 3,6 milionů kilogramů. Motory budou pracovat asi 8,5 minut a dostanou raketu SLS pryč z náruče pozemské gravitace.

Pak se spustí druhý raketový stupeň, což je ve skutečnosti 5 metrů dlouhý upravený druhý stupeň nosné rakety Delta IV, s jediným motorem RL10B-2, poháněným kapalným vodíkem a kapalným kyslíkem.

Vylepšený systém Space Shuttle

Na raketě SLS je velice zřetelně vidět, že v řadě ohledů jde vlastně o vylepšenou a upravenou verzi systému pro vynášení raketoplánů Space Shuttle. Připravovaná raketa SLS, která by měla v roce 2020 vyrazit na misi Artemis-1, bude mít na svém centrálním raketovém stupni vylepšené motory raketoplánu, označené jako E2045, E2056, E2058 a E2060.

Ty úspěšně podpořily 21 misí raketoplánů v průběhu tří desetiletí. Stejně tak přídavné raketové stupně systému SLS jsou vlastně o něco větší přídavné stupně, jaké se používaly při startech raketoplánů.

Inženýři NASA teď v zařízení Michoud Assembly Facility v New Orleans propojují elektroniku a další systémy motoru RS-25 s centrálním raketovým stupněm. Tento proces postupně zopakují pro všechny 4 motory RS-25, které jsou v tomto zařízení již od letošního června.

Až svoji práci dokončí a raketa SLS odstartuje, tak by měla dopravit kosmickou loď Orion, čili Multi-Purpose Crew Vehicle (MPCV), do vesmíru a vyslat ji na nepilotovaný oblet Měsíce. Zároveň vynese i třináct cubesatů různého typu.

Artemis Živě: Návrat člověka na Měsíc

Artemis je kosmický program NASA, jehož úkolem je obnovit lety člověka na Měsíc. Na oběžné dráze Měsíce bude vybudována stanice Gateway. Posádku ke stanici bude dopravovat kosmická loď Orion, vynesená raketou SLS. Na povrch Měsíce dopraví astronauty modul HLS, kterým bude minimálně při prvním přistání Starship od SpaceX.

Naplánované mise:

  • Artemis 1: Nepilotovaný let, kdy bude loď Orion navedena na oběžnou dráhu kolem Měsíce a pak zpět k Zemi. Termín: konec roku 2022
  • Artemis 2: Pilotovaný oblet Měsíce. Termín: rok 2023
  • Artemis 3: Přistání člověka na Měsíci. Termín: nejdříve v roce 2024
  • CLPS: Doprava vědeckých experimentů na povrch Měsíce jako podpora programu Artemis. Termín: od roku 2021
Diskuze (6) Další článek: Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,